Published On: 8 Prill, 2016

Ceremonia zhgënjyese e inaugurimit të Hashim Thaçit, vetëm dy president morën pjesë

Përkundër që ceremonia e inaugurimit të Hashim Thaçit president, ishte paralajmëruar me shumë bujë dhe ku do të merrnin pjesë homogë të shumtë nga rajoni dhe më gjerë, në ceremoni ishin të pranishëm vetëm dy prej tyre.

Bëhet fjalë për presidenten e Kroacisë, Kolinda Grabar Kitaroviq dhe për presidentin shqiptar, Bujar Nishani, raporton Gazeta Blic.

Befasuese ishte se në këtë ceremoni nuk mori pjesë as presidenti i Turqisë, Taip Erdogan, i cili njihet për afërsinë me Hashim Thaçin, por as presidenti i Malit të Zi, as ai i Maqedonisë e Sllovenisë, që konsiderohen si vende që kanë një bashkëpunim dhe një miqësi me shtetin e Kosovës.

Sidoqoftë, Hashim Thaçi për këtë ceremoni i kishte bërë ftesë edhe presidentin të Serbisë, Tomisllav Nikoliq, i cili kishte thënë se nuk merrë pjesë në një ceremoni të një presidenti, të një shteti që sipas tij nuk ekziston.

Ndërkohë, analisti politik, Imer Mushkolaj ka ironizuar me këtë ceremoni. Ai në një shënim në Facebook ka thënë se ku mbetën presidentët tjerë.

“Ku ishin more presidentat tjerë, se nuk i pashë? ku ke Erdogani?”, ka shkruar Mushkolaj, raporton Gazeta Blic.

Hashim Thaçi në postin e presidentit, e pason Atifete Jahjagën, e cila doli nga zarfi i ambasadorit amerikan, Christofer Dell./ Gazeta Blic

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Diaspora shiptare thotë:

    Analistve popullates ska qa ti vjen qudi qe skan mar pjes as 50 veta as president as ambasador separ te ni president te koruptum shpifs shpiun hajn askush se don me pa me sy perveq partis se koruptume te ti se e din qe kosova smund te ket president te cilin e zgjedh vetrm qeveria e koruptume as kryeminister te koruptum as mustafoviq por as hashimoviq as halitoviq as hysrnoviq te gjith do te kan denimin prej populates se vet por keq se edhe prindet e tyne jan shpiuna e shpifsa se ai qe e perkrah shpiunin ai e meriton denimin ma te madh se shpiuni vet qat porosi e keni sidomos prej diaspores shiptare

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...