Published On: 17 Qershor, 2016
Bota |

Çfarë kulture politike! Ja si nderohet deputetja e vrarë në Angli

Një deputete laburiste ka kërkuar që vdekja e Jo Cox të mos përdoret gjatë betejës së ashpër lidhur me referendumin për daljen ose jo nga BE-ja.

Rachel Reeves, një mike e Znj. Cox, e hodhi poshtë idenë se vrasja e djeshme ishte rezultat i mënyrës se si po zhvillohej fushata.

Ky koment erdhi pas pretendimeve se deputetja u shënjestrua për shkak të mbështetjes së saj për emigrantët dhe të lidhjeve të forta me Brukselin.

Dëshmitarët thanë se vrarësi i saj ulëriti “Britania mbitëgjitha” përpara se ta qëllonte dhe ta therte atë.

Ndërkohë David Cameron dhe Jeremy Corbyn i bënë së bashku homazhe sot deputetes së vrarë në Birstall të Yorkshire.

Lideri laburist Corbyn tha se Parlamenti do të jetë i hapur të hënën, në mënyrë që të gjithë deputetët të përcjellin respektin e tyre për të ndjerën.

Në një vend si Shqipëria, ku palët politike janë tejet të përçara dhe ku çdo rast përdoret për të përfituar sadopak politikisht, sjellje të tilla poltike duke vite dritë larg.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...