Published On: 1 Gusht, 2016

Cila është e vërteta mbi vrasjen e Aleksandrit të Madh?

Nga James Romm

Në 10 qershor të vitit 323 p.e.s. rreth orës 5 të pasdites, vdiq në moshën 32-vjeçare në Babiloni Aleksandri i Madh, njeriu që krijoi një perandori gjigante që shtrihej nga Shqipëria e sotme deri në Pakistanin Lindor. Pyetja se çfarë ose kush e vrau mbretin e Maqedonisë, nuk ka marrë asnjëherë një përgjigje të saktë.

Historianët e lashtë nuk arritën dot asnjë konsensus mbi shkakun e vdekjes së Aleksandrit, edhe pse shumë ia atribuojnë atë sëmundjes. Në vitin 1996 Eugjen Borza, një dijetar i specializuar mbi Maqedoninë e Lashtë, mori pjesë në një bord mjekësor hetimi në Universitetin e Merilendit, që mbërriti në një diagnozë:sëmundja e tifos, të cilën Borza e ka mbrojtur vazhdimisht. Hipoteteza të tjera si malaria, lija dhe leukemia, alkoolizmi apo infeksioni në mushkri dhe pikëllimi për shkak të vdekjes pak muaj më herët të mikut të tij të ngushtë Hefestit, shpesh shihen si faktorë të komplikuar. Por disa historianë janë të gatshëm për të identifikuar një sëmundje të caktuar, apo edhe të zgjedhin mes sëmundjes ose vrasjes.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  AI , pra Leka i Madhe , kaloi kahe Troja , u ndale ne Troje dhe u trishtua shume nga shkaterrimet qe pa.I erdhi shume keq sepse , ata qe kishin luftuar ne mes veti ( Iliret dhe Dardanet ) dhe ishin vrare , ishin njerez te tij.
  Nga malli i madh per humbjen e qytetit te bukur Trojes , Iliret dhe Dardanet u pajtuan mese vehte .i dhane besen njeri tjetrit, dhe iu versulen mateane detit Adriatik , ndertimit te nji qyteti , nji imperie , nji civilizimi akoma edhe me te madh, me te bukur dhe me te forte se Troja , e qe do ta emronin Rroma.Nga ky qytet i vjeter Iliro-Dardan do te lindin edhe dy civilizime te mevonshme te udhequra nga Mbreti Justinian qe u vendos ta sundoje Europen me qender ne Rrome ose Perandoria Rromake , ( ilire ) dhe, Mbreti Konstantin qe vendosi ta sundoje Azine dhe Afriken me qender ne Konsantinopoje ( Carigrad ose Stamboll i sodit ) e qe historia e njehe si Perandoria Bizantine ( dardane )
  Iliret dhe dardanet i dhane njerzimit civilizim pa iu shmange edhe dhunes se skajshme dhe cfarosjes qe nuke mungoi as gjate pushtimeve te Lekes se Madh ne Azi , Afrike dhe Indi.
  Kater oficeret e Lekes se Madh dyshohet se e helmuan Ate me nji vene te prishur..? dhe po keta oficer , pase nji pritjeje te gjate bertiten duke pyetur se
  A LEK AS ANDER ( a eshte Leka ende ne gjume )
  A- forme pyetese ne gjuhen shqipe
  LEK – emri i perandirit nga i cili emer edhe sot emertohet kartmonedhe e shtetit shqiptar
  AS – me i forti , i pari , mbreti , perandori
  ANDER – gjendje gjumi , fjetur
  Nese bashkohen gjitha germat e medha do te fitjome ate qe kerkuam ose si emri i Lekes se Madh u shendrua ne Aleksander ose :
  A LEK AS ANDER ku.nga bashkimi.i gjitha rrokjeve fitohet emri
  ALEKSANER , emer te cilin e kane per qejf gjithe popujt dhe kombet e botes , edhe Kryeminustri serb Vucic por qe kuptimin e ketij emri dhe domethenjen ia jepe vetem gjuha shqipe dhe asnji gjuhe tjeter e botes , sikur mundohen ta pervehtsojne sllavet dhe greket sepse , Aleksandri i Madh ka qene paraardhes i shqiptareve ashtu sikur edhe Justinjani , ashtu sikur Konstantini , i nderuar z.James

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)
 2. ylvi begovich thotë:

  PER ALEKSANDRIN FLET EDHE VETE BIBLE PER ARDHJEN E TIJ JETEZGJATJEN DHE VDEKJEN E PARAKOHSHME. KUSH KA LEXUAR NE BIBEL LIBRIN QE MBAN EMRIN E DANIELIT ATY FLITET PER SHUME PERANDORI BILE EDHE PER ATO QE AKOMA SKISHIN ARDH SEPSE BIBLA FLET NE KOHEN KUR ISHTE BABILONIA DHE ALEKSANDRI S’KISHTE ARDH AKOMA. KA TE NGJARE QE MUND JETE HELMUAR SEPSE INTRIGAT E ATEHERSHME JANE PONJELLOJ SI ATO TE SOTMET , PER ME MARRE PUSHTETIN POR DUHET TE DIME SE NESE MBAJME HIPOTEZEN QE PUSHTETIN E MEPASSHEM E MOREN GJENERALET E TIJ ,,,, ATEHER DO TE THOTE QE KUSH E HELMOI MUND TE KETE QENE VETE SHQIPTAR APO ILIR I ASAJ KOHE. BIBLA NUK THOTE SE ISHTE ILIR POR MAQEDONAS POR SKA RENDESI SEPSE MAQEDONIA SI ZONE KUJT I KA PERKAT SI PERANDORI APO MBRETERI.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 3. fery thotë:

  Per shkakun e vdekjes se Lekes se Madh jane ngritur shume hipoteza z. James , qe nga malarja e deri te helmimi me nji lloje vere te prishur por , nji gje edhte e sigurt, se ai , ” ra ne gjume te thelle ” dhe nuke u ngrite me nga gjumi .
  Shoket dhe bashkeluftaret e tije , pasi priten e priten nji kohe te gjate e pastaj pyeten :
  A LEK AS ANDER ose , nga gjuha e vjeter iliro -dardane kjo mund te perkthehet si :
  A eshte LEK AS ( me i forti, i pari , mbreti ) ne ANDER ( ne gjume , duke fjetur ) ose thjeshte A LEK ‘ S ANDER.
  Pra , si po e shifni edhe vete z. James , emri ALEKSANDER edhe pse eshte emer shume i perhapur ne gjitha kombet dhe popujt e botes, kuptimin e ketij emri e jepe shume sakte vetem gjuha shqipe e sotme dhe gjuha iliro -dardane e djeshme. Sot z. James , kartemonedha e shtetit shqiptar pra , Shqiperise quhet LEK qe ne , paseardheseve e perandorit na kujton pushtuesin me te madh te gjutha kohrave Leken e Madh si e quajme ne shqiptaret ose , ALEKSANDRIN e MADH si e quajne gjithet tjeret , e qe behet fjale per te njejtin person
  LEKA i MADH z. James si strategji lufte e kishte e dresuren ose trajnimin e maceve dhe ju e dini se ne familjen e maceve bejne pjese : luanet , leopardet , gepardet , tigrat …etj
  MACE DON do te thote mesues ( trajnues ) macash ose kafshesh pra , si po shifni edhe vete z. James , edhe kuptimi i fjales MAQEDONI ( regjioni ku lindi dhe u formua Leka i Madh ) mund te zberthehet vetem ne gjuhen shqipe te sodit ose ne gjuhen iliro -dardane te djeshme edhepse sllavomaqedonasit sot mundohen kot ta pervetsojne dhe te prezantohen se gjoja ata na qenjan si paseardhes te Lekes se Madh por , tani me gjithe bota e di se ata jane vetem pasardhes ciganesh te Karpateve dhe asnji lidhje nuk kane me ALEKSANDRIN e MADH dhe MAQEDONINE

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...