Published On: 7 Tetor, 2016

Çfarë po përpiqet t’ju thotë trupi përmes thonjve të cilët po ju çahen apo thyhen shpesh…

Ndër mineralet më thelbësore apo më të rëndësishme në trupin e njeriut është magnezi sepse furnizon shumë antioksidantë dhe veti tjera të rëndësishme.

Veç kësaj, ky mineral është tejet i rëndësishëm për zhvillimin e eshtrave, metabolizmin e karbohidrateve, amino acideve dhe kolesterolin, si dhe ndihmon në shërimin e plagëve, transmeton Telegrafi.

Është çelësi për absorbimin e vitaminës C dhe B – të cilat janë të domosdoshme për promovimin e shëndetit ët trurit dhe mbrojtjen kundër kancerit.

Këto janë simptomat të cilat tregojnë se keni mungesë magnezi, gjë që e shpjegon më së miri gjendjen e ndjeshme të thonjve:

– Ndjeheni të lodhur

– Keni probleme me dëgjim

– Keni marramendje

 – Thonj dhe flokë më të dobët

Në anën tjetër, nëse mungesa e këtij minerali është më e madhe, ajo mund të shkaktojë edhe probleme serioze si paraliza, verbëria etj.

Pra, zgjidhja më e mirë për t’i shmangur të gjitha këto probleme shëndetësore është ta bëni magnezin pjesë të dietës tuaj të përditshme.

Ndër ushqimet që përmbajnë magnez janë: spinaqi, çaji i zi, ushqimi i detit, arrat etj. /Telegrafi/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...