Published On: 17 Janar, 2016
Bota |

Charlie hebdo prodhon sërish skandal. Tallet me fëmijën e vdekur musliman

Gazeta satirike franceze nuk rresht se provokuari. Viktimë e satirës së saj ka qene kesaj here, refugjati i vogel Alan qe zbarkoi i vdekur ne brigjet turke. Kjo klishe qe emocionoi mbarë botën ngjalli dhe shume debate ne France per autenticitetin e saj. Charlie Hebdo këte herë nuk është përmbajtur. Në karikaturen e saj thuhet: “Çfare do ishte bërë Alani i vogël kur të rritej? Do ngacmonte nga bythët femrat gjermane”. Kjo “blasfemi” që i referohet ngjarjeve te fundit që ndodhen në Gjermani ne ditet e vitit të ri ku refugjataët ngacmuan femrat vendase, ka nxitur reagimin e shume karikaturistëve te botes arabe madje dhe te vete mbretëreshës Rania të Jordanisë.

Rania e Jordanisë ka publikuar një karikaturë tjetër në facebookun e saj me diçiturën: nëse do të rritej Alani mund të ish bërë mjek, ose një baba i mirë. Gjithashtu një tjetër karikaturist, palestinez Hani Abaz ka postuar këtë karikaturë

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...