Published On: 20 Shkurt, 2016

Celina: Dua të jem kapiten i Kosovës

  • Ylli i ri i Manchester Cityt, Bersant Celina ka synime të mëdha me përfaqësuesen e Kosovës. Këto dëshira, mesfushori kosovar i ka shpalosur për gazetën prestigjioze ‘The Independent’

Bersant Celina, mesfushori i Manchester Cityt, në një intervistë për “The Independent”, ka folur për Kosovën dhe synimin që ka me përfaqësuesen e drejtuar nga Albert Bunjaki në garat ndërkombëtare

Celina ka thënë se donte të luante për Norvegjinë, por me shpalljen e Pavarësisë së Kosovës ai ndërroi mendje dhe dëshironte të luante për Kosovën.

“U rrita në Norvegji dhe gjithmonë doja të luaja për Norvegjinë”, ka thënë Celina. Ai e ndjen veten norvegjez dhe flet shpesh me agjentin e tij Freddie Akehurst.

Në vitin 2012 yjet Xherdan Shaqiri, Valon Behrami dhe Granit Xhaka, që të gjithë kosovarë që luajnë për Zvicrën, i shkruan FIFA-s se Kosovës duhet t’i lejohen ndeshjen ndërkombëtare. FIFA u pajtua për këtë.

Prandaj, në mars të vitit 2014 shteti i ri luajti miqësoren e parë zyrtare, kundër Haitit në Mitrovicë, shkruan “The Independent”.

“Doja të luaja për ata që t’u ndihmoja në krijimin e një vendi, një reputacioni të mirë dhe një ekipi të mirë”, ka thënë Celina. “Çdo shtet duhet të ketë përfaqësuese. E di se shteti është duke na përkrahur”.

Celina vazhdoi të luante për grupmoshat U-21 të Norvegjisë edhe pse realizoi golin e tij të parë për Kosovën, në një miqësore emocionale kundër Shqipërisë.

“Atje është zemra ime”, ka thënë Celina. “Kur kthehem në Kosovë, e ndjej se po shkoj në shtëpi”.

Ai beson se përfaqësuesja e Kosovës do të përmirësohet edhe më shumë kur të përmirësohet gjendja financiare pas pranimit në FIFA gjatë muajit maj.

“Fushat nuk janë shumë të mira”, ka thënë Celina. “Por shpresojmë se do të përmirësohen me pranimin tonë në FIFA dhe të mund të investojmë në ndërtimin e një stadiumi të ri. Por kjo nuk ka rëndësi, sepse atmosfera atje është e pabesueshme”

“Unë dua të jem një model, një frymëzim për të tjerët. Unë dua që ta ndihmoj Kosovën që ta ndërtoj një ekip të mirë, dhe shpresojmë se një ditë do të jetë kapiten. Kjo është ajo që unë dua”, ka përfunduar ai.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...