Published On: 11 Korrik, 2016

Cila është e vërteta e jonë?

 

Fahri Xharra

Sikur të bisedonim shtruar pa paragjykime fetare; sikur të mendonim me qëllim të pastër kombëtar pa paragjykime të momentit, të përkatësisë partiake; sikur të mendonim si rilindasit atëherë do ta kishim më lehtë ti dalim në krye kundër kësaj fortune “te habitshme të shpellarëve te Anadollit dhe beduinëve
t e shkretëtirës në shekullin XXI që janë bërë model jetese për një pjesë të madhe të shqiptarëve tru shpërlarë.”(G.M) “Është e pakuptueshme se si e dëgjojnë besimtarët kokë ulur historinë shqiptare nëpër xhami, në vend që t’i nxirrnin me shqelma hoxhallarët që ua përdhosin kombin?”. Vërtetë kulmi i papjekurisë kombëtare!

Serbët, fat i keq që i kemi kojshi; por duhet t`i pranojmë ashtu si janë por duhet të mendohemi mire se grackat e tyre janë shumë inteligjente dhe që shumë lehtë tregtarët, politikanët, opinionistët biejnë në to: për qytetarët e facebookut (të Mehmet Krajës ) as mos të flasim; ata përpihen me një “lugë hashyre“.
Lexoni këtë copëz: “Duke i lexuar kronikat e kohës dhe duke e bërë një analizë shumë të thjesht, arrijmë në përfundimin e njëjtë se: “Rrezikun më të madh për Kishën Ortodokse Serbe, e kjo do të thotë edhe për popullin serb, e paraqet Kisha Katolike në kufijtë tanë të rinj (“Vesnik Srpske Crkve”). Ndarja e Shqipërisë pas 1913-ës ishte një favor shumë i madh për Serbinë ,por edhe ajo ndarje dhe ai copëtim i tokave tona e donte një “marifet” të menaxhimit në mënyrë që me sukses të kryhej kolonizimi i atyre tokave dhe përfundimisht të zhdukej shqiptari nga faqja e dheut. “Rrezikun më të madh për Kishën Ortodokse Serbe, e kjo do të thotë edhe për popullin serb, e paraqet Kisha Katolike në kufijtë tanë të rinj. Ky do të jetë një demon i cili nuk do të na lë të qetë dhe i cili në vazhdimësi do të jetë barrë edhe për shtetin edhe për popullin. Katolicizmi në këto anë është zgjëruar dhe, ç‘është më e keqja, është përhapur dhe ka lëshuar rrënjë. Të rralla janë vendbanimet në krahinat e reja ku katolicizmi nuk e ka kapur ndonjë shpirt serb (!) dhe nuk ka fituar ithtarë. “Priftëria katolike shqiptare dhe besimtarët e tyre janë fajtorë, sipas popit Bojoviq, për të gjitha mossukseset serbe” (“Vesnik Srpske Crkve”).
(Këto janë thëniet e tyre jo të miat¸ por unë iu besoj shumë në qëllimet e tyre. Qëllimet e tyre janë ende të parealizuara në masën 100 %. Nëse realizimi i tyre deri në vitet ‘1940 është kryer pa kufizim, pa dro dhe me dhunë, ai ende nuk është përfunduar. Ata sot kërkojnë mënyra të tjera për likuidimin e plotë të elementit katolik nga tokat shqiptare. Dhuna dhe zbrazja e tokave me dhunë për momentin nuk është opsion falë rrethanave të reja në botë, por kërkohet dhe synohet bashkëpunim nga vetë ne shqiptarët në realizimin e zhdukjes totale të elementit katolik shqiptar.)
Ngadalë , mos të ngutemi !
Serbët e dinë mirë që haptas të dalin kundër katolikëve shqiptar ,nuk guxojnë nga Europa .
Prandaj “duke e pasur mashën , pse ta djegin dorën “ e përdorin shqiptarin e fesë muslimane për qëllime të tyre. Nuk ju habitë e gjithë kjo rritje e osmanizmit ndër shqiptar ? Çudi !
Vazhdimisht duhet pasur në kokë që marrëveshjet serbo- turke janë që 170 vjet, e ato janë kundër nesh . Nuk besoni ? Çudi e madhe se si nuk u bindem që 17 vjet !

Të shkojmë më tutje , lexuat më siper: “Rrezikun më të madh për Kishën Ortodokse Serbe, e kjo do të thotë edhe për popullin serb, e paraqet Kisha Katolike në kufijtë tanë të rinj (“Vesnik Srpske Crkve”).
Vegla serbe e madhe për këtë çështje ishin edhe komunistët e rinj të Shqipërisë gjatë luftës së dytë botërore dhe fill pas saj . Kemi fakte , shumë bile !

“Duke shfletuar kalendarin historik, më 4 mars, përkujtojmë fillimet e masakrës masive komuniste kundër klerit katolik në Shqipëri në mars të vitit 1946.
Në orën pesë të mëngjesit të datës 4 mars 1946 u pushkatuan në Shkodër, pranë varrezave të qytetit, atë Gjovanni Fausti e atë Daniel Dajani, së bashku me nxënësin Mark Çuni, atë Gjon Shllakun ofm, Qerim Sadikun dhe Gjelosh Lulashin.
U akuzuan si sabotues e armiq të popullit, meqë ishin anëtarë të Shoqatës Bashkimi shqiptar, në të vërtetë u pushkatuan me urdhër të diktatorit famëkeq komunist Enver Hoxha vetëm e vetëm pse mbronin të drejtat themelore të popullit e të atdheut.
Vrasja e këtyre martirëve ishte vetëm fillimi i rrugës së kalvarit, që përshkoi kleri e populli shqiptar gjatë regjimit komunist, kalvar që ngadhënjeu mbi errësirën dhe tmerret e përbindshme të diktaturës komuniste në Shqipëri.”

Ky pra ishte Diktati sllav , në shqiptarët e pa pjekur politikisht , historikisht dhe kombëtarisht. Kjo ishte gracka serbe për ne ; “Shikoni muslimanët se si i vrasin katolikët!. Shikoni bishat , ata janë vazhdimësi anadollake e 1912 –tës” – kështu i thuhej botës.
Ju tingëllon diçka e ngjashme me këto e këta të sotit ?

Ma tregoni ju lutem që mbrenda 400-500 vjete të robërimit turk , a doli ndonjë hoxhë nga tokat tona që e shkroi një histori shqiptare , një krenari popullore ?

“Kur nisi lufta ndaj fesë, Atë Donati ishte ndër të parët që u arrestua më 1946. “Prej jush unë nuk pres kurrnji të mirë, edhe pse deri më sot nuk i kam bâ kurrkuj keq. Mue nuk më bân përshtypj as vdekja as burgu, por më vjen keq se më mbeti puna pergjysë. Të gjithë jetën teme, të gjithë talentin tem e kam shkrî vetëm për me i sherbye popullit shqiptar, pa marrë parasyshë sakrificat e privacjonet”, do të shprehej Atë Donati para trupit gjykues në pritje të gjykimit.”
Pse u burgos At` Donat Kurti ? :“Arma ime asht penda me të cilën kam mbledhë e botue kangët ma të bukura të trimnisë së popullit: Visaret e Kombit. Kam mbledhë e botue dy vllime me Prralla Kombëtare. Ato nuk janë thjeshtë prralla, por aty paraqitet tanë urtia, filozofia e zgjuetsia e popullit tonë që t’u mësojë fëmijëve ma lehtë ushtrimin e virtyteve dhe luftimin e veseve. “ thoshte ai.

At Nikë Prela :Në Mal të Zi ishte i përndjekur, i burgosur vetëm se ishte shqiptar dhe se këtë përcaktim asnjëherë gjatë jetës së tij nuk e kishte mohuar. Për këtë arsye edhe konsiderohej si shqiptar i rrezikshëm, si shqiptaromadh, si njeri që Zotin dhe popullin e vet i do dhe i rrespekton pamasë dhe mbi të gjitha. Nikë Prela: “Në popullin tim e gjeta vetveten”.

“Një natë të errët e të vrerët u hapën gropa të mëdha kolektive. U gjakosën qielli e toka,u thanë trungje shumëvjeçare. U vranë nga komunistët bijtë e kësaj toke që shquheshin për nga lartësia shpirtërore,për nga zgjuarsia e trimëria. Bashkë me shumë klerikë ishte dhe At Anton Harapi,që rradhitet me Gjeçovin,Bardhin,Mjedën, Fishtën,Dodajn,Palajn etj. Në këtë mënyrë historia njerëzore mbetet një meteor që shndritë për jetë veprën e prelatëve të kishës e të kombit tonë të mbisalvuar.”
Krimineli Bedri Spahiu i ka pohua ne qelin e burgut Don Simon Jubanit: ’’J.B.Tito i ka thanë E.Hoxhës, nëse dëshironi të siguroni pushtetin komunist, atëhere vritni dhe burgosni klerikët katolik’’.
Dhe diktatori nuk hezitoji të zbatonte porosinë mësuesit të tij…..

Të mendojmë ashtu si duhet dhe gjejmë të vërteten tonë.

Gjakovë, 11.07.16

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Zoti F.XHARRA,une do kapem ne fjaline tua te fundit:”Te mendojme ashtu si duhet dhe te
  gjejme te verteten tone”. Ndersa ju duet te me degjoni se une;”Kam ardhur ne jete qe te
  them te verteten.” Eshte fakt i pa mohueshem qe kristianizmi ka dhene kontributin me te
  madh ne zhvillimin evolutiv te shoqerise njerzore.Me zhvillimin e shkencave dhe industrise
  qe nga shekulli 18 raportet e zhvillimit shoqerore evoluan dresse laicitetit.Qe nga kjo kohe
  lufterave nder fetare jushtua nje kundershtar tueter qe me pas u quajt”komunist”dhe sot po
  quhet “demokrat liberal”.Keto jane evolucionet ose zhvillimet e jeter shoqerore njerezore.
  E reja gjithmone e perbysen te vjetren.Nuk mund ta ndalim as une,as ju dhe forca madore.
  Ne karambolesket e ketij zhvillimi ndodhet edhe ateizmi i pare boteror ne shqiperi ne vitet
  1967-1992.Ne observimet e kesaj periudhe u verejt nie harmoni e plote midis popullit shqiptar,pamvaresisht nga origjinat fetare.U bene edhe shume martesa nder veti,rrespekt
  reziprok dhe shume elemente pozitive deri ne nje paqe te vertete sociale.Ndofta kjo ishte
  nje nga veprat me te mirefillta te diktatorit te kohes.
  Mos harroni zoterinj;te gjitha religjonet e botes,qe sot llogariten mbi 300,pavaresisht nga
  sherbimet qe japin,ATA,qellimin kryesore e kane te dominojne ne pushtet.Ne knete menyre
  ate been te demshem duke krijuar pushtete paralele pothuajse ne ado vend te botes.
  A ju pelqejne juve pushtetet paralele ne Kosove.!!! Prandaj u po ju jap nee keshille te vogel
  LARGOHUNI SA ME SHUME NGA RELIGJONET.NJE SHTET LAIK DUHET TE INVESTOJE
  SHUME PER LAICITETIN NE QOFTE SE NUK DON TI LERE VENDIN RELIGJONEVE…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...