Published On: 25 Korrik, 2016

Çela: Kosova nuk humb tokë me marrëveshjen e demarkacionit

Profesori i Gjeografisë, Tomor Çela, që beson se Komisioni qeveritar për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi e ka kryer punën si duhet, ka ofruar disa fakte që, sipas tij, tregojnë që ky demarkim është në rregull dhe se Kosova nuk humb tokë.

Ai, në emisionin InfoBox të RTV Dukagjinit, tregon se faktet përputhen me hartat e vitit 1974, mbi të cilën është bazuar edhe komisioni.

Çela foli edhe për territorin e vendit si dhe specifikisht të Komunës së Pejës, për të cilën thotë se është po ai i njëjti.

Madje, ai përmend edhe fshatin Haxhë që thotë se ka të njëjtin territor, prej pesë kilometra e gjysmë.

Lidhur me pikën e Çakorrit, që për shumë është brenda territorit, Çelaj thotë se në shumë harta kjo është në territor të Kosovës, por ka më shumë harta të tjera që e dëshmojnë të kundërtën. Madje, ai citoi edhe raportin e Qeverisë ku thotë se janë 37 qytetarë që tregojnë se pronat e tyre janë pajtuar që t’u mbeten në Mal të Zi.

Çela j, duke përmend Gjykatën e Arbitrazhit, tha se kjo nuk do të merrte parasysh hartat topografike, sepse tani më janë të pabesueshme.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal uka thotë:

  Pjese e jetes ne harta gjeografike eshte edhe majmuni
  eshedhelpna edhe huri Nese niseni prej pronave e pronarve
  atehere duhet te vlej reciprocitet Pra nese prona nuk paska
  qene e nje shqipetari atehere cili ishte ai malazez i malit te zi qe ishte pronar ? E dihet se bjeshket ishin prone
  shoqerore Por ajo prone shoqerore i ka patur kufijt administrativ Dhe jasht kufirit admistrativ nuk ka guxue njesija federale (republika apo krahina ) ta cfrytezoj
  pasurine qe nuk i ka taku Pra ky far gjeografi matuf po
  i takojka grupit qe i ceka ma lart Banorve gjeografik
  hura m ajmuna dhelpna zvarranik veq jo njeri!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...