Published On: 22 Shkurt, 2016

CIA e dinte se kishte serbë në kampin që e bombardoi në Libi

Një sulm ajror nga forcat amerikane – në një rajon në Libi – që kishte për qëllim shkatërrimin e një baze të ISIS-it, ka lënë të vdekur edhe dy shtetas serbë, të cilët kohë më parë ishin kidnapuar nga terroristët dhe po mbaheshin në kampin terrorist – në Sabratha.

CIA ka thënë se nuk kishte informacione që ndodheshin serbë në kamp, por gazeta serbe Vecernje Novosti në numrin e sotëm shkruan se Agjencia Qendrore e Inteligjencës Amerikane (CIA), duket se kishte informacione për dy serbët në kampin e ISIS-it.

“Amerikanët duket se e kanë ditur dhe kanë pasur informacione të sakta për – Sladjana Stankoviq (41) dhe Jovica Stepiq (61) – dy zyrtarët serbë të ambasadës së Serbisë në Libi”, shkruan Novosti, njofton Klan Kosova.

“Në përmbledhjen e shënimeve për kampin që SHBA-të planifikonin ta bombardonin, amerikanët kanë pasur informacione për dy serbët”, kanë thënë burime jo zyrtare të Novostit.

“Gjithsesi, urdhri për bombardim është dhënë të premten e hershme. Bomba e parë ka goditur cakun tre orë e gjysmë pas mesnate, kurse nga bombardimet kanë mbetur të vdekur afër 50 persona, përfshirë edhe Sladjana Stankoviq dhe Jovica Stepiq”, shkruan Novosti duke u bazuar në burime të veta.

Tani, gazeta serbe shtron pyetjen, nëse CIA me qëllim ka injoruar paralajmërimet se dy diplomatët serbë gjendeshin në kampin terrorist, apo nuk u kishin besuar informacioneve.

“Në ditët e ardhshme do të diskutohet me Agjencinë Amerikane të Inteligjencës”, shkruan Novosit, “ndërsa vazhdon të mbete pyetje pa përgjigj nëse dy serbët u vendos të sakrifikoheshin. Diçka e ngjashme kishte ndodhur edhe në sulme të tjera nga SHBA-të, kur viktimat ishin qytetarë amerikanë, por edhe të kidnapuar të shteteve tjera, përfshirë këtu edhe punonjës bamirësie”, thotë mediumi serb.

“Serbia kishte pasur informacione për serbët e rrëmbyer nga ISIS dhe kishte plane të përbashkëta me agjenci të vendeve të tjera për të thurur një aksion për lirimin e tyre”.

“Megjithatë, për disa arsye, goditjet ajrore nuk janë pezulluar”, vazhdon shkrimi.

Kurse Pentagoni dy ditë më parë, kur kishte njoftuar se në mesin e viktimave ishin edhe dy serbë të rrëmbyer, ka thënë se nuk ka pasur indikacione se në kampin në Libi, që ishte prej kohësh në shënjestër, kishte edhe civilë dhe se rrethanat e vdekjes së tyre janë të paqarta.

Veljko Odaloviq, sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Serbisë ka thënë se kryeministri i Serbisë, Aleksander Vuçiq, do të kërkojë detajet nga SHBA-të dhe se presin një përgjigje të qartë nga amerikanët, njofton Klan Kosova.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...