Published On: 23 Korrik, 2016
Bota |

Çfarë dimë deri tash për sulmet në Munih (E plotësuar)

Të dhënat e fundit nga sulmi i mbrëmshëm që ndodhi në Munih në një qendër tregtare. Personi i armatosur, që la të vdekur 10 persona, sipas policisë gjermane është 18 vjeçar dhe me prejardhje iraniane. Këtu mund t’i lexoni të gjitha lajmet për ngjarjen që tronditi gjithë botën.

08:55 – Dijamant Zabergja, kosovari i tretë i vrarë nga sulmi terrorist në Munih

Dijamant Zabergja, është kosovari i tretë i cili është vrarë në sulmin terrorist në Munih. Lajmin e ka ka konfirmuar babi i tij në një status në Facebook ku ka shkruar se 21 vjeçari është vrarë nga “dora terroriste”.

08:26- Vdes Armela Segashi – Viktima e dytë shqiptare nga sulmet në Munih

Vëllai i saj , Arbnor Segashi përmes një postimi në Facebook të shkruar sot në mëngjes, ka bërë të ditur se motra e tij, Armela Segashi ka vdekur nga sulmet e mbrëmshme në Munih të Gjermanisë. Armela është shqiptarja e dytë e cila ka vdekur nga sulmi.

07:45 – A i mashtroi vrasësi i Munihut fëmijët në Facebook? Zbulohet një tjetër detaj

Policia gjemrane është duke hetuar një lajmërim të rreme në Facebook, ku thuhej se po ofrohej ushqim gratis në McDonald, në vendin ku një i armatosur i vrau 10 persona.

Policia gjermane i është referuar sulmit në qendrën tregtare Olympia si sulm terrorist. Në këtë sulm është vrarë edhe një shqiptare, Sabina Sulaj dhe Armela Segashi konsiderohet e zhdukur, shkruan Daily Mail.

Në orën 6:52 një i armatosur kanë shtënë me armë zjarri afër McDonaldit që gjendet në afërsi të qendrës tregtare Olympia, në zonën veriore të Moosach të kryeqytetit bavarez, Munich, shkruan Gazeta Express.

Është raportuar se terroristi ishte 18 vjeçar me prejardhje gjermano-iraniane.

07:20 – Mbi 100 persona kërkuan ndihmë në polici pas sulmit në Munih

Raporti zyrtar i lëshuar nga Departamenti i Policisë në Munih, thotë së pasi janë pranuar informacionet se në qendrën tregtare “Olimpia” në Mozah ka të vdekur nga sulmet, policia angazhoi më shumë se 2.300 shërbime emergjente në veprim.

Megjithatë në raport bëhet e ditur se pas sulmit që ndodhi në qendrën tregtare “Olimpia’’ ku mbetën të vdekur dhjetra persona në mesin e tyre edhe fëmijë, përafërsisht 100 persona kanë kërkuar ndihmë për strehim në selinë e stacionit policor në Munih.

02:32 – Sulmuesi, 18 vjeçar me prejardhje iraniane

Policia e Munchen në një konferencë për shtyp, ka konfirmuar se sulmuesi ka kryer sulmin i vetëm dhe se ai është gjerman, por me prejardhje iraniane.

Sipas policisë, sulmuesi është 18 vjeçar.

Trupi i tij është gjetur rreth orës 20:30 ku ka shenja të qarta që ai e ka vrarë veten.

Policia po ashtu ka treguar se nga ky sulm të vdekur janë 10 personë përfshirë sulmuesin dhe 21 të plagosur.

Motivet për këtë sulm ende nuk dihen.

Kujtojmë se trupi i sulmuesit është gjetur rreth 1 kilometër larg nga qendra tregtare Olympia, ku u vranë 10 persona, në mesin e tyre edhe shqiptaren Sabina Sulaj.

Sipas policisë sulmuesi ka jetuar në Munich për një kohë të gjatë, kurse shefi i Policisë Hubertus Andra tha se ai nuk ka pasur ndonjë dosje kriminale të mëparshme./GazetaExpress/

Policemen arrive the Olympia shopping centre in Munich, where a number of people have been killed and several more injuredPolice officers search a residential area near the Olympia shopping centre after the shooting

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...