Published On: 31 Gusht, 2016

“Çak-horret e pusht-etit në kullë- çakorrit janë bërë nyje mbi qafë të diellit…”

 

ZEF PERGEGA

“…si mundet ti pranojne rugovasit legjendare, kullat e tyre me frengji mbi rreze, keta larva tradhetaresh dhe spiune te bishtit te qenit dhe te gjarperit, qe e kane perzier ajrin me qelb, u kane zene gryken frymemarrjes se alpeve tona dhe bejne dallavere kasaphanesh mbi te drejten e zotit per dheun e te pareve tane…! Miku im Agim Vuniqi gjithmone ka bere shkrime te qelluara. Kur eshte fjala per atdheun ai qellon ne shenje. Nga larg mua me lindin shume pytje Psh. Si ka mundesi ta njohin Kosoven 110 shtete si shtet sovran pa toke e pa kufij?!. A jane keto shtete serioze apo eshte nje veprim mafioz ne bashkepunim me qeverine servile dhe bisht qeni se bisht qeni te Kosoves si nje alternative e lire per te shitur tokat?! Sot nuk eshte koha e 1913 kur shqiptaret vinin gisht per kufijte e matrapazet e themeleve tona u thonin popullesise kufitare qe ti thoni bukes e ujit, tokes dhe zjarrit, krojeve dhe bjeshkeve ne serbisht! Serbet dhe malazezet kishin ne komisionin e kufijeve njerez profesionale ndersa ne barinje kullotash! Po nje pytje tjeter, pse nenshkruhen marreveshje te fshehta mes dy tre personave e madej kerkohet te ratifikohen nga parlamenti? A eshte kjo nje tradheti dhe bukeshkale te ceshtjes kombetare?! Nje popull qe fle me cica jashte nuk ka per te pire kurre tamel! Diaspora shqiptare eshte shokuar si ne tela korenti dhe patriotizmit te saj i kane rene poturet sikur u bien kurvave pa llastike te defrejne sy te vobekte ne fytyren e lakuriqsise se kohes. Kosova shume shpejt do te rrudhet si nje kanaqe coca-cola se e kane helmuar zerin e ndergjegjes kombetare dhe ate intelektuale e civile. Nje popull qe i mban syte tek politika ai do te verbohet me tehin e thikes se saj! Njerez dilni ne shesh, rruge, qendro aty si statuje deri sa te shporret mbreteria e krimit dhe e vjedhjes se gjakut dhe te lirise! Ndegjojeni fjalen e Melaim Zekes, Agim Vuniqi, Kimete Krasniqit… Po pse o jaran vetem keta ka Kosova?! Jo pashe besen mos e thuaj!. Ka disa xixellime nga spektri akademik dhe i inteligjences. Ne keto kohe diktati dhe tanku serb eshte veshtire te flases, koha e e zingjireve vringellon mbi krena. Lufta e kthetrave eshte ndezur nen gjurme te lirise. Sa here e kam degjuar Milaim Zeken, zerin e horizontit dhe pakufi, ku duhet ti mbertheje syte shpresa e gjeneratave te se ardhmes, bash si besimtari ne kryqin e drites se Shelbuesit. Ai ze eshte i mekuar me legjenden e mureve mbrojtes te kombit te tij, eshte i lare me ar ne boten e lire. E ne boten e lire eshte nje tjeter ze i mekuar me mallin e zhuritur te enderrave per trojet tona, eshte po ashtu i ngjizur me vlerat e demokracise dhe tempullit amerikan te liriise. S’ka se si te jete ndryshe portreti i Agim Vuniqit qe eshte i denje per flete te bardha te shkruara ne kujtesen kombetare. Shikoni Kimete Berishen, nje ze femror, por qe ne fjalen shqipe si tek asnje komb tjeter ajo quhet burrneshe e guximit qytetar. Ajo ka futur nje terminologji te re te te shkruarit thjesht e bukur pa doreza dhe gezof kadifeje, ku shkulen dhe lirohen nga gazrat e dhjamuara pushtetaret. Zera te tille po shtohen ne telat e zemrave qe e ndjejne deri ne palce therjen e thikes tradhetare Akademiku Rexhep Qosja, në një shkrim të botuar në gazetën “Dita” shkruan se kufiri i ricaktuar me Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi mund të quhet kufi i konflikit. Kjo marrëveshje ky kufi është jonatyror, është kufi që cenon kushtet jetësore të popullsisë shqiptare si popullsi e vetme e Rugovës! “Për këtë arsye kufiri i ricaktuar me Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi edhe mund të quhet kufi i konfliktit. Dhe mund të quhet kështu pikërisht sepse është kufi jonatyror, sepse është kufi i vënë në brendinë gjeografike natyrore të Kosovës, nën vijën bjeshkore Kullë – Çakorr – Qafë e Diellit – Kufi i Shqipërisë, sepse është kufi që cenon kushtet jetësore të popullsisë shqiptare si popullsi e vetme e Rugovës! Ata që kanë menduar për paqe e jo për konflikte midis popujve dhe shteteve, është thënë edhe para meje prej ndonjërit nga ata që nuk pajtohen me Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi, ata gjithmonë janë kujdesur që kufijtë midis tyre të jenë kufij gjeografikë natyrorë, kufij të majave të bjeshkëve, kufij të lumenjve, kufij të luginave!” Ky eshte kufi konflikti dhe molle sherri midis popujve ne emer te paqes dhe bashkepunimit. Malazezet derguan forca policore dhe spiune e agjente te sherbimeve sekrete ne stanet dhe shtepite rugovjane. Ata sot vigjelojne mbi qafen e diellit dhe morrave te tille u duket me e zeze ngjyra e veshjes qe mbrenda mban nje hakmarrje te vjeter. Mali i Zi duhet ta dije se ato toka nuk ka per ti gezuar kurre edhe qofte larg qoftelagu ti nenshkruaje ato.. Eshte ne te miren e tyre, ne te miren e perspektives se tyre se energjia e popullit shqiptar eshte nje vullkan qe nuk ndalet dhe lava e tij do ti djege e do ti shuaj te gjitha planet ogurzeza qe jane luajtur ne kurriz te populli shqiptar. Qosja nuk i shpall tradhetare keta qe jane pro kesaj marevesje por me maje te penes dhe mendimt shkruan: “E Marrëveshja për Demarkacion me Malin e Zi e mohoi këtë përvojë shumëshekullore të zbatuar në Evropë e më gjerë, këtë përvojë shumë të çmuar që është shkelur zakonisht vetëm prej shteteve pushtuese dhe prej shërbëtorëve të tyre nga radhët e të pushtuarve. Mund të thuhet, më tej, se me këtë Marrëveshje Kosovës, përpos pasigurisë, do t’i sillen dëme të mëdha edhe ekonomike: do t’i tjetërsohen pyje me rëndësi të jashtëzakonshme, e para, për shkak të bimësisë, në këtë kohë të rrezikimit të bimësisë në përpjesëtime botërore, shumë të çmuar dhe, e dyta, për shkak të pyjeve të shumta me vlerë të madhe për industrinë e drurit. Mund të thuhet kështu sepse me këtë Marrëveshje do t’i tjetërsohen Kosovës kushte shumë të rëndësishme për blegtorinë. Mund të thuhet kështu sepse me këtë Marrëveshje, me Marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi, do t’i tjetërsohen Kosovës vise me vlera të mëdha turistike, çfarë janë të rralla jo vetëm në Ballkan, por edhe në Evropë në përgjithësi!” Nje popull qe i mban syte tek frak-kllashet politike ai do te verbohet me tehin e thikes se saj! Njerez dilni ne shesh, rruge, qendro aty si statuje deri sa te shporret mbreteria e krimit dhe e vjedhjes se gjakut dhe te lirise! Ndegjojeni fjalen e Melaim Zekes, Agim Viniqit Kimete Krasniqit… Ndermerrni marshime te gjata dite e nate deri te kufiri e Qafes se Diellit qe korbat te mos na zene diellin. Ti tregoni te gjithe botes me gjestin tuaj demokratik se ne ishim ketu kur nuk kish njeri mbi kete faqe dheu. Shkoni atje te lire, pa arme e pa shprehur dhune, por shprehni te drejten qe ta jep liria jote, te drejten qe tjep gjaku yt. Te drejten qe ta jep klithma e dashurise te nje femije te po sa lindur qe ai te mos rritet ne toke te shitur e ne qiell te helmuar me glaca korbash. Mos e lejo te njolloset qielli, mos lejo te shuhet zani e te shuhet gjurma, se per keto te paret i ndertuan kullat me fytyre nga dielli! Edhe pse i vonuar vjen nje korfirmim reagim i 16 shoqatave shqiptare te Amerikes nga 250 te tilla ku ne nje paragraf thuhet: “Zëri i ndërgjegjes sonë, zëri i dëshmorëve, por dhe vet Zoti nga lart, kërkon nga ju ti thoni JO demarkacionit. Ne, mërgata patriotike e Amerikës, ju bëjmë thirrje secilit prej jush, që të mos bini pre e trysnive. Do na keni në përkrahje të përhershme, nëse merrni vendimin e ndershëm. E forcën tonë, nuk kemi nevojë të jua përkujtojmë, sepse dihet kontributi i Mërgatës Amerikane ndër shekuj. E më e freskëta që ju e dini mirë: Ne ishim ata që përkrahëm Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, në sollëm bukën dhe pushkën, në bindëm miqtë ndërkombëtar që të bëhen krah i shqiptarëve, deri në çlirimin nga kthetrat e Millosheviqit. Mos harroni !!!

Detroit 30 gusht 2016

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...