Published On: 18 Dhjetor, 2015

Çelësi i rinisë së përjetshme

Shkencëtarët besojnë se kanë hedhur një hap gjigant në gjetjen e një kure për rininë e përjetshme. ​

Çelësi i rinisë së përjetshme

Shkencëtarët besojnë se kanë hedhur një hap gjigant në gjetjen e një kure për rininë e përjetshme.

Në vitin 2009, Elizabeth Blacburn dhe Jack W Szostak fituan çmimin Nobel për zbulimin e telomereve njerëzore. Telomeret janë segmente të specializuara të materialit gjenetik që veprojnë si mbrojtëse në fund të çdo fije të ADN-së, për të parandaluar shthurjen e saj. Por telomeret shkurtohen natyrshëm me kalimin e kohës dhe kjo shkakton plakjen.

Sot pretendohet se është zbuluar një teknikë, që duke përdorur një formë të modifikuar të ARN-së (Acidi ribonukleik) dhe duke ndërhyrë tek telomeret, rinon qelizat e plakura.

– See more at: http://www.kosovapress.com/sq/shkence-mjekesi/celesi-i-rinise-se-perjetshme-s-34749/#sthash.T5RMdLex.dpuf

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...