Published On: 8 Janar, 2016

Çfarë tradhtie të re duhet të bëjë Ali Ahmeti, që shqiptarët të çlirohen prej tij!

A ka parti, a ka një personalitet politik shqiptar, që mund ta bëjë Ali Ahmetin të largohet nga politika? A ka një lëvizje që mund ta bëjë këtë? Edhe çfarë gjëje tjetër duhet të bëjë Ali Ahmeti, që vërtetë të shfronësohet jo vetëm nga BDI-ja, por edhe nga çdo pushtet politik dhe nga çdo institucion!?

I dyshuar për bashkëpunim të hershëm me shërbimin sekret jugosllave dhe madje i dyshuar se në një mënyrë apo tjetër është implikuar edhe në rastin Gërvalla, njeriu më përgjegjës për ta bërë të dështuar luftën në Maqedoni, për shumë nga skenarët që çuan në vrasjen e luftëtarëve më të mirë shqiptarë, dhe i përfshirë në mënyrën më të keqe edhe në luftën në Kosovë duke u rreshtuar krah figurave më kontraverse, dhe që vazhdon të mbetet pashkëputshëm njeriu që varet drejtpërdrejt nga Ibrahim Kelmendi, i cili së fundi po akuzohet për kryerjen e atentateve, ndërsa pinjolli i tij Qerimi, po ankohet se si nuk i dha rast koha ta vrasë Ibrahim Rugovën, dhe dilema të çon pashmangshëm tek Ali Ahmeti se ç‘rol kishte në këtë mes. Pavarësisht të gjithave shqiptarët në Maqedoni po e vuajnë Ali Ahmetin më shumë se këdo tjetër, madje më shumë se vet Gruevskin dhe regjimet e njëpasnjëshme sllavomaqedonase, esencialisht antishqiptare.

Nëpërmjet një letre dërguar mediave dhe liderit të BDI-së Ali Ahmetit, Murat Jashari, vëllai i komandantit të rënë të UÇK-së, Ismet Jasharit – Komandat Kumanova kishte rreshtuar qindra dilema dhe fakte se si Ali Ahmeti, ishte kthyer në një gjakatar antishqiptar të padukshëm, ndërsa mëkati i tij i fundit ishte përfshirja dhe tradhtia në konfliktin e Kumanovës, ku u vranë 10 shqiptarë, dhe u arrestuan dhjetëra të tjerë nga Kosova dhe Maqedonia, si dhe njëri nga Shqipëria.

Sipas Murat Jasharit, i cili në letër të gjatë me 286 pyetje dhe përgjigje drejtuar Ali Ahmetit, kërkon sqarime si për vrasjen e Jusuf Gërvallës: Ju si udhëheqës 11 vjet pas lufte 2001, dhe gati 13 vjet në Parti me Fatmir Limajn dhe me të tjerë të PDK-së a keni gjurmuar vrasjen e 17 Janarit 1982, sepse edhe në Kërçovë organizoni; “Flaka e Janarit”?!”” e pyeste Jashari, por nuk është përgjigjur Ahmeti.

Pse nuk u prononcove për vrasjet në Gazibabë, Tanushës së Rekës, Brodecit, Sopotit dhe për vrasjen e Komandant Ilirit, Harun Aliut-“Kushtrimit ?
Nuk je prononcuar se edhe ti në mënyrë konspirative je i përzier,100%, a po ?
Pse shkuat në Kondovë?

Pse nuk kërkuat gjykim në Hagë kundër vrasjeve civilë, gra e fëmijë në Zonën e luftës, familjes, Zymberi- Sllupçan-Likovë (Kumanovë)?
Pse nuk ngritët aktpadi ndërkombëtare për vrasjet nga ushtria sllavomaqedone ndaj civilëve shqiptarë ?
Pse votuat në Parlamentin e Shkupit për ndihmë në euro për mbrojtjen e Lubo Boshkovskit në Hagë?
A ke vendosur ndonjëherë, të paktën nga një lule ose a keni bërë nderim heshtje tek vendi i vrasjes së Komandantët “Teli” dhe “Kushtrimi” me shokë?
Pse ligjërisht kurrë s´ke kërkuar shpërblim material për shkatërrimin dhe djegien e shtëpive të civilëve të bombarduara nga ushtria sllavo-maqedonase?
Pse vendet e shqiptarëve nëpër struktura drejtues, policore, referentë, gjyqësorë, administratorë i kanë zënë; tërbeshët, turqit, romët,…?
Pse lejuat që Gjenerali i juaj Gëzim Ozdreni të çarmatoste UÇ Kombëtare dhe vetë popullin e tij. Pse pranuat që në Marrëveshjen e Ohrit në Preambulën e Kushtetutës të mos quhemi Popull Themelues i shtetit RM, por si pjesë e…?
Kush ju detyroi, ose vetë e sollët Komunikatën Nr.6?
Unë, me shokët e logjistikës bënim plane për furnizim me të gjitha nevojat që do t´i duhen për 50 mijë ushtarë lirie dhe bëhet ndryshimi i Komunikatës së tanishme dhe lëshohet Komunikata Nr.7 a ka qenë kështu “muhabeti” o, Ali Rrenci, e udbashi?
Pse jeni tjetërsuar?
Pse jeni kundër atdhetarëve, idealistëve dhe enveristëve?
Pse e mësuat këtë zanat?
Me i vrarë –sepse, ishin; me mendjet, shpirtrat e zemrat për popull e atdhe. PSE? Pse e qitët në kurth Arif Seferin ?

Kush ia dha UDB-s, CD me të dhënat e Brigadës 113 , “Ismet Jashari”?
Më 7 gusht 2001, mbas 16 viteve në mërgim, po kthehesha në Vendlindje, thellë në pyll ishim duke zbritur për Brezë, kush I kishte qitë ushtarët me më vra mua e shoqëruesit?
Një dëshmitar e keni vrarë, apo?
Një është gjallë dhe nuk vdes, jo, -pa cofë ti!

Këto janë vetëm disa nga faktet dhe pyetjet pa përgjigje të Murat Jasharit, dhe gjendja e padurueshme e shqiptarëve në Maqedoni, që do të duhejt ti ngrihte në këmbë dhe me protesta e kundërshtime ta largojnë nga çso skutë politike, Ali Ahmetin.! / Shqiptari.eu

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...