Published On: 19 Janar, 2016

Ç’është ky zor i madh i Ahmetit që po luan lojën e Gruevskit !?

Edhe pse rrallë dukej në seancat parlamentare, Ahmeti të hënën mori mundin që të dukej aty, madje qëndroi deri vonë, për të siguruar zbatimin e plotë të skenarit të VMRO-së për zgjedhje të shpejta, njofton agjencia e lajmeve INA.

Por c’është kjo nguti, ky zor i madh që zgjedhjet të mbahen sa më shpejtë që është e mundur, pa marrë parasysh zbatimin e standardeve ndërkombëtare!?

A mos ka të bëjë me aferat korruptive milionëshe, skandalet seksuale politike, rastin Monstra, ngjarjet e Kumanovës…?

Njohësi i çështjeve politike në vend, Shpëtim Pollozhani thotë se është i habitur me sejmenët shqiptar të Gruevskit.

“E gjithë bota normale deklaron se nuk janë krijuar kushte për të mbajtur zgjedhje në 24 prill, të këtij viti, përveç dy hyzmetqareve të Gruevskit. A janë vallë normalë të kërkojnë zgjedhje këta dy sejmenë të Grujos kur të gjithë e dimë se nga 2.080.000 banorë të Maqedonisë (!), 1.800.000 janë votues???!!! Ku është këtu mosha, nën 18 vjeç? Ku është kontrolli i Entit Statistikor Republikan, në të cilin nga 12 sektorë, asnjërin nuk e udhëheq kuadër shqiptar.

Enti Statistikor Republikan është institucioni vendimtar për mbarëvajtjen e zgjedhjeve në një pushtet kaçakësh ku vjedhja e votës është mënyrë jetë. Si mundet të dilet në zgjedhje me mbi 200.000 mije votues fiktive. Si mundet që dy “armiqtë e përbetuar” Thaçi dhe Ahmeti, gjithnjë janë në unison me Grujon”, shpreher Pollozhani.

Një nga drejtuesit më të lartë të Lëvizjes BESA, Zeqirija Ibrahimi ka komentuar veprimet e fundit të deputetëve shqiptarë në parlament dhe favorizimin që ato i bëjnë Nikolla Gruevskit.

“Unë e kam të qartë që VMRO-DPMNE-së i shërbeu loja e mbrëmshme teatrale në Parlamentin e Maqedonisë, sepse kështu e shpëton Gruevskin, por nuk mund ta besoj se kjo që ndodhë me deputetë shqiptarë është reale. Nuk kam shpjegim për rolin që e luajnë në këtë teatër deputetët e BDI-së, të cilët kështu janë vënë në mbrojtje të Gruevskit.

Dhe, prandaj shtroj dilemën: ose janë kapur kaq shumë e kaq keq, sa janë në gjendje ta mbrojnë edhe Djallin vetë ose nuk i përfaqësojnë më interesat e votuesit shqiptar. Unë nuk besoj se gjen shqiptar që nuk e pret rënien e Gruevskit dhe prandaj nuk e kuptoj që këta të a.q. deputetë shqiptarë po e mbrojnë me kaq devotshmëri vrasësin dhe antishqiptarin më të madh në pluralizmin e Maqedonisë.

Për ata të PDSH-së nuk ia vlen as të komentohet – ata janë në shërbim “do smrt” dhe prandaj heshtin si gratë që i tradhëtojnë burrat dhe kthehen vonë në shtëpi.

Këtyre tradhëtarëve do t’ua kishte lakmi edhe Rrahman Morina.Lajmi i mirë është që kështu duket fundi i diktaturave”, thekson Ibrahimi. (INA)

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...