Published On: 21 Mars, 2016

Bushati- Kocias: Minoriteti grek dhe emigrantët shqiptarë ura miqësie mes dy shteteve

  • Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati dhe homologu i tij grek Nikos Kocias zhvilluan një takim në Athinë, dy ministrat thanë se dy vendet kanë një pakt miqësie, për të cilin tashmë ka ardhur koha të rinovohet, modernizohet dhe të përshtatet me situatat aktuale.

Pas takimit, përmes një konferencë të përbashkët për shtyp, Kocias tha se Greqia ka intensifikuar kontaktet me Tiranën, ndërsa në fokus ngelet rinovimi i Paktit të Miqësisë së vitit 1996.

“Biseduam me Bushatin për shqiptarët në Greqi si dhe për minoritetin grek në Shqipëri. Minoriteti grek dhe emigrantët shqiptarë janë ura të miqësisë. Çështjet bilaterale, sipas kulturës evropiane”, tha Kocias.

Nga ana tjetër homologu i tij, Bushati pohoi se Shqipëria statusin ‘kandidat’ e mori gjatë presidencës së Greqisë. Ndërkohë, Bushati pohoi se Shqipëria do të përmbush të gjithë angazhimet e saj.

Kryetarja e Komisionit të Jashtëm, Arta Dade deklaroi se pas vizitës, Bushati do thirret në komision për të informuar. Ai do të zhvillojë takim edhe me kreun e opozitës dhe me shoqërinë civile.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...