Published On: 17 Shkurt, 2016

Ceremonia për 8 vjetorin e pavarësisë së Kosovës, asnjë zyrtar nga Shqipëria

Në ceremonitë e mbajtura në Prishtinë për 8 vjetorin e pavarësisë së Kosovës nuk kishte asnjë zyrtar nga Shqipëria.

Ndërkohë që drejt kryeqytetit të Kosovës kishin udhëtuar nga Shqipëria qytetarë të shumtë, një pjesë për të qenë në protestën e opozitës e të tjerë për në festimet e ditës së pavarësisë. Në fjalën e saj para mbështetësve, presidentja Atifete Jahjaga u ka bërë thirrje udhëheqësve politike për unitet dhe dialog.

“Sot është festë dhe festat, zakonisht bëjnë bashkë të gjithë, në një dialog që zëvendëson moskuptimin dhe keqkuptimet, që ndryshon botëkuptimin dhe që mban gjallë kulturën e marrëveshjeve. Është koha për të harruar mëritë, për të tejkaluar dallimet. Tani është koha e ndërtimit, që varet nga vet ne”, tha Jahjaga.

Ndërsa kryeministri Isa Mustafa u angazhua për të punur me SHBA-në dhe miqtë ndërkombëtarë, për të vijuar përparimin drejt integrimit euroatlantik të Kosovës. Në këto 8 vjet shtet, Kosova është njohur zyrtarisht nga 111 shtete të botës./LAPSI.AL/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...