Qyteza jonë ka marrë fund!

On 27 Tetor, 2016 With 0 Komente

Lokaliteti i Usitës duket se është më i godituri nga dy tërmetet që ranë këtë mbrëmje në zonën qendrore të Italisë. Kryetari i bashkisë, Giuliano […]

10 zbulime historike që askush nuk ka mundur t’i shpjegojë

On 27 Tetor, 2016 With 0 Komente

Historia e botës është e mbushur plot me mistere. Askush prej nesh nuk do të jetojë aq gjatë sa t’i shohë ato të gjitha të […]

Alfred Uçi, eseisti i fundit

On 27 Tetor, 2016 With 0 Komente

Prof. Dr. Josif Papagjoni Kur mësova lajmin se profesor Alfred Uçi ishte shuar, si një nga studentët e tij, saora doja të jepja një mbresën […]

Nishani: Sulm i enveristëve pas dekorimit të ballistëve

On 27 Tetor, 2016 With 0 Komente

Çështja e dekorimit të 67 pjesëtarëve të Ballit Kombëtar të ekzekutuar nga partizanët në Lushnjë në vitin 1943, ka shkaktuar sërish polemika dhe konflikt mes […]

Një tjetër artiste ikën në përjetësi. Ndahet nga jeta në moshën 88 vjeçare “Artiste e Popullit” Melpomeni Çobani

On 27 Tetor, 2016 With 0 Komente

  Albert Zholi Aktorja e njohur e skenës, u nda nga jeta të mërkurën rreth orës 10:00. Melpomeni Çobani ka lindur në 6 Qershor të […]

On 27 Tetor, 2016 With 0 Komente

E doktoruara në Sorbonë dhe përkushtimi i saj për Kosovën

  Bajram Mjeku Safete Juka, vajza e Musa Jukës nga Shkodra, tre herë ministër gjatë Republikës dhe Mbretërisë shqiptare, u arratis bashkë me familjen në […]

On 27 Tetor, 2016 With 0 Komente

Në udhëkryqin mes ëndrrës dhe reales

  (Mendime krikike për lirikën e poetit Milazim Krasniqi)   Në poezinë antologjike “Guri i megjes”, përtej etnografisë shqiptare të mullinjve me gurë ai krijon […]

On 26 Tetor, 2016 With 0 Komente

Ja resorti gjigand që do të ndërtojë në Shqipëri Behgjet Pacolli

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli është ndalur edhe tek investimet e tij në Shqipëri. Në kufi me parkun e Divjakës është projektuar të ngrihet një […]

On 26 Tetor, 2016 With 0 Komente

Vërtetë jemi të varfër, por jo edhe aq sa të shesim Valbonën!

“Parqet kombëtare janë deklaruar të mbrojtura për të ruajtur zonat e tyre kulturore dhe proceset ekologjike; fakti që Valbona është caktuar në një prej kategorive […]

On 26 Tetor, 2016 With 0 Komente

Demaj i përkushtuar në avancimin e raporteve me selinë e shenjtë

Në vazhdën e takimeve të të gjitha niveleve institucionale të Republikës së Kosovës në relacion me Selinë e Shenjtë, zv. Ministri Emanuel Demaj zhvilloj një […]

On 26 Tetor, 2016 With 0 Komente

Një tentim vrasje në Deçan

Të martën e datës 25 tetor 2016, në lokalin e hotelit Iliria ne Deçan, 4 persona, e ku njëri prej tyre i identifikuar atë moment, […]

On 26 Tetor, 2016 With 0 Komente

AKADEMIKU ALFRED UÇI, PERSONALITET I SHQUAR I ARSIMIT, KULTURËS DHE SHKENCËS MBARËKOMBËTARE SHQIPTARE

Nga Prof.Murat Gecaj         publicist e studiues Sot, më 26 tetor 2016, përmes TV u njoftua se u nda përgjithnjë nga jeta, Akademiku Alfred Uçi […]

On 26 Tetor, 2016 With 0 Komente

Kujdes! Këto janë ushqimet që ju shkurtojnë jetën

Ushqimi është faktor kryesor që përcakton mbarëvajtjen e jetës së njeriut. Ushqimi i duhur, garanton shëndet të mirë dhe madje edhe jetëgjatësi mirëpo ushqimi jo […]

On 26 Tetor, 2016 With 0 Komente

Seri tërmetesh në qendër të Italisë, shemben ndërtesat në disa zona (Foto)

Një seri tërmetesh kanë tronditur këtë mbrëmje zonën qendrore të Italisë. I pari ka rënë në orën 19:11, me fuqi 5.4 ballë, ndërsa i dyti […]

On 26 Tetor, 2016 With 0 Komente

Pesë gjëra që mund t’i bëni me qepën në shtëpi

Qepën e adhurojmë në shumë gjella dhe për këtë arsye me siguri gjithmonë e keni në shtëpi, por provoni disa ide të tjera përveç gatimit […]

On 26 Tetor, 2016 With 0 Komente

Në prag lufte? Britania dërgon tanke e trupa në kufirin rus

Tabloidët britanikë japin alarmin: Europa është në prag lufte. Britania ka vendosur të dërgojë tanke, dronë dhe 800 trupa në Estoni, pranë kufirit me Rusinë. […]

On 26 Tetor, 2016 With 0 Komente

Ja çfarë kishte deklaruar Sami Lushtaku në Gjykatë

Kryetari i Skenderajt  Sami Lushtaku tanimë është shpallur fajtorë për krime lufte në Kosovë. Mirëpo, edhe pse akuza ndaj tij përbëhet me krime të ndryshme, […]

On 26 Tetor, 2016 With 0 Komente

Skandali, mjekut me diplomë false i vdes pacienti në dorë

Ardi Hyso është një qytetar në Përmet, i cili pretendon se, për shkak të neglizhencës së mjekut Kiço Stefanidhi, babai i tij humbi jetën. Ai […]

On 26 Tetor, 2016 With 0 Komente

Kulturalja dhe akademikja te “Moskuptimet” e Ilir Muharremit

Nga Albert Vataj Njeriu si unitet dhe mendimi estetik si trysni e procesit evolutiv të gjithësisë përbërës dhe veçantisë shpjeguese të të vetvetishmes në realitet […]

On 26 Tetor, 2016 With 0 Komente

Veturë zyrtare e Qeverisë së Serbisë shihet në Qeverinë e Kosovës (Video)

Një veturë zyrtare e Qeverisë së Serbisë është parë sot në objektin e Qeverisë së Kosovës, tek objekti ish-rilindja, në të cilin janë të vendosura […]

Faqja 1 nga 6123...E Fundit »

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...