Published On: 31 Mars, 2016

Bushati: Xhelati Sheshel i pafajshëm, goditje e rëndë për besimin tek Haga

  • Një lajm të keq për drejtësinë ndërkombëtare dhe viktimat e luftërave në ish-Jugosllavi, e ka vlerësuar ministri i Jashtëm Ditmir Bushati vendimin e Gjykatës së Hagës që shpalli të pafajshëm liderin radikal serb Vojsllav Sheshel.

Në një reagim në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Facebook, kreu i diplomacisë shqiptare thotë se Shesheli është tashmë i lirë të vijojë duke promovuar gjuhën e urrejtjes.

Tribunali Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë shpalli të pafajshëm Vojislav Sheshelin, i cili akuzohej për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Shesheli, njeriu që tallej me këtë institucion të rëndësishëm të drejtësisë ndërkombëtare, është tashmë i lirë të vijojë promovimin e gjuhës së urrejtjes. Vendimi i pafajësisë për këtë xhelat, përbën një goditje të rendë jo vetëm për besueshmërinë e Tribunalit Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë, por edhe një mungesë respekti për viktimat dhe familjarët e tyre.”, ka shkruar Bushati.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...