Published On: 21 Maj, 2016

Çfarë do ndodh me Tokën dhe Marsin në 30 maj?

Marsi do të dhurojë një pamje spektakolare që mund të përsëritet pas 300 vitesh. Imazhet u kapën nga Teleskopi Hubble i NASA-s më 12 maj, kur planeti ishte 50 milion milje larg nga toka.

Mendohet se ky planet është rreth 3.5 miliardë vite i vjetër dhe është formuar pasi një asteroid ka goditur planetin. Më 22 maj, dielli dhe Marsi do të jenë në anët e sakta të Tokës, në një distance prej 47.4 milion milje. Marsi do ndriçohet nga dielli. Ndërsa më 30 maj, Marsi do të jetë më e afërt me tokën, vetëm 46.8 milion milje.

Planeti do të jetë i dukshëm gjatë natës dhe do mund të shihet me sy të lirë. Distanca më e afërt mes Tokës dhe Marsit, është shënuar në gusht të vitit 2003. Të dy planetët kanë qenë vetëm 35 milion milje larg. Mos e humbisni këtë shans më 30 maj, sepse ky fenomen do të përsëritet mbas 300 vitesh./tvklan.al

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...