Published On: 6 Tetor, 2016

Ç A M Ë R I A– DASHURIA E TË GJITHËVE!…

Agim Shehu

Para ca kohe, miku im Rasim Bebo, studiues atdhetar shumë i çmuar, më dërgon nga Çikago një shkrim të tij si bir i denjë i Çamërisë martire. Atë shkrim ia drejtonte Presidentit të Republikës që të vinte në lëvizje gjithçka për vendlindjen e tij. Kërkonte dhe mendimin tim. Më pëlqeu shumë. Por brenda kënaqësisë më zgjoi dhe pikëllimin: kujt ia dërgon? Presidentët tek ne janë bij të partive e partitë, sidomos për çështjen çame, e kanë të qepur buzën. Edhe tani që foli zyrtarisht BE-ja, heshtin ende nga frika se mos nuk është e vërtetë apo mos shuhet. Përndryshe, po u gjallëruan, zemërohet Athina e u pret këmbën e kolltukut, apo u hap dosjet. Rasti më i fundit, sa antikombëtar aq dhe i çuditshëm, kryetari i Partisë çame z. Idrizi njofton Kuvendin si deputet, se BE-ja çështjen çame e shtron për zgjidhje. Pritej që Kuvendi pas tij të shprehte njëzëri gëzimin dhe përshëndetjet për një angazhim të përgjithshëm Kombëtar (sidomos „Rilindasit“…Por, ndodhi sikur Z Idrizi foli në varreza. Edhe atje do të ishin përgjigjur zogjtë a fluturat. Folësit me radhë vazhduan debatet për plehrat duke mospërfillur një pjese vitale e Hyjnore të Kombit tonë që nga Homeri, siç është Çamëria (Naimi bisedon me dallandyshen: „…a mos vjen prej Çamërie/ me këto milëra fjalë e me gluhë Perëndie?“) Heshtja fyese e deputetëve antishqiptarë në tërësi, në të vërtetë është zbatim i udhëzimeve të krerëve të tyre nga dy anët thënë publikisht: „Me Greqinë nuk kemi gjëra të pazgjidhura…“(‚e djathta‘). „Zero probleme me fqinjët“ (e majta). Dhe shtesa jashtë logjike e realiteti: „Greqia – partneri ynë strategjik“ (vulëhumburi min. i J. Bushati). E të tjera zinxhir. Më rri në mëndje thirrja homerike e dijetarit dhe burrështetit Rauf Fico, birit të madh të Gjinokastrës, vlerësuar aq lart dhe nga bota. Ai u thërret shqiptarëve si me profeci Dodone: «Dashtë Zoti me Flamurin Kombëtar në krye, të marrim dhe Kosovën e Çamërinë. E nëse nuk do t‘ia arrijmë kësaj, brezat e ardhmë do na gjejnë në varr me gishtin drejtuar nga këto vise“…Zë madhështor me jehonë të sotme…

Nuk munda që mikut tim Rasim t’ia ktheja të plotë përgjigjen për Çamërinë, dhe po i përgjigjem sadopak sot nga shënimet e mia.

Vite më parë në Senatin amerikan (pikërisht në Senatin e Lartë Amerikan ku sheh tërë bota) Senatorja e nderuar Hillari Klinton ngre zërin për çështjen çame.

Duke i zgjuar ahere ndjeshmërinë e përgjumur dhe anës së Europës që e ka te këmbët.!? Kujt nuk iu ngroh zëmra që Beniamin Gilman, Kryetari për Marrëdhëniet Ndërkombëtare pranë Kongresit Amerikan iu përgjegj një trokitjeje tek ai të Shoqatës Çamëria: “Ju falënderojmë për të dhënat mbi popullin çam në Shqipëri. Çështjet që kanë të bëjnë me të Drejtat e Njeriut dhe trajtimin e minoriteteve etnike përbëjnë një shqetësim të madh për mua e për komitetin e Marrëdhënieve Ndërkombëtare. Ju vemë në dijeni, se shqetësimin çam do ta kemi në ndjekje”. Këshilltari i Komisionit amerikan të Helsinkit në Kongres, Chaduil Gore, deklaron se “Athina nuk i ka kushtuar aspak vëmendje çështjes çame… Përvoja me këtë Grup etnik është unike në dëbimin e tyre në vitet ’40-të, aq sa dhe pamundësia që i vënë rikthimit të tyre në Greqi dhe të drejtës së rikthimit të pronave”. Eurodeputeti Marko Panela: “Çamët në Greqi duhet të gëzojnë po ato të drejta që gëzojnë dhe pakica greke në Shqipëri”, kështu e shpallën gjykimin një grup parlamentarësh europianë drejtuar z. Kris Paten, përgjegjësit të BE për marrëdhëniet me jashtë.

Eurodeputetët Marco Panela, Mauricio Turco, Marco Kapate, Xhanfranco del Alba, Benedeto dela Vedova dhe Olivier Dypui gjykojnë se “vetëm kur pakica kombëtare çame në Greqi dhe ajo greke në Shqipëri do gëzojnë të njëjtat të drejta, vetëm ahere marëdhëniet mes popullit grek e atij shqiptar do jenë të çiltra e të shëndosha”. Duke ngritur zërin – “Dhunim nga Greqia i të drejtës së pakicës çame”, 6 eurodeputetët e spjegojnë fenomenin nga rrënja, kur i kujtojnë dhe një herë Europës se si në qershor ’44, 44 mijë shqiptarë myslimanë largohen me dhunë nga trojet e tyre në Çamëri, me tezën e shpikur se kishin bashkëpunuar me pushtuesit italo-gjermanë! Një memorandum tepër i vyer i 6 eurodeputetëve erdhi disa ditë pasi eurodeputeti katalan, Mayol Ribeiro bëri të ditur shkeljen e dhunëshme nga shteti grek të çdo pakice kombëtare në Greqi. Mauricio Turco, parlamentar radikal, në një intervistë dhënë gazetares mbështet rrënjësisht të drejtat e Çamërisë e thotë mes të tjerash: “Në të gjitha marrëveshjet e bashkëpunimit e të zhvillimit mes BE dhe vëndeve jashtë saj, Neni 2 i bashkëpunimit flet qartë për respektimin e të drejtave themelore të njeriut si kusht zbatimi të marrëveshjes”. E më tej: “Nëse ka një shkelje në të drejtat e njeriut, BE duhet të marrë përgjegjësinë e vet, aq më tepër kur ka një shtet anëtar që është përfshirë në një shkelje të të drejtave të njeriut, siç është Greqia ndaj çamëve”. Grupi Ndërkombëtar i Krizave po ashtu shpalli hapur se çamët kanë “2 miliardë dollarë pasuri në Greqi”, e më tej: ” Ne e dimë se ky problem do të zgjidhet. Ka ardhur koha të zgjidhet. Çamët janë të vetmit refugjatë që enden nëpër botë.» E shqiptarët fisnikë, siç ka thënë Ismail Bej Qemali “në kërkesat e veta nuk shkojnë kurrë tej cakut të së drejtës së tyre”. Shovenët fqinjë arrijnë gjer te absurdi prej Don Kishoti, se “Ballkani do qetësohet kur Greqia të sigurojë prapë perandorinë Bizantine”! Athina mban gjallë në ëndëra fantazmën e para 5 shekujve të Bizantit, kurse për çështjen çame rreth gjysëm shekulli, thotë se është vjetëruar! Këtë gati e ulëriti në Tiranë kryeministri Micotaqis. Kurse Papulias e shoqëroi me tezën “mallëngjyese”: “Kujtimet historike tek ne janë të forta. Populli grek është shumë i ndjeshëm për çështjen çame”(!), thua se Athina është shtatzane e njomë dhe mund të dështojë dhe nga një grënjë. (I lezeçëm dhe Papulja nga pas që, që duke qënë “pa pula” nga babai në shtëpi, kërkon “fabrikë pulash” në Çamëri)!

“Nuk i dëboi njeri, ikën vetë” shfajsohet Athina !. Në dhjetor ’45 i shprehet Londrës: “Nuk humbën kohë duke u larguar tok me gjermanët në gusht ’44 me gjithë familjet e tyre, e u ngulën refugjatë në Shqipëri për t’iu shmangur dënimit të merituar”! Vazhdon raportimi tjetër: “Pjesa më e madhe e myslimanëve të Thesprotisë e panë të udhës të venin me gjermanët kur ata u tërhoqën drejt Shqipërisë, se nuk donin të rrinin në Greqi…”! Kur në Vlorë bëhej kongresi i Çamërisë, dhjetor 1945, Athina shtonte se ata “po përpiqen të përmbysin tavolinat!…Qevera jonë nuk është përgjegjëse për dëbimin e tyre, as nuk kundërshton kthimin e tyre”(!) Këtu përgjigjen shënimet e majorit anglez Palmer në Raportin zyrtar pas vizitës në Greqinë e veriut: “Në mars 1944 Plastiras vret e ther çamët që guxuan e u kthyen në shtëpitë e tyre….Më 13 mars ’45 në Filat vrasin e therin 70 çamë”! (Po të mblidhen gjykimet e ndryshme të zyrtarëve grekë në spjegimin e largimit të çamëve, do kishim dialogjet më të çuditëshme nga pavione të çmëndurish, e kjo do vërtetonte më saktë gjykimin e ish Presidentit të viteve ’80, Karamanlis kur tha se “Greqia është një azil i madh i të çmëndurve” (cituar nga historiani amerikan Robert Kapllan).

Pse ikën çamët dhe si ikën, le të citojmë vetë kryekriminelin Zerva. Në letrën që i shkruan nga Parisi ku mjekohej mikut të tij, më 1955 njofton hapur: “I dashur Jani Popovi, bëjua të qartë njerëzve se ne e kryem detyrën që na ish ngarkuar për pastrimin nga atdheu ynë të çamëve myslimanë të cilët kanë qënë 500 vjet në qafë të grekëve; kështu ua bëmë të mundur malësorëve (grekë) të zbresin në fushat!” Plotson historiani zyrtar A.Papadhopullos: “Më në fund u mbyll një kapitull që ka terrorizuar për shumë kohë një krahinë të tërë”. Më tej pohimi terrorist i ish kryeministrit Metaksa: “Sa të kemi çamë myslimanë në shpinë, kemi një thikë në zëmër”! Për krime të tilla, studjuesi i njohur grek Nikos Zhango shkruan: “Ato nuk janë në karakterin tonë. Le të shohim veten në pasqyrën e historisë…Ç’tmerr, ç’neveri! Shtazëri e padëgjuar, jashtë çdo logjike njerëzore”! Në veprën “Imperializmi anglez dhe qëndresa kombëtare 1940-45” të N. Zhangos, me “Katër ecejaket e PKG”, flitet për EDES e një Mihal Miridhaqis, bashkëpunëtor i ngushtë i Zervës. Ky i shkruan një Vohaiti: “Pse nuk botoni të dhëna që mbështetin idenë tuaj e që vërtetojnë se Zerva qe bashkëpunëtor i gjermanëve e pastaj vegël e anglezëve”!? Aty jepen fillesat e masakrës :”Që nga vera e 1941-së qenë paraqitur në krahinën e Çamërisë grupet e para të bandave vendase greke si ato të Ballumit, Cuknidhës etj. që nisën nga vrasjet e çamëve kundërshtarë”. Gjetkë autori shkruan me pikëllim njerëzor se më korrik e gusht 1944 ” u masakruan me dhjetëra qytetarë të pafaj e u hodhën në përrenj e kanale duke përfshirë në këtë tragjedi therjen me thikë të 7 vjeçarit Nezim Pronjo. Kjo është një pamje që turpëron jo vetëm ata që na shiten si dashamirës, por dhe tërë njerëzit grekë..”!

Në librin “Historia e Igumernicës 1550-1950”, Athinë 1985, studiuesi Jani Sharra vazhdon përshkrimi i kalvarit: “Morën udhën. Pamja qe tragjike, e përvajshme. Mijra njerëz, burra, gra, fëmijë, plaka e pleq në reshta prej kilometrash zgjateshin si gjarpër lëvizës rrugëve pa fund… Këto qenë rrjedhojat e urrejtjes fetare të Metaksait, të politikës imperialiste të Italisë dhe politikës pa mënd të EDES-it që pasi u vunë vulë gjaku e loti prej çfarosjeje fatit të të dy popujve, prunë epilog çrrënjosjen e shqiptarëve çamë nga trojet e paraardhësve të tyre, nga shtëpitë dhe pasuritë e tyre, duke shpërthyer hakmarrje në njerëz pa faj e të pambrojtur e duke i lënë t’i largohen dënimit shembullor fajtorët dhe kriminelët e vërtetë”.

Kisha greke është burimi i helmit shovenist dhe krimit terrorist. N. Zhango për këtë shkruan: “Dhespoti i Paramithisë, Dorotheus është përfaqësues i qeverisë greke nën mbrojtjen e autoriteteve gjermane, e si i tillë do dënohet rreptësisht dhe nga kisha…Qeveria greke internoi gjithë myslimanët nga 18 vjeç duke e degdisur popullsinë shqiptare çame në mëshirë të fanatikëve e keqbërësve. Sot pas 45 vjetësh (1985) nuk paskemi të drejtë të zbulojmë ca të vërteta!? Dmth siç dëshmojnë krimet e shtrembërimet e pushtuesve dhe keqbërësve myslimanë, le të dënojmë krimet dhe shtrembërimet e forcave çlirimtare e keqbërësve të krishterë”!

Siç e japin dhe kronikat zyrtare greke, para pushtimit të Italisë, komandanti i Div. 8, Kacimitros, dy mijë djemve çamë u dha kazma e i dërgoi në ishujt e thellë Makronisos e Eubea, ku 300 vetë u therën. Jani Sharra shkruan: “Me këtë mënyrë, qeveria e vendosi elementin mysliman në kampin e armikut”. Te vepra Arvanitët studjuesi arvanit në Greqi Aristidh Kolia pohon: “U krijua një ndryshim kundërvënës mes shtetit grek e çamëve, fenomen që në të vërtetë përbën një tërësi armiqësore brënda tërë pushtetit grek…dhe çamët u detyruan, gati si gjithë myslimanët, të drejtohen nga Shqipëria”. Gjenerali grek Ralis, komandant i forcave përnaziste dhe koloneli Tavullavis, ministër i brendshëm, nënshkruan urdhrin: “Policia e xhandërmaria greke të vihen nën urdhrin e nazistëve gjermanë”. E shkruar qartë e zezë mbi të bardhë. (Pas çlirimit Ralis bëhet kryeministër kurse gjeneral Kacimitros – ministër i Bujqësisë)!

Autori grek M. Miridhaqis dëshmon të dhënat se “Zerva ish spiun i gjermanëve e në të njëjtën kohë agjent i anglezëve, por jo aleat i tyre në luftë”. Gjetkë shkruan: “Kur Zerva ish kolonel në lirim, në tërë Greqinë ish i njohur si vizitori i klubeve të bixhozit në Athinë”. Ai u vu në krye të EDES-it, organizatë terroriste. Komandën e Epirit, ushtri bandash, e ngriti së pari më 10 mars 1941 major Kostandinidhis. Zerva zbriti nga malet e Sulit bashkë me andartët e vet për t’u bërë mik i nazistëve. Shtabi i Përgj. i Korpusit të Ushtrisë gjermane në një shpallje të tij thotë: “Partizanët e Zervës ishin me gjermanët në të njëjtat vende, pa pasur frikën e njëra tjetrës. Zervistët kalonin nëpër vijat gjermane si dhe anasjelltas pala tjetër. Në Janinë depot e armëve të Zervës qenë afër shtabeve të ushtrisë gjermane”. E më tej: “Zerva ndenji asnjanës e nuk ndoqi udhëzimet e britanikëve për të filluar me një herë sulmet e tij kundër trupave gjermane”. Në ditarin e Shtabit nazist të Europës JL shprehet dhe loja hipokrite e nazistëve sipas parimit se miqësia është e përkohshme, interesat janë të përjetshme. Aty shkruhet: “Gjenerali Zerva do vendosë të pranojë kërkesat gjermane…Duhet të ruhet qëndrimi ynë i gjertanishëm ndaj Zervës, të arrihet plotësimi i kërkesave gjermane në rrugën e bisedimeve. Si mbështetje mund të bëhej e nevojshme për ta vënë atë në shërbim të Div. tonë tankist Pol. SS-4”.

Tepër saktë e shpreh vetë historiani gjerman Hajn Rihter: “Më 31.1. ’44 në grupimin e shtabit 22 ushtarak prefekti i Trihallës, Sarandis, i jep ndërmjetësit një letër të N. Zervës me përmbajtjen: a) të hiqet dorë nga goditjet e njeri tjetrit! b) të ketë bashkëpunim të pandërprerë të forcave EAM, ELLAS! c) Trupat gjermane dhe ato të Napoleon Zervës të kenë lidhje të pandërprerë!” Më 9 mars ’44 Rihter shkruan gjithashtu”…me Napoleon Zervën është bërë një marrëveshje sipas së cilës: 1. Pushimi i zjarrit pa caktim afati. 2….këmbim lajmesh për EAM-in, e se gjermanët do ndihmojnë Zervën. 3.Të mbahet fshehtësi e rreptë që Zerva të mos humbë besimin te aleatët”. Te “Historia e Gumenicës” J. Sharra thotë: “EAM dhe EDES ranë në marrëveshje për ndarjen e zonave. Krahina çamo-shqiptare e bregdetit, ana perëndimore, u la në duart e EDES-it prej nga shpërtheu urrejtja me egërsinë më të madhe mbi gra, fëmijë, pleq të pafaj”. Analisti tjetër grek te vepra “Heshtje e plotë për një ngjarje” thotë po ashtu: “Mes dy palëve duhet të ketë pasur marrëveshje të qëllimshme për genocidin dhe pastrimin etnik të popullsisë myslimane në Çamëri…EAM i tërhoqi brënda natës forcat nga qyteti dhe Zerva qytetin e gjeti në gjumë”. Drejtuesi politik nazist me qendër në Beograd, Nojbaher, me urdhër të Hitlerit kish porositur hapur komandot gjermane të Janinës e Gumenicës që “Të lejohet Zerva të hyjë i armatosur në to”! (e Zerva sot ka disa përmendore zyrtare në Greqi, me dorën shtrirë nga Vorio-Epiri (!)

Vlen të përmendet se ç’thotë historiani grek me emër A. Vokallopullos: “Populli grek u përça; grekët vranë njeri tjetrin kur fitorja dukej në horizont dhe gjermanët përpiqeshin për të lënë Greqinë…Shumë ish bashkëpunëtorë të armikut u bënë shtylla të regjimit. Sa u çlirua Greqia, ata shfrytëzuan rastin të shpalleshin nacionalistë”! Gazeta Elefteria më 1945 pohon: “Radhët e Ushtrisë dhe Rojes Kombëtare po mbushen me batalione të cilat qenë krijuar prej gjermanëve…Për tre vjet këta oficerë që qenë nën urdhërin gjerman do jenë sot tek ne në këtë detyrë të nderuar. Një ulje morale si kjo nuk ka ndodhur në asnjë vend tjetër pushtuar prej armikut”. Gazeta Greqia e Lirë shton më shkurt 1946: “Nga 20 mijë bashkëpunëtorë të nazifashistëve vetëm 382 janë në burg, dhe këta me dënime kozmetike, sa të lirohen si banda të bindura kusarësh”.

Për çamët fisnikë J. Sharra shton: “Nëse çamët do qenë kriminelë, fshatrat tona greke për rreth do qenë çdukur. Shtëpitë e tyre në kohët e vështira qenë të hapura të mirëprisnin bashkëqytetarët grekë.” Zonja Tulla Stefaniu në veprën “To Margariti” shton: “Me çamët kemi jetuar si vëllezër, në të mira e të këqia. Mallkuar qofshin ata që bënë këtë llahtari mbi ta”! N. Zhango gjykon: “Nëse gjithë çamët do qenë kriminelë, ahere asnjë i krishterë nuk do rronte, do qenë çdukur tërë fshatrat e Thesprotisë afër të shqiptarëve çamë…populli, njerëzit, nuk kanë përgjegjësi për krimet e të tjerëve, mirëpo fatkeqësitë ai po i paguan!

Shqiptarët, nga Kosova në Camëri, janë rrënjës në trojet e tyre dhe fisnikë në genin e tyre. Një fisnikëri prej zotnie 4000 e ca vjet me radhë si pelazgo-ilirë duket në tërë anët që mund t’i shikosh, – te prona, bujaria, kostumet, këngët, psikologjia, heronjtë…Kujto vetëm këngët popullore: “Moj vajza konispolite/ balli yt 300 mexhide… gushën me lira zënë… gjoksi yt – bankë Misiri…” Kjo dritë e gjithanshme e shqiptarëve, mbi fytyrat e argatëve sllavo-grekë më tepër se adhurim bukurie u shtresonte etje pasurie! Me këngë të tilla lirike të shqiptarëve, në të kundërt, ata ushqenin një zili të ligë e cila do të ndillte më pas masakra dhe grabitje të tyre! Majori anglez Palmer e thotë saktë: “Minoriteti çam ish i pasur. Nga kjo ka rrjedhur gjithmonë një ndjenjë zilie e urrejtje greke për çamët”. Për më tej dëshmon vetë Zerva në letrën e njohur të tij Janis Popovit: “Kështu, ua bëmë të mundur malësorëve tanë të zbresin në fusha”. Gazeta greke Anagnosti më 1946 pohon të njëjtën gjë: “Partizanët e Zervës, si vodhën e shkretuan gjithëshka…ndezën një valë terrori në gjithë krahinën. Filluan plaçkitjen në masë. Gjithë ‘trimat’ e Zervës u bënë pronarë të mëdhenj tokash. Pasuritë e shqiptarëve të cilët qenë të detyruar me forcë të braktisnin vatrat e tyre, u plaçkitën ose u shkatë- rruan”. Po ashtu Niko Zhango shton se krimet e Zervës ” prunë epilog çrrënjosjen e shqiptarëve çamë nga trojet e paraardhësve të tyre, nga shtëpitë e pasuritë e tyre…Shumë çamë myslimanë u fshehën thellë si të panjohur brenda Greqisë. Pas 50 vitesh kthehen të shesin trojet nga e keqja, dhe çduken prapë”. Dhe më tej: “Me idenë e luftës për çdukjen e çamëve u lindi oreksi i rrëmbimit të pasurive të tyre, krahinën më pjellore të Thesprotisë, e kjo u arrit më 1944, me masakrat që bëri Zerva…Fshatarët grekë të gërxheve ranë si bisha mbi plaçkat e shtëpive të panjeri të çamëve. Nisën t’i bënin të tyre me lotari”. Në masakrën e Çamërisë, brenda vrasësit është grabitësi. Vjedhja e pronave është një zinxhir që nis nga banditi e mbaron te kreu. Ish kryeministri Andreas Papandreu ka sqaruar hapur për mbajtjen gjatë të ligjit të luftës me Shqipërinë. Këtë e pohon më 3 mars 1986: “Heqja e Ligjit të Luftës do kishte pasoja vepruese për çamët myslimanë dhe gjithë atyre që synojnë rivendosje të mundshme në Greqi. Qeveria jonë nuk ka asnjë gatishmëri që të bëjë tërheqjen më të vogël në këtë çështje”! Rrallë të gjesh “sinqeritet” më të paturpshëm prej banditi zyrtar. Si njeri me logjikë bizantine gjer në krye të shtetit ai nuk druhet se rrëmbimi i dhunshëm i pasurisë së tjetrit bie në kundërshtim të hapur me Deklaratën e OKB-së (1948) e cila në nenin 17 thotë: “Asnjeri nuk duhet të privohet dhunshëm nga pasuria e tij”. (Për Greqinë çuditërisht Europa mbajtka një përjashtim ilegal)! Athina nuk druhet që Aktin diplomatik (ligj Lufte) ta mbajë varur në çengel ekonomik jashtë çdo praktike shtetërore në botë, (mesa duket, se Shqipërinë e sheh të panjeri!) Më 26 qershor 1941 Sllovakia Moskës i hapi luftë që nga vendi i saj, Bratislava. U mund, dhe nuk u shpall shtet i mundur, as nuk iu vunë sanksione! Më 27 dhjetor 1941 Tailanda i hap luftë SHBA-së jo nga Tokio, po nga Bangkok, kryeqytet i saj. U mund dhe nuk u dënua si shtet me “gjendje lufte” nga Amerika e fuqishme! Kurse Greqia, për 60 vjet s’u lodh me kërcënimin “pushoni t’ju shtrydh mirë se jemi në gjendje lufte!” duke u shtirë kështu dhe shtatzënë dhe e virgjër!

Koloneli britanik Vudhauz, po aq diplomat sa dhe bashkëpunëtor në krim, njofton hapur Ministrinë e jashtme për krimet e Zervës: “I trimëruar prej misionit Aleat që drejtohej nga unë, në vitin 1944 i përzuri (çamët) nga shtëpitë e tyre për të lehtësuar veprimet tona kundër armikut (!)” Më tej pohon: “Dëbimi i tyre nga Greqia u bë në mënyrë të përgjakshme… Puna e Zervës u përmbyll me një masakër të pamëshirshme kundër çamëve në Filat në mars 1945…Ai e pastroi atë zonë nga banorët shqiptarë me një zell e praktikë të tillë që vetëm ballkanasit mund t’i kuptojnë ! Historiani amerikan Robert Kapllan qartëson më tej fenomenin greko-anglez te vepra “Greqia – dashnorja e Perëndimit, gruaja e Lindjes”: “Kryeministri britanik dhe filoheleni romantik Lloyd Xhorxh i pati nxitur grekët të besonin se çdo gjë që të bënin ata do kishin, pa mëdyshje, përkrahjen e aleatëve Perëndimorë ndaj këtij kombi të krishterë dhe trashëguesit të Greqisë së lashtë, përkundrejt turqve myslimanë”!. Shtojmë një pohim tjetër nga Robert Kapllan: “Perëndimi nuk do ta pranonte që Greqia ish më shumë fëmijë e Bizantit dhe e despotizmit turk se e Athinës së Perikliut… Mediat në vend që të shpjegonin Greqinë moderne, i lëshuan dritë injorancës së perëndimit duke ndihmuar shtrirje më të gjera e më të rëndësishme të historisë greke”. Vlen të përmendim më tej gjykimin e historianit amerikan Bernar Fisher: “Ndjeshmëritë greke qenë shkaku kryesor në përcaktimin e politikës britanike ndaj Shqipërisë në atë kohë”. Harrohet se figurat e shquara që i kanë dhënë shqiptarët njerëzimit, e sidomos fqinjëve, janë pa fund. Citojmë një qëndrim tepër fisnik e interesant të deputetit italian Laurenziano më 1904 në Parlamentin e tyre kur tha: “Francezët që në Paris mendojnë se Epiri i duhet dhënë Greqisë për hir të Sokratit, a e dinë se Diokleciani, babai i sistemit juridik botëror qe shqiptar”!?

Në gjykimin e Athinës se çamët ikën vetë nga frika e ndëshkimit si bashkëpunëtorë të fashizmit, hyn logjika krahasuese e historisë, e cila shpifësin, qoftë dhe me frak zotnie e çantë diplomacie, e bën sa të pabesueshëm aq dhe qesharak. Pyesim: Po më 1923 kur s’kish nazistë për shqiptarët, pse shteti grek dëboi me dhunë drejt Turqisë dhjetëra mijë çamë me cilësimin “myslimanë turq” aq sa u bë shqetësim i Lidhjes së Kombeve dhe me trysni të gjithanshme ajo e ndaloi ?! Siç dihet Athina që ëndërroi se deti u bë kos për të ribërë Perandorinë bizantine iu turr Turqisë ta pushtojë në Stamboll. Heminguej qe korrespondent lufte e shkruan se grekët e fryrë për të kremtuar fitoren e sigurt kishin marrë me vete dhe kostumin e parakalimit në Stamboll – fustanellat mbi këpucët folklorike me xhufka! (Siç duket, Hitleri qenka frymëzuar nga grekët që divizioneve të para u dha me vete dhe uniformën e parakalimit më 7 Nëndor ’41 në Sheshin e Kuq të Moskës). Pasi Greqia (me të dhe i ati i kryeministrit ‘demokrat’ shqiptar Aleksandër Meksit), hëngri një dru të pastër nga Ataturku, Turqia vendosi t’ia dëbojë nga vetja minoritetin grek i cili qe bërë mbështetja kryesore e pushtuesve “helenë”. Ky largim do bëhej me kalimin në Turqi të turqve të Greqisë. Për të tillë, Athina zgjodhi çamërit(!).

Genocidi mbi çamët më 1944 mund të spjegohet saktë vetëm me gjykimin e masakrimit të tyre gjatë më se një shekulli. Krimet e pasme jetojnë dhe tek të parat. Vlen të përnëndim gjykimin e dy shkencëtareve të njohura ruse, historiania N. Smirnova dhe etnografia J. Ivanova: “Dëbimi i çamëve nga trojet e tyre ka qënë një plan i hartuar që në vitet ’20-të nga borgjezia shovene greke dhe për ta kryer me sukses, më 1944 pranë forcave të Zervës qe krijuar reparti i veçantë që quhej ‘Anestohios Kohos’, komapani e pavarur që përbëhej nga kriminelë profesionistë”. (Nuk dyshohet që ruset e shkencës të mashtrojnë në dëm të Greqisë për hir të Shqipërisë). Më tej e pohojnë vetë grekët. Prefekti i Epirit më 1923-24 iu shpreh hapur çamëve: “Ne do t’ju dëbojmë qoftë dhe me dhunë”! Deputeti i Epirit Kristos Vasilis i dha përgjigje humane në gazetën e njohur Elefteria: “Për fat të keq ne as kemi pasur as kemi një politikë të drejtë ndaj shqiptarëve të Çamërisë; edhe po të mos e kishim një minoritet, duhet ta krijonim për t’u bërë një kryeurë në marëdhëniet me Shqipërinë. Kurse ne e kemi dhe nuk dimë si të sillemi me të”! I shtrënguar nga trysnia e Lidhjes së Kombeve, kryeministri grek Venizellos bëri të shfajsohej një çast: “I kam telegrafuar qeverisë sime duke i tërhequr vërejtjen mbi gjendjen e shtetasve grekë, myslimanë të racës shqiptare të cilët nuk duhet të ngatërrohen me turqit në lidhje me Konventën e këmbimit të popullsive”.. !

Ministri i jashtëm grek Kakllamanos u shpreh për Çamërinë se ajo “është një etni homogjene që e tillë njihet së paku për 10 shekuj në të njëjtën hapësirë”. Edhe më shkencërisht e pohon vetë Enciklopedia e Madhe helenike: “Çamëri quhet qarku i shqiptarëve që përfshin krahinat e Paramithisë, Filatit, Pargës, Margëllëçit, Gumenicës etj…Sipas tipografisë, etnografisë e folklorit Çamëria përbën një krahinë të veçantë shqiptare”. Së fundi përmendim kryeministrin e Greqisë, Pangallos, i cili më 17 shkurt 1925 shpalli botërisht: “Në Epir kemi disa mijëra çamër që në shtetin tonë formojnë një minoritet shqiptar. Qeveria frymëzohet nga përgjegjësia duke qenë e vendosur të ndëshkojë rëndë çdo keqveprim kundër tyre…e të zbatojë plotësisht detyrat që rrjedhin nga Traktatet ndërkombëtare”.

Ku notojnë ahere grekët e sotëm që duan shfarosjen e Çamërisë nga vatrat mijëvjeçare të tyre! Në valën më të nxehtë të saj kur ndodhte tragjedia, bota diplomatike e humane foli jo pak. Presidenti Rusvelt (pasi Shqipërinë, për fat të keq ia la lindjes komuniste) njoftoi megjithatë Fuqitë Aleate e tha se ai nuk besonte “të bënin veshin e shurdhër para zërit të shqiptarëve kundër masakruesve mbi popullsinë shqiptare të pafaj të Çamërisë, para kërkesës së drejtë të popullit shqiptar”. Pedagogu amerikan i Qendrës Studimore Strategjike në Vashington, Eduard Lutuars, deklaroi: “Greqia arriti në tejskaj gjersa mohon qenien e të tjerëve, dhe natyrisht tek të tjerët vend kanë edhe çamët”.

Deputeti i Partisë Laburiste H. Hutçinson kur vizitoi çamët e ardhur në Shqipëri, njoftoi: “Qenë vrarë 2500 vetë dhe 25 mijë janë dëbuar”. Figura diplomatike angleze Hodxhson në Raportin e tij “Nga vizita në Shqipërinë e Jugut” shkroi: “Çamët u detyruan të largohen nga persekutimi i ushtrisë naziste greke”. Oficeri amerikan me origjinë greke, Kuvaras më 31 mars 1947 thotë për Zervën: “I kalibrit të bashkëpunimit me gjermanët, si Mihajlloviçi i Jugosllavisë”. Majori anglez Myller për Zervën të cilin e njihte mirë shkruan: “Organizata e kryesuar nga Zerva përbëhet nga një masë amorfe pa kurrfarë parimesh. Nuk janë vetëm këta që kryen dramën e popullit shqiptar të Çamërisë por e gjithë ideologjia shovene e cila fatkeqësisht ende helmon botën shpirtërore të rinisë greke. Ata ushqehen me ëndrrat e perandorisë Bizantine dhe urrejtjen nacionale, e këto ua shpërbëjnë shpirtin”. Në mbylljen e Kongresit çam në Vlorë, dhjetor ’45, te balli i demonstratës së madhe qenë dhe përfaqësuesit e Misionit Britanik e Amerikan në Shqipëri, e për këtë Athina njoftoi me dëshpërim Londrën!

Gazetarja turke B. Byrjen viziton Filatin më 1945 e në gazetën TAN shkruan: “Dëgjojmë lajme greke sipas të cilave grupe shqiptarësh paskan sulmuar krahina greke, paskan masakruar popullsinë duke djegur fshatrat! Janë gënjeshtra. Në Filat unë me dy korespondentët amerikanë pamë me sytë tanë dy gra e një burrë me kombësi shqiptare që qenë me duar të lidhura anë një kopeje! Mësuam se kopeja qe grabitur nga grekët në truallin shqiptar ku ata i kishin arrestuar. Ne nuk mundëm të afroheshim për të pyetur pasi grekët na ndaluan me kërcënim…Kurse kërkesa dhe për Epirin e veriut është njëlloj si ajo e 1914-ës. Pjesa më e madhe e popullatës së Çamërisë është shqiptare”.

Në letrën që senatori Hart i dërgon përkrahësit të shovenëve grekë senatorit tjetër Papper, më 1 mars 1946, shkruan në Vashington Post: “Ju kërkoni t’i jepet Greqisë imperialiste dhe grabitëse titulli i pronësisë mbi një të katërtën e Shqipërisë! Më besoni, Shqipëria ka aq të drejta mbi këtë hapësirë sa ka populli juaj mbi shtetin Teksas. Më se 40 mijë shqiptarë banojnë tani të mjeruar në krahinën greke të Janinës ku popullsia shqiptare është zotëruese. Duhet të ketë plebishit”! Me neveri për grykësinë e mëtejme greke edhe pas masakrimit të Çamërisë, Senatori Hart shkruan: “Këta grekë, mjeshtër të intrigës…do të donin ndoshta të ndryshonin edhe versin e parë të gazetës së parë duke shkruar, – në fillim perëndia krijoi qiellin dhe tokën, të dyja për Greqinë!-” Te vepra “Shqiptarët” historiani amerikan Edvin Zhak do shprehej më pas për “Çamërinë etnikisht shqiptare” dhe pastaj të citojë Kartën e Atlantikut Rusvelt -Curçill, “14 gusht 1941, pika 3: Mbështesim të drejtën e gjithë popujve për rikthimin e të drejtave sovrane gjer në vetëqeverisje gjithë atyre të cilëve këto të drejta ua kanë rrëmbyer me forcë”.

Përfaqësuesi amerikan në Shqipëri, Jakobs i raporton Uashingtonit: “Pavarësisht nga qëndrimet përitaliane, përgjermanë a përEllas nga disa çamë, autoritetet greke duhet të japin shpjegime të hollësishme, pse çrrënjosën dhe dëbuan mbi 20 mijë çamë, gra e fëmijë, duke iu bërë barrë popullit shqiptar i cili nuk qe në gjendje t’i ushqente, t’i strehonte e të kujdesej për ta!? Unë jam takuar me refugjatët çamë në udhëtimin që bëra në Jug, dhe gjenerali Hoxhson e shteti i tij (anglez) nuk shfajësojnë aspak grekët… Shpenzimet për t’i strehuar në toka të lira shqiptare duhet të përballohen nga shteti grek. 8 korrik 1945″ Më 13 prill ’45 Qendra Ushtarake britanike i shkruan Ministrisë së Jashtme ” ne do interesohemi që çamët të lejohen të kthehen në Greqi”, por për siguri, kjo do bëhej pak më vonë, ndoshta pas 6 muajsh, dhe shtonte se “përplasjet mes dy vendeve do pakësoheshin me rregullimin e çështjes çame”. Më 1945 Universiteti i Oksfordit i drejtohej Konferencës së Paqes në Paris: “Shqiptarëve në Mal të Zi e Çamëri t’u njihet e drejta për plebishit e të vendosin vetë për fatet e tyre”. Kjo e drejtë e shkelur zgjatet në vazhdimësi, e në të njëjtën kohë mbrohet prej figurash të ndershme të botës. Nënkolonel Rene Gabriel Hyrner, drejtor për Informacion dhe shtyp i Shoqatës Belge të Atlantikut çështjen çame e lidh me simotrën, Kosovën. Në kumtesën “Kosova pas Marrëveshjes së Dejtonit” shkruan mes të tjerash se Kosova “është pjesë e çështjes mbarëshqiptare që nga Konferenca ndjellakeqe e Ambasadorëve në Londër, 13 maj 1913, kur Shqipërisë iu mohua Kosova, Çamëria në Jug e një pjesë e Manastirit në lindje. Për të ardhur keq, Lidhja e Prizrenit themeluar më 1878 nga të katër Vilajetet shqiptare…nuk u mbështet nga Fuqitë e Mëdha të kohës… Kjo mospërfillje kanceroze mbetet burim i shumë shqetësimeve të sotme politike.»

Që në fillimet e Luftës II Botërore kur Camëria përjetonte skëterrën prej shtypjes greke, komunistët shqiptarë nuk shfaqën asnjë mbështetje, qoftë dhe një nënkuptim, se ajo qe pjesë – viktimë e kombit shqiptar dhe vëllezërit nuk do ta linin, të paktën të përgjakej më tej! Është kuptimplotë letra e Enver Hoxhës nga Shtabi i Përgjithshëm, 2 mars 1944 ku udhëzohej që çetat e Çamërisë “të vihen nën komandën e Shtabit të UNCl greke…e nesër do jenë të lirë të vendosin për fatin e tyre(!)”. Dhe më tej ‘këshillon’ që “të kenë parasysh se Çamëria e Jugut mund të bëhet një rrezik si për ne dhe për ata…dhe të na nxjerrë telashe” (sigurisht telashet e kolltukut)! Ndërsa përballë llumit komunist ndrit fisnikëria e nacionalizmit shqiptar: Nuri Dino më 21.2.1944 i drejtohej aq çiltër dhe vëllazërisht komandantit partizan: “Mjaft gjak shqiptari vaditi tokën tonë, mjaft larg u dëgjua afshi i popullit tonë për liri, dhe kjo mjafton për të nesërmen, por e nesërmja duhet të na gjejë të bashkuar më shumë se kurrë…për hir të gjakut që na bashkon e të zakonit që nuk mund të na ndajë…” Në vënd të përgjigjes, u zgjatën tytat e armëve komuniste duke ua dyzuar pushkatimin. Në shtator 1943 u krijua çeta ‘Çamëria’ me 40 vetë; arritën 250 vetë, dhe e bënë batalion, pastaj grupi “Çamëria”. U vra një partizan grek, Thoma Lulo, dhe batalionit, tërësisht me çamë i vihet emri i tij! Kuptohet çfarë shërbimi i bëhej strategjisë së largët të Athinës, – të mos ndihej emri “Çamëri” si luftëtarë kundër fashizmit! Ndërsa batalioni Çamëria në betejën e Qafës së Botës – Konispol bëri përleshjen legjendare kundër nazistëve, i gozhduan për 50 ditë.

EAM-i me PK Greke shpallën hapur mbështetjen e Qeverisë për Vorio-Epirin! Këtë miratim e dhanë gjer në Konferencën e Paqes në Paris, më 1946. Për më tej, komunistët grekë kërkuan dhe Referendum për Autonominë e Epirit të veriut! Më tej gjeneral Markosit i pranohet kërkesa e çmendur që mbi 3000 çamë në Shqipëri të shkonin të luftonin kundër qeverisë së Athinës, për t’u armiqësuar më tej me Perëndimin e çështja çame të varrosej më thellë! Çamët atdhetarë e tejpamës nuk ranë në këtë kurth, e për këtë duruan persekutime të tjera të çdo lloji.

Mbetet turp i pashlyeshëm që udhëheqja komuniste nga një anë shpallte se si internacionalistë “do t’u shkonte ndihmë në veri popujve të Jugosllavisë për t’u çliruar nga fashizmi(!), nga ana tjetër brigadat e saj partizane në Jug, e 14, 16 dhe 19, u bënin sehir vargut të masakruar aq rëndë të vëllezërve të tyre çamë, pa bërë asnjë ndërhyrje ndihme kundër terrorit grek, siç do ta bënte çdo popull tjetër në botë. Dëbimi me masakra i çamëve, në diplomacinë botërore u shoqërua dhe me mendimin që pakica greke të largohej nga Shqipëria. Më qershor 1945 emisari anglez Caccia paramendonte se ” këmbimi i pakicës greke me çamët e dëbuar do qe qëndrimi më i peshuar”! Për t’u theksuar, këtë mendim shpreh dhe Legata gjermane në Beograd e cila më 21.8.1944 i shkruante Legatës së saj në Tiranë: “Nga njoftimet e komandantit Suprem për Juglindjen, rreth 20 mijë ikanakë shqiptarë nga Çamëria, zona e Paramithisë, janë grumbulluar në Filat. Shumë shpejt mendohet kalimi i të mërguarve për në Shqipërinë Jugore, në krahinën Konispol- Gjirokastër, si dhe grumbullimi i atjeshëm i popullsisë ortodokse greke për të kaluar në Çamëri. Legati Nojbaher ka dhënë pëlqim për këmbimin. Grupi Ushtarak “E” është njoftuar për këtë. Ju lus të siguroni pëlqimin e Qeverisë shqiptare. Brude Junker”. Ky këmbim qe në dëm të çamëve dhe të kombit shqiptar, pasi grekët bënin vetëm një “rrëshqitje patinazhi” në drejtimin nga kishin ardhur si argatë, kurse çamët si lisa me rrënjë në tokën e tyre humbisnin dhe pasuri të mëdha. (Grupi Ndërkombëtar i Krizave më 2002 llogariti se pasuria në Greqi e çamëve arrin mbi 2 miliardë dollarë). E megjithatë, Athina nuk e pranonte këmbimin. Këtë e shpjegonte Londra në prill 1945 se në përgjigje, “qeveria shqiptare mund të mirrte një vendim që të dëbonte po ashtu një sasi të barabartë nga pakica greke në Shqipëri”, e më tej shpjegon se kjo “do t’u sillte humbje kërkesave të zakonshme greke mbi Shqipërinë e Jugut”. Përfaqësuesi amerikan në Shqipëri, Jakobs, më 8 korrik 1945, ora 16, tha gjithashtu: “Minoritarët grekë që nuk janë të kënaqur në Shqipëri le të kalojnë në Greqi”.

Një nga tradhëtitë më të mëdha e më të zbuluara kombëtare të shtetit-amë komunist ndaj vëllezërve çamë ishte heqja e shtetësisë greke të tyre. Kjo do të bëhej jo rastësisht në pranverë të 1953-së, kur Athina po shpallte amnistinë e madhe për gjithë shtetasit grekë me faje të fashizmit, e në “falje” hynin dhe çamët. Propozimin e bëri vetë Enver Hoxha më 13 mars 1953, duke shpikur dhe një “arsye”, se “çamët kërkojnë të marrin shtetësinë shqiptare”, e se “dhënia veç e veç shkakton vështirësira”(!)

Çuditërisht, Dega juridike pati burra që e kundërshtuan duke shpjeguar se nga ky ligj çamët “do humbasin të drejtat e tyre në Greqi”. Kuvendi Popullor i sotëm, me Qeveri e opozitë rrotull, zhurmojnë e betohen se janë pikë më pikë euroatlantikë! Bukur, por kushti i parë i të qenit i tillë është ndarja me diktaturën e vendimet e saj dhe zbatimi i parimeve euroatlantike. Më qartësisht: Deklarata e Përgjithshme e OKB-së, neni 15 thotë: “Gjithkush ka të drejtën e një shtetësie. Asnjeri nuk duhet të privohet dhunshëm nga shtetësia e tij dhe as nga e drejta që të ndërrojë shtetësinë”. Logjikisht, ndarja e vërtetë nga Komunizmi dhe afrimi i vërtetë me Europën, Kuvendit dhe shtetit shqiptar i kërkon heqjen e Ligjit të diktaturës, kështu çamëve së pari t’u rikthehet shtetësia greke që kishin. (Në fund të fundit, të gjenden dhe lutjet e atyre çamëve që paskan kërkuar vetë ndërrimin e shtetësisë, dhe të ballafaqohet me ta!

Zyrtarëve grekë që këmbëngulin se çamët ikën vetë nga frika e ndëshkimit si vegla të fashizmit, le t’u vëmë përballë Aktet Ndërkombëtare të cilat i kanë firmosur dhe vetë. Deklarata e Përgjithshme e OKB-së mbi të Drejtat e Njeriut, 10 dhjetor 1948 shpall qartë për të gjithë: ” Neni 13. Gjithkush ka të drejtën e lirisë së qarkullimit dhe banimit brenda kufijve të çdo shteti. Gjithkush ka të drejtë të largohet nga cilido shtet qoftë, përfshirë këtu dhe të vetin, si dhe të kthehet në vendin e vet”. Pra, pranohet nga ligjet euroatlantike, të ikësh vetë, dhe të kthehesh vetë! Dinakëria greke këtu nuk ka ku mbahet.

Athina vazhdon: “I dëbuam si kriminelë”! Mirëpo Konventa e Europës Mbi të Drejtat e Njeriut e ndalon dëbimin kolektiv. Për më tej, përmendim Kushtetutën Amerikane, modeli më demokratik në botë. Në nenin 2 paragrafi 3 ajo thotë: “Dënimi për tradhti nuk ndikon në lidhjet e gjakut, apo në heqjen e të drejtave civile të të dënuarit pas kryerjes së dënimit”. Pra faji i mundshëm i një të dënuari nuk fajëson tërë gjakun e familjes, gjer fëmijët e palindur siç veprohet me çamët. Edhe fajtori kryen dënimin ligjor, pastaj rron i lirë. Pyesim Athinën, ç’afat dënimi u ka dhënë çamëve “kriminelë”, edhe po të qenë të gjithë të tillë, që më në fund të kthehen në vatrat e tyre ?! Dhe a do pranuar më tej, që dhe fëmijët në djepe apo në bark të nënës duhet të vuajnë një dënim edhe pas 60 vitesh të cilën ata vetë nuk e kanë bërë!? Ish kryeministri Jorgos Papandreu më 26 dhjetor 1944, pasi i kishin dëbuar çamët, për fajtorët grekë deklaroi zyrtarisht: “Bashkëpunëtorët me fashizmin nuk u ndoqën pasi duhej kohë për përgatitjen e ligjit përkatës e të organizimit të gjykatave”! Po për çamët, nënshtetas grekë, çfarë “ligji” u përdor!? Deklarata e OKB-së thotë gjithashtu që në hyrje: “Është e nevojshme që të drejtat e njeriut të mbrohen me dispozita juridike”. Pra e mira apo e keqja të përcaktohen nga drejtësia. E më poshtë:; ” Kështu që njeriu të mos jetë i shtrënguar që në pikën e fundit t’i përvishet kryengritjes kundër tiranisë dhe shtypjes”. E thënë më shkoqur, kur shteti i merr shpirtin një pjese tjetër etnike brenda tij, për vetëmbrojtje e liri ata kanë të drejtë t’i kunvihen shtypësit tiranik. Këtë bënë, por vetëm pjesërisht, edhe çamët. Kurse bashkëpunëtorët e shumtë grekë të nazizmit, pasi u larguan qetë rreth 20 vjet në vendet ish komuniste u kthyen po aq qetë në vendin e vet, duke fituar më pas dhe vende të larta gjer ministër e kryeministër. Historiani grek N. Zhangu e shpreh qartë: ” Në Thesproti EDES i Zervës zbatoi praktikat hitleriane për të përligjur krimin ndaj fëmijëve e grave pafaj. Këtë praktikë e ka dënuar ndërgjegja e gjithë njerëzimit”. Citojmë dhe Dokumentin e Kopenhages që shpjegon e mbron Refugjatët e ikur: “…shtyrë nga një frikë me arsye se mos persekutohet për shkak të racës, fesë, përkatësisë ndaj një grupi shoqëror të dhënë ose të pikëpamjeve politike” Ky është përforcim i Deklaratës së OKB-së,1948 e cila në Hyrje shpall: „Mosrespektimi dhe përbuzja e të drejtave të njeriut ka çuar drejt akteve të dhunës e kanë fyer ndërgjegjen e njerëzimit”.

Frika nga persekutimi grek e çamëve myslimanë ushqehet nga vetë teoritë kishtaro-zyrtare të shtetit. “Greqi do të thotë ortodoksi” shpall hapur kryepeshkopi Kristodulos, në miratim të shtetit teokratik. “Greqia është e grekëve ortodoksë” ¨është teza e Kushtetutës greke. Terrorizmi ortodoks grek që nis nga kryqi e vete te thika krijon llahtar ngado. Kurse Neni 38 i Deklaratës për Refugjatët shton: “Mosmarrëveshjet venë gjer te Gjykata e Lartë Ndërkombëtare. Kreu 1/1: Komisioni i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët bën përpjekje për të gjetur zgjidhje të qëndrueshme të problemit për refugjatët duke i ndihmuar qeveritë…për të lehtësuar riatdhesimin me pëlqimin e lirë të këtyre refugjatëve”. Më tej: “Kur ka kundërshtime, Komisariati i Lartë merr mendimin e një Komiteti Konsultativ për refugjatët…Nuk fitojnë njerëzit që kanë kryer një krim kundër paqes, një krim lufte ose një krim kundër njerëzimit, në kuptimin që japin instrumentet ndërkombëtare”. Pra siç shihet, dënohet vetëm personi për faje të tij, dhe kjo në harmoni me ligjet ndërkombëtare jo me vetëgjyqësi të shtetit vrasës.

(renegati antishqiptar Fatos Nano shpallte se çështja e Çamërisë do zgjidhet në kuadrin e integrimit në BE, siç e pasojnë të sotmit kur thonë, në kundërshtim dhe me Kushtetutën, se bashkimi me Kosovën do bëhet brenda Europës së Bashkuar(!).

Më 1991 kryeministrit Micotaqis në Tiranë iu bë dhe një pyetje (nën zë) për çështjen çame! Si me një habi aktori të teatrit bizantin pyetjen e përcolli me tallje, – si shtroni një çështje që ju vetë e keni lënë në harresë për 50 vjet!? (“harresën” e shtetit komunist ia veshi dhe popullit shqiptar, aq më shumë popullit të Çamërisë). Në fund të fundit ka dhe një përligjje për heshtjen në diktaturë. Por heshtja e sotme në “demokraci” mbetet e pafalshme. Është e kuptueshme për udhëheqjen socialiste si trashëgimtare e komunizmit; por mbetet e pafalshme guximi i ish Qeverisë “demokratike” që mbajti gati po këtë qëndrim. Kulmin e arriti më 1996 me Traktatin e Miqësisë me Greqinë, duke ia legalizuar dhe miratuar botërisht jo vetëm “Gjendjen e Luftës” por dhe mbajtjen nën shtypje të çështjes çame. Këtë e plotësoi me “udhëzimin” absurd që kryeministri grekoman Aleksandër Meksi u dha çamëve, të braktisur përsëri e të çgënjyer, që ‚ankesat për trojet të venë t’i kërkojnë secili vetë në Greqi sipas ligjeve të tyre(!)‘

Pas heshtjes e mospërfilljes edhe sot të shtetit-amë, Athina nesër do ta ketë më të lehtë, aq sa shqiptarët më të rëndë, kur të thotë se mirë dje heshtët nga diktatura, po këto vite të demokracisë!? Mirë F. Nano çështjen çame ia la “integrimit europian”, po Presidenti juaj, në kongresin Ndërkombëtar në Suedi kundër gjenocidit u shqetësua për Ruandan e Ugandan e nuk tha një gjysmë fjale për Çamërinë e tij !? Ka tepër të drejtë eurodeputeti Mauricio Turco në gjykimin e tij, kur krahas heshtjes zyrtare të Europës për Çamërinë e vë dhe heshtjen zyrtare të Tiranës: “Si qeveria shqiptare dhe opozita mbajnë një qëndrim të përbashkët për çështjen çame”. Më tej, më vete ai gjykon ashpër e ndershmërisht: “Të gjitha vendeve të lindjes, tokat që u qenë konfiskuar u janë kthyer…*Natyrshëm do trimërohej Pangallos në Tiranë. Kur në Min. e Jashtme dikush mërmëriti një çerek zëri për Çamërinë, ai shkrofëtiu sa iu dyfishua qafa, dhe zyrtarët tanë të ministrisë, thonë, e dëgjuan barkaz nën tavolinë kërcënimin e tij: “Po folët prapë për çështjen çame, tërë marrëveshjet me Athinën janë të pavlefshme”!

 

Çështja çame sot ka përballë një aleancë faktorësh që i rrinë mbytës mbi krye. Ka një Greqi zyrtare me përvojë të gjatë intrigash në fshehje krimi e pabesie prej 1000 vjetësh nga Perandoria Bizantine dhe 500 vjetësh nga ajo Osmane. Për më tej, krimin e fsheh jo pa sukses me një lloj kozmetike “helene”, edhe pse kryqi i kishës i kullon gjak mbi mermerët e Panteonit. Ka përballë një mungesë dëshire të shumë shteteve që, për simpatitë tradicionale greko-sllave harmonizuar me strategjinë e interesave të saj, Çamërinë e Kosovën shpesh i konsumon si një pijë freskuese në Korfuz apo në Brioni! Ka një shtet-amë qeveritë e së cilës si trashëguese të komunizmit Çamëri e Kosovë i kanë flijuar në vazhdimësi.

Në popullin shqiptar sot, për fatin më të keq ka një rënie të frymës kombëtare e ushqyer kjo nga lodhja shpirtërore që prodhon varfëria e tejskajme. Ka një media e cila shitjen e atdheut e ka biznes me fitim të lehtë pasi ia ushqejnë nga çdo anë të huajt e interesuar; kjo shtresë e ndotur që zotëron syprinën e dukshme të shoqërisë, nacionalizmin, të vetmin shpëtimtar sot të Shqipërisë, (e Çamërinë të parën), e japin gjer në tallje si folklor dalëboje. Megjithatë çështja çame si nyjë e një kombi ka ngjashmërinë konkrete të materies, ndryshon formë e lëvizje por në bërthamën e saj nuk çduket. Ajo ka të drejtën e patjetërsueshme të të zotërve në trojet e veta mijëvjeçare. Ajo ka Aktet Ndërkombëtare në të cilat e drejta e një etnie ca kohë dhe mund të fshihet por nuk mund të çduket. Ajo merr mbështetje, veçanërisht kur i zgjojnë të zotët, nga shumë Forume dhe figura të ndershme në botën euroatlantike të demokracisë. Në shtetin – amë mbetet megjithatë e pashuar një masë e pastër dhe vizionare intelektualësh atdhetarë që çështjen e Çamërisë e mbajnë gjallë edhe në ndërgjegjen e popullit, të cilës mund t’i lodhet një kohë frymëmarrja kombëtare, po jo zjarri shqiptar në gjak.

Do pranuar dhe një ftohje diku e vetë çamëve, sidomos kur kanë rënë ngrohtë në ekonominë e tyre. Shqiptarët i duan vëllezërit, e në fatkeqësi me ta ndajnë vatrën, bukën dhe lotët. Por para se t’i duam ata si njerëz ne i duam si shqiptarë. Gjithëshka jona këtu, gjer çdo pëllëmbë toke, është dhe e tyre. Kjo i përgjigjet po ashtu mendimit ndër ta, se dhe çdo pëllëmbë toke e tyre në Çamëri është dhe e çdo shqiptari pasi është tokë e kombit shqiptar. Natyrshëm ne i duam e i nderojmë çamët gjersa nën këmbët e tyre shohim dhe rrënjët e trojeve të tyre të cilat ata nuk i ndajnë nga vetja. Ndryshe dashuria për ta do reduktohej në një humanizëm si për një popull hallemadh ardhur refugjat bie fjala nga Burundi!

Nuk ka dyshim se prirje të veçanta të tilla humbasin në tërësinë e shqiptarizmit të zjarrtë e të sprovuar të bijve të Çamërisë. Nuk shuhet ndër ta gjaku Dinaj, Demaj, Hoxhë Tahsini, Takaj, Sejko, Plaku, Capari, Hoxha, Bilal Xhaferi…e me radhë.

PDIU-së e Shoqatës “Çamëria” u takon më shumë se kurrë të jenë në lartësinë që i kërkon përgjegjësia historike për fatin e tyre. O ta kryejnë çdo hap e çdo ditë, o të mënjanohen për t’ua lënë më të denjëve! Këtë i takon ta vlerësojë e ta vendosë gjykimi kolektiv i tërë çamëve kudo që ndodhen. Koha e humbur kërkon densitet të shtuar ditët që rrojmë, mbi të gjitha që çështja e saj të dalë nga guacka etnografike e një krahine. Mendoj, Çamërisë i takon të mësojë nga krahu tjetër i prerë i shqiponjës, simotra Kosovë (natyrisht në kërkesat që ka secila). Zjarri i mbajtur ndezur gjer te kthimi në trojet e tyre kërkon energji dhe sakrifica, pasi të tilla janë dhe pengesat përpara. Ndoshta fushata popullore e 3 përqindëshit që bëri Kosova do t’i shërbente në mënyrë vendimtare idealit të Çamërisë (në mediat e tribunat, apo në Gjykatën Ndërkombëtare që rri e hapur për ata që kanë vendosmëri e të drejtë, nuk shkohet me xhepin bosh). Njerëzit që punojnë veçanërisht për çështjen çame, të rrezikuar dhe nga kundërshtarë të shumtë, dhe nga varfëria, duan përkrahje konkrete. Një Televizion përkatës (të paktën sa një e dhjeta që përdor Athina nga Greqia për të rrëmbyer dhe Shqipërinë e Jugut), i duhet më shumë se kurrë veçanërisht bijve të dëbuar të Çamërisë, që të mbajnë gjallë vullnetin kolektiv për t’u kthyer në vatrat e veta, të mbajnë gjallë frymën etnike të vëllezërve çamë ortodoksë në Greqi, të arvanitasve e të emigrantëve në rrezik shpërbërje. Të mos harrohet, izraelitët u endën mbi 2 mijë vjet duke ngarkuar te Bibla në duar atdheun e tyre, kufijtë e të cilit aq sa tokë etnie i kishin mjegulla mitologjie! Por ia arritën qëllimit sepse siguruan unitetin të shoqëruar me vendosmërinë e flijimit.

Vlen të përmendim thënien e Mit’hat Frashërit, se për fatet që e presin Atheun e rrezikuar, “të gjithë jemi para gjyqit të historisë”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...