Published On: 8 Prill, 2016

“Cati” mbetet ndër figurat më të shquara në rrugëtimin për Liri, Pavarësi dhe Demokraci

  • Në përvjetorin e ndarjes nga jeta e veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare, luftëtarit të lirisë, mikut tonë, avokatit Isat Mushkolaj.

Nga Mr. Adem Lushaj
Avokati Isat Mushkolaj ishte intelektual, politikan dhe veprimtar i madh i çështjes kombëtare, për Liri, Pavarësi dhe Demokraci. Isati, pos që ishte ndër themeluesit e parë të degës së LDK-së në Deçan, Shoqatës së Juristëve, Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, dhe i shumë organizimeve tjera politike e jo politike të viteve të ’90-ta, me kohën iu bashkua radhëve të atyre që rrokën pushkën në mbrojtje të vendit. Avokati ynë, çdo herë ishte nismëtar, ideator dhe promotor i lëvizjeve demokratike e liridashëse, por asnjëherë nuk shprehte ambiciet e tij, për të marrë lëvdata e as për të thënë se unë e kreva.
Me të filluar ndryshimet demokratike të viteve 90-ta, Isat Mushkolaj, ishte vënë në krye të këtyre ndryshimeve, duke u bërë njëri nga nismëtarët e parë, për formimin e degës së LDK-së në Deçan, duke hap rrugë edhe për organizimet tjera politike e jo politike. Komuna e Deçanit, të prirë nga Sali Çekaj, Isat Mushkolaj, Xhevdet Lataj, Pashë Kuçi, Rrustem Bruçi,…themeluan degën e Shoqatës së Juristëve të Pavarur të Deçanit, ku kryetar i saj ishte Sali Çekaj, ndërsa sekretar avokati Isat Mushkolaj, ishte e para Komunë që kishte Statutin e saj të bazuar në Kushtetutën e Kaçanikut, duke lënë gjurmë në faqen e historisë së Kosovës, të parët që jetësojnë shtetësinë e Kosovës. Pas këtij akti madhor që mbetet në analet e historisë se shtetit tonë, Isat Mushkolaj, dënohet me 4.5 vjet burgim nga Gjykatat serbe, si njëri nga protagonistët kryesor të këtij akti historik. Atij, gjatë mbajtjes nëpër burgjet serbe, nga torturat e shumta që kishte përjetuar, i dëmtohen të dy veshkat, gjë që ishte detyruar ti nënshtrohet procesit të hemo-dializës. Edhe pse ishte bërë pjesë e këtij procesi i cili doli të jetë vdekjeprurëse, Isati nuk kishte pranuar të largohet nga Kosova për asnjë çast, duke thënë se “ i gjallë nuk e lëshoj vendin, nëse është e nevojshme do jap edhe jetën”.
Veprimtari dhe atdhetari i shquar nga Irzniqi i Deçanit, Isat Mushkolaj, edhe pse kishte veshkën e motrës së tij, iu bashkua radhëve të atyre që kapën armët për mbrojtjen e vendit, duke u rreshtuar krahas shumë luftëtar të lirisë. Angazhimet e tij prej një luftëtari, bëri që sërish të humb organin e shtrenjtë të dhuruar nga motra Lira, e cila ishte e gatshme të jap, jo vetëm veshkën e saj, por edhe jetën për të vëllain.
“Cati”, siç e quanim të gjithë, edhe pse me gjendje të rëndë shëndetësore, ishte ndër të parët që kishte ngrit zërin kundër vendimeve diskriminuese të Qeverisë së Millosheviqit, e cila kishte fal pronat e ndërmarrjeve tona publike, manastirit të Deçanit, gjë që edhe sot është ndër shqetësim për qytetarët dhe institucionet komunale.
Avokati, Isat Mushkolaj, mbetën njëri ndër intelektualët më të shquar të kësaj komune, veprimtar i palodhshëm i çështjes kombëtare dhe luftëtar i guximshëm në kohën e luftës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...