Published On: 16 Tetor, 2016

“Çështja Çame”/ Greqia kërcënon Shqipërinë: Kujdes, jemi më të fortë

Diplomacia greke ka paralajmëruar Shqipërinë të tregohet më e kujdesshme lidhur me çështjen çame, pasi sipas ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias, Greqia është shumë herë më e fortë se Shqipëria, duke përmendur këtu dhe sistemet e mbrojtjes apo ato të sigurisë.

“Greqia ia kalon në të gjitha drejtimet. Ka dhjetëfishin e GDP-së, sisteme të shumëfishta mbrojtjeje dhe sigurie, shumëfish forcë ekonomike. Ata janë të varur sa i përket ekonomisë, remitancave të emigrantëve, investimeve, tregtisë. Kemi edhe përfaqësim asimetrik në arenën ndërkombëtare. Ndaj është mirë që të bashkëpunojnë, të bëhen realistë dhe të ndihmojnë në krijimin e marrëdhënieve të përfitimit të përbashkët. Të zgjidhim çështjet e hapura bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe traditën europiane”, ka thënë Kotzias.

Kotzias është ndalur dhe te qeverisja e Partisë Socialiste me Partinë Drejtësi, Integrim dhe Unitet.

“Fakti që ata qeverisin me partinë e çamëve i ka detyruar të adoptojnë pjesë së axhendës së kësaj partie, siç janë çështjet e çamëve që kryen krime lufte në Greqi, që janë dënuar njëherë e mirë nga gjykatat greke. ‘Çështja çame’ i intereson kësaj pjese të çamëve dhe jo 160 mijë apo më shumë çamëve shqiptarë, që s’kishin dhe s’kanë asnjë lidhje me Greqinë dhe krimet e asaj periudhe. Gabimi i dytë është se, pas vitit 2008, për shkak të krizës, dikush e nënvlerësoi Greqinë dhe mendoi se mund të bëjë lojëra në kurriz të saj”, deklaron më tej ministri i Jashtëm grek.

Kryediplomati grek ka pohuar gjithashtu se, në Shqipëri ka zëra realë që duan të imponojnë marrëdhënie të mira mes dy vendeve, por sërish, duke kujtuar forcën e Greqisë në rajon, Kotzias ka theksuar se ata janë përgjegjësit më të mëdhenj për të zgjidhur problemet, pa praninë e palëve të treta. Edhe në këtë rast, kreu i diplomacisë greke paralajmëron Shqipërinë.

“T’i zgjidhim problemet me vendet që aspirojnë të aderojnë në Europë, përpara se të fillojnë negociatat me Bashkimin Europian. Shpresoj ta kuptojnë se kjo është në interes të tyre”, ka thënë Kotzias.

Nikos Kotzias është ndalur dhe te deklarata e komisionerit Hahn, duke e akuzuar atë se ka publikuar pa asnjë autorizim katalogun e negocimeve, si dhe ka kërkuar të negociohet një çështje, që sipas Greqisë nuk ekziston. Top Channel

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Ministri KOTZIAS duhet te jete nje minister “KOTI” me origjine shqipetare.Por me duhet
  ti kujtoj se;GREQIA e ka lirine dhe republiken nga luftetaret shqipetar qe,ne çdo kohe
  BOTES MUND TI VENE ZJARR !!!
  Po mos harroni nje gje se;shumica e popullit grek ka shume respekt per popullin
  shqipetar per aresyen e thjeshte se ata vete jane me origjine shqipetare.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. fery thotë:

  E vertet qe ju dhe Greqia e juaj jeni me te forte z. Minister Nikos Kotzias sikur qe eshte e vertete qe edhe serbet dhe Serbia eshte me e forte se Shqiperia por ,ju dhe Serbia jeni me te forte vetem ne vrasjen e civileve te pambrojtur dhe te pafajshem shqiptar…. ju dhe Serbia me ushtrire e juaja sigurisht se jeni me te forte se ne …jeni me shume me brutal ne debimin e shqiptareve autokton nga vatrat e tyre shekullore me ushtrite e juaja te armatosur gjere ne dhembe kunder popullit te pambrontur por ,z.Kotzias mose harroni se ajo ishte dikur kurse sot ju dhe serbet duhet ta dini se do te ballafaqoheni me nji ushtri e jo me civil te pa armatisur dhe ne ju keshillojme miqesisht qe te ia veni gishtin kokes dhe pa shume spektakel medial , pa blofe te tejkaluara , ju mereni tuajen dhe ta marrim tonen qe na takon.Kaqe z.Minister …!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(17) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...