Published On: 10 Qershor, 2016

Cila ishte gafa më e madhe e Edi Ramës me Bashën

Analisti dhe opinionisti i njohur Artur Zheji ka komentuar sot dy ngjarjet më të rëndësishme në politikën shqiptare, takimin Rama-Basha si dhe ftesën e papritur që kryeparlamnetari Meta i bëri sot Bashës në funksion të zgjidhjes së ngërçit për Reformën në Drejtësi.

Ai e konsideron të pritur dështimin e takimit të Ramës me Bashën si dhe nuk ka ngurruar ta quajë gafë atë çfarë kryeministri Rama deklaroi pas takimit.

“Që kjo reformë të kalojë në mënyrë bindëse ka nevojë për ndryshime të kushtetutës dhe këto bëhen me 94 vota. Kjo mazhorancë nuk arrin dot 94 vota. Reforma që kërkon ndryshime kushtetuese bëhet e njëanshme dhe jo konsensuale. Konsensualiteti është një domosdoshmëri në mënyrë që të që ndryshojë sistemi i drejtësisë në Shqipëri. Meqë para disa ditësh pati një takim prej tre orësh që u përgatit për 10 ditë në mënyrë romantike, politike dhe në përfundim nuk arrit në konsensus. Rama pati dy fjalime dhe kur lexoi fjalimin e dështimit sepse ai e dinte që do të dështonte. Nga dëshirat për të qenë perfekt ai bëri një nga gafat më të mëdha të politikanëve kur tha se kishte dy fjalime. Si i ka shkruar para takimit? Ai e dinte që do dështonte dhe pse do dështonte. Të gjithë po bëjnë lojën që nuk e kam fajin unë që po nuk po bëhet reforma. Pas dështimit ne kemi një tentativë tjetër të një aktori politik, ilir Metën. Unë nuk mendoj se do t`ia arrijë rezultatit Meta. Në të gjitha draftet luhet për prokurorin e përgjithshëm, pra se kush do të ketë prokurorin e përgjithshëm. Ndodhi çudia e madhe që gjoja italianët sollën një pajise përgjime, këta thanë që janë për përgjime. Policia vodhi përgjimet thotë prokuroria. Prokurori nuk mund të merrte kurajon të kërkonte shkarkimin e drejtorit të policisë për çështje sekondash për përgjim të paligjshëm”, tha Zheji i ftuar në emisionin ‘Zonë e Lirë”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...