Published On: 30 Prill, 2016

Çfarë do të ndodh sot në Gjykatën Themelore?

Sot gjykata do të vendos për masën e sigurisë ndaj ish-deputetit të PDK-së, Azem Syla, derisa mbrëmë qëndrojë nën arrest policor.

Prokurori ka kërkuar 30 ditë paraburgim për ish deputetin Syla, i cili është arrestuar sot në pikën kufitare mes Kosovës dhe Shqipërisë, në Vërmicë.

Syla po dyshohet për krim të organizuar, tjetërsim të pronave, shpëlarje parash dhe falsifikim të dokumenteve.

Pas përfundimit të seancës dëgjimore që është mbajtur dje në Gjykatën Themelore të Prishtinës, avokati i Sylës tha se prokurori pretendon se toka që janë tjetërsuar janë të viteve të 50-ta dhe 60-ta.

Azem Syla së bashku me 50 persona tjerë dyshohen për veprat penale që kanë lidhje me krimin e organizuar, marrje ryshfeti, tjetërsim pronash. Në lidhje me këtë rast janë arrestuar gjashtë persona për të cilët u është caktuar nga 30 ditë paraburgim. Në mesin e të arrestuarve është edhe ish-kryetari i Gjykatës Komunale të Prishtinës, Nuhi Uka.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Prokurorija speciale bashke me gjykaten po e luajn nje
  loje krejt teatrale politike sa per ta arsyetu tagjine qe
  e hane ne kosove pa e krye asnje pune qe jan te obliguer!
  1-Prokurori ish dashte qe informatat ti kete te sakta,
  te studijuara deri ne detale te krijon bindje te pa luhateshme se veprimi i tij eshte i drejt dhe i pa kontestueshem Se gjykata te ket argumente aq te forta sa
  i dyshuari i akuzuar te jete i denuar ! Te merren hapa
  me dyshime te pa verifikuara eshte nje loje jo veq me te
  dyshuarin por eshte loje me qytetar, me ligjin , me renin
  me rregullin dhe vlera e te se drejtes kalon ne kuptimin
  e lojes tetatrale politike kishe juridike ! E kemi rastin
  e Karagjiqit qe gjat procesit gjyqesor shume here u tha
  gjykatesve ne hage . Ma hangshi …… dhe pas aq shume seanca aq shume matretim te deshmitarve kragjiqi nje here
  lirohet si i smuar per tu shpalle krejt i pa fajshem Po te
  kete drejtesi Prokurorin qe e ka njeke landen , gjykaten
  qe ka leshue vendime te njepasenjeshme ish dashte te ngujohen ne burg hiq ma pak se sa ka majte Kragjiqi !
  Avokatet per cdo kriminel me te paren fjale deklarohen se
  klenti i tyre eshte i pa fajshem A nuk eshte ky lendim
  i drejtesise ? Avokati ka per detyre ti paraqes rrethanat
  lehtesuese per klentin e jo te lehe si zagari ne mrojtje
  te oborrit te krimit e kriminelit !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...