Published On: 11 Prill, 2016

“Çarten” në facebook Halil Matoshi e Berat Buzhala, ja çfarë shkruajnë!

Gazetarët e njohur kosovarë, Berat Buzhala e Halil Matoshi janë përfshirë në polemika të ashpra në një postim në Facebook.

Buzhala kishte shkruar një status ku kritikonte shqiptarët që jetojnë jashtë Kosovës e shkruajnë e gjykojnë situatën në Kosovë duke jetuar me kushte të mira jashtë.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/dritherimat-e-speciales-refuzimi-nga-familja-rugova-e-jashari-dhe-diplomacia-perendimore/

http://www.shqiptari.eu/milaim-zeka-per-hater-te-selimit-sheshelin-me-pas-mujte-diqysh-me-marre-e-me-pru-ne-abri/

http://www.shqiptari.eu/diktatori-enver-hoxha-hero-kombetar-i-serbise/

 

E, si duket, ky status i është dedikuar gazetarit Enver Robelli. Kjo pasi që në koment, gazetari Matoshi e përmendi Robellin dhe Buzhala iu përgjigj, shkruan lajmi.net.

Komentet më poshtë janë të postuara nga protagonistët dhe pa ndërhyrje nga redaksia e lajmi.net.

“Te gjithe paskan te drejte me fole e me shkrue per Kosoven, por te gjith nuk paskan barabar te drejte. Pra Berat Buzhala & Frends paskan ma shume te drejte. Sepse do paskan ma pak. Ata qe jane si Enver Robelli, i vetmi gazetar shqiptar qe shkruen rregullisht per ni gazete te madhe europiane qe metet sall anderr e gazetareve kosovar!??? “Te gjithe kane te drejte te flasin dhe te shkruajne per Kosoven. Ama.” (???) demek do-do JO! A po ju duket hiq kunderthanese kjo!??? Nese jo banjani dyfish ‘like’ (s’ka dert masi ka shkru Berati ban edhe hiq mos me e lexu!) porse duhet me u ba ma fer se nuk qohet jeta me inate e xhelozi, gra e burra…”, ka komentuar Matoshi në statusin e Buzhalës.

“Halil a me konsideru Robellin gazetar te Kosoves, a gazetar te huje. Pune e madhe qe po shkrujka per nje gazete te ‘madhe’ evropiane. Eshte problem thellesisht i yti qysh do me ma lexu statusin. Asnje xhelozi ne jete per Robellin, e as per njerin e gjalle nuk e kam. Ama kur i shoh kah pshtyne mbi do standarde te larta morale, njerezit qe i njoh shume mire – duke te perfshi edhe ty – me vjen neveri e madhe. Per mu jane thane tana, ne shume raste me te drejte. E tash nese doni i thojme krejt edhe per juve, duke te perfshi edhe ty e Robellin, e edhe kend dushe tjeter. Ama mend mos shitni, se edhe me njihni edhe ju njoh. Fakti qe po punojka me nje gazete te ‘madhe’ evropiane tash ia paska dhane myhyrin me na tregu se cka eshte mire e cka nuk eshte…. Vec le te na tregoje a po na shkruan, a po na shet mend, si nderkombetar, a si shqiptar, a si kosovar a si cka?”, ishte reagimi i menjëhershëm i Buzhalës.

Nuk ka munguar replika e radhës nga Halil Matoshi.

“Ti po do debat simas kandarit tand, po nalu nihere e degjoj edhe tjeret pa ndoni kasavet aq t’madh! E para, nuk e peremende faktin se une u nisa vetem nga ni kunderthanie jotja per krye te statusit, kur thue se secili ka te drejte por dikush ka ma shume te drejte. Kjo e para dhe e dyta, cilat more na qenkan ato standarde te larta morale simas teje ne kete shoqni, se per syte e ballit po vuejme per to pa na i zbulu kush!? Standarde te nalta morale! Mbani vesh: Po na i rizbulon Berati!!!! E treta, Robelli shkruen ne “Tages-Anzeiger” (gjermanisht) dhe Dilaogplus (shqip) te Cyrihut dhe ne Kohen Ditore te Kosoves. Pse pyet qysh me e konsideru? Ai asht edhe “i huej” edhe “yni”, thjesht ni gazetar i zoti, vrojtues i mire dhe stiulist ne za! E katerta, s’ke bre cka me thane per mue hiq ma shume se ke thane; Po tfilloe edhe ni here se asht ba goxha profitabile per disa kolege, me ma permend emnit kah te sillen; Disa po menojne qe shiten ma mire ne treg e disa te tjere po menojne qe tuj sha gazetaret e nxjerrin bythen e vet nga muti ku jane katandise! Kane ba turr me ma bastis biografine shumekush por ajo flet per mue ne drite tjeter dhe s’i trembem asni seni hiq, asni shkronje dhe asni fjale… Po te jetoja edhe ni here nga fillimi parp ksiha me i ba gjanat e njajta! Per kete mos kie dert hiq! Pra Berat une mendoj dhe shkruej e nuk shes mend askujt dhe ‘barra e proves’ bie mbi ty se cilat vlera te nalta morale t’i paskna cenu une?”.

Replika e radhës erdhi nga Buzhala.

“Big fucking deal qe po shkrujka ne Tages Anzeiger (e paske shkru keq emrin e gazetes). Me cfare te drejte ai vjen me pshurre mbi kokat tona? Le te vjen le te jeton ketu, nese po e dojka kaq shume kete vend. Ose le ta palon, e le te kqyre me i fascinu ‘kurvat e hasan lludit” mas ores 12 te nates. Le ta shan Sami Lushtaku, e Kadri Veselin ne sy, e jo prej Beogradit, e as prej Cyrihut. Marrja kerkand nuk e ka myte, ai mundet edhe prej atjehit, ama relevance nuk ka. Une e mbaj mend Enver Robellin kur me thojke a po me njofton me Kadri Veselin. E pata njoftu ne De Rade, e bukur shume ishte ndier mire. Nuk ka kurrgjo kriminale. Ama per dallim prej Robellit, une e kam kundershtu Kadrine si eshte nder sy. E madje, jam ne krye te nje mediumi, qe dje hic me larg, e kishte nje dokumentar, ku ishin protagoniste negativ: Veseli, Thaci, Lushtaku, Limaj, Haradinaj, dy Selimajt. A te folim edhe per ty Halil? Une kam marre pjese ne fushaten e Thacit, kur jam hjek prej gazetarise, ti Halil ki marre pjese ne fushaten e Thacit, Veselit dhe te gjithe te tjereve si gazetar. A e mban mend? Kur e shpallshe Rugoven tradhtar per cdo jave ne kolumnet e tuaja? A e mban mend Halil kur u takume pastaj me Pacollin, une e ti e Dukagjin Gorani, e kur na e ngule mu e Dugit. Na dy i tham JO, Behgjetit, Rrahes, Rexhep Hotit dhe te tjereve, e ti vendose me i thane PO. Po lene bre allahile, se kurrgjo fisnike ne kete drejtim nuk ka”.

E ndërkohë, i fundit që replikoi në këtë postim ishte Matoshi.

“Kopalla. S’ka njeri ma n’kete vend qe i beson fjalet tua. Ka ik ai vakt Berat. E dijsha qe po te munon barku me i perserite kto sene, po i ke thane nihere o Berat, cudi qe asgja ma shume, asni informate s’e paske gjete nga bastisja e biografise sime!? Pata mendu qe po e kalon njat semundje te vogelsise, po jo… Provo bre Berat me u ngrit mbi hijen tande! 1. Kurre ne jete nuk kam ba fushate per keta qe po i permend (kam qene si gjithmone aleat natyral i opozites dhe kete kurre s’e kam fsheh!); Kam marre pjese ne ni takim me studenta ne “Pallat te Rinise” me lutjen e Fatmir Limajt (me te cilin njifesha); 2. Kurre ne jete nuk jam taku as qe njihem personalisht me Kadri Veselin; 3. Kurre ne jete nuk e kam shpall Rugoven tradhtar (sepse nuk kam shpernda une certifikata patriotizmi) porse e kam kritiku per veprimet ose moveprimet e tij politike, si te gjithe lideret tjere institucional e politik, perndyshe kurre ne jete nuk kam pas perplasje personale me te porse e mbaj si mik letersie (ti duhesh me e faktu kete e mos me rrejt ma, gjeje ndoni shkrim, ndoni incizim, video se ti mundesh, ke qasje ne biogarfite e njerezve!!!?); 4. E sa per Pacollin une e kam pase vendin e punes ne “Lajm” dhe kam jetu vetem nga rroga ime si profesionist dhe jo kurre me joshje e favore politike jo me komapni fantome e me gurthjyes; Kurse ju i kishit senet ndryshe! Thjesht kauza juej ne “Lajm” nuk ak qene imja! Dhe i keni ndryshe edhe sot sepse Berat, une s’kam fitu nga gazetaria si ti qe je ba milioner!? 5. Falemneres per permiresimin e emnit te gazetes zvicerane! Pra futja tash shpifje kundra meje deri sa ka hajvana mi kete toke e deri n’hava krejt derisa t’vdesesh: Te qofte vetmia Berat!”.

Debati mes të dyve po vazhdon akoma, kurse, si duket, ai ka kaluar edhe në personal. /lajmi.net

LEXONI edhe:

 

http://www.shqiptari.eu/e-tmerrshme-hoxha-hero-i-jugosllavise-dhe-rankovici-i-shqiperise/

http://www.shqiptari.eu/ja-kush-e-vizitoi-enver-hoxhen-tek-varri-31-vite-pas-vdekjes-fotot/

Loading...
 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Luani thotë:

  O i gjori Berat kot e ke se t´dyt jane geni per ty

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Mazzari thotë:

  O Berat. Ti kur ia permend emnat Enver Robelit dhe Halil Matoshit duhet me i qu dy gishtat per me fole.ti je analfabet per ta.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...