Published On: 19 Shkurt, 2016

Burrnesha rrëfen pse zgjodhi të jetoj si burrë (Video)

  • Në fshatin Mishter, në Gurrë të Burrelit, jeton burrnesha më e re. Kjo zonë është shquar gjithnjë për burrnesha. Të ndjerit djalë ajo e tregonte tek veshja, flokët dhe sjellja.

Megjithëse ishte një proces natyral, ky vendim hasi shumë zëra kundër në familje deri në të 18-at e saj.

Ilmijes, pas vdekjes së mamasë, iu forcua edhe më shumë bindja se ishte pikërisht ky vendimi i duhur.

Ajo u bë krahu i shtëpisë dhe familjes, duke u marrë me punët më të vështira.

Sa më shumë rritej, aq më pak i donte fëmijët dhe më pak respektonte femrat.

Megjithatë, Ilmija nuk ishte e para burrneshë për fisin Lika, pasi kushërira e saj e parë kishte marrë të njëjtin vendim kur Ilmija ishte ende fëmijë.

Pavarësisht gjendjes së rënduar shëndetësore nga pesha e punëve të fshatit, cigarja është mikesha e saj e ngushtë.

E megjithatë, sërish ajo nuk preferon të flasë për dashurinë dhe martesën, këto ndjesi janë të huaja për trupin e shpirtin e saj burrëror. /TCH/ 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...