Published On: 11 Maj, 2016

Burrat e fituan lirinë, gratë le ta ruajnë paqen!


Azem Osmani

Nuk ka qenë kurrë në natyrën time të bëjë dallime gjinore në asnjë rrethanë, mirëpo realiteti i krijuar në Kosovën e pasluftës më bënë të shkëpus disa çështje të kësaj natyre lidhur me klimën politike nëpër të cilin po kalojmë.
Tani më është e qartë se Kosova ka hyrë në një krizë të thellë politike dhe morale. Partitë politike, në vend se qytetarëve t’u paraqesin programe të qarta zhvillimore, ato po merren me fjalamani boshe, krekosje dhe vërsulje ndaj njëri tjetrit duke etiketuar e fyer. Qytetari i Kosovës është lodhur nga ky diskurs. Krejt kjo çka po ndodh, më ngjanë në një telenovelë tragjikomike me personazhe që shpërfaqin karaktere të zvetënuara me nuanca ikonografike të militantizmit partiak dhe të patriotizmit shterp.
Është e dhimbshme t’i shikosh këto personazhe, e sidomos njerëzit me bagazh akademik duke ju nënshtruar liderëve të tyre. Shpresa e qytetarëve është mbështetur gjithmonë tek shtresat akademike. Rasti më i freskët ndodhi në Konventën zgjedhore të PDK-së. Një varg personalitetesh akademike garonin se cili më mirë e më shumë po i thur elozhe shefit të tyre të sapo zgjedhur. Gjatë gjithë kohës përpiqeshin me fjalë të ëmbla t’i futeshin në zemër shefit. Dehja e tyre për një copëz pushtet nuk u linte rast të kontrollonin sjelljet e veta karshi publikut kosovar që i përcillte drejtpërdrejt nëpërmes ekraneve. Të njëjtat skena qesharake, njëkohësisht edhe të dhimbshme kemi pasur rastin t’i shohim edhe në kuvendet zgjedhore të LDK-së, AAK-së, por edhe të disa partive tjera. Për çudi, personazhet e kësaj telenovele reale na dalin pothuajse vetëm burra.
Deshëm apo nuk deshëm ta pranojmë, ne jemi rritur në frymën e traditës goxha patriarkale. Nga e kaluara jonë kemi mësuar për epitetet fisnike të burrit shqiptar dhe gruas shqiptare. Prandaj, këto skena nënshtruese të burrave, opinionit shqiptar i ngjallin neveri e gërdi.
Kjo qasje e servilizmit, e mungesës së guximit dhe e heshtjes ndaj të keqes na ka sjellë në këtë gjendje ku jemi.
Kur kthen kokën tek e kaluara e afërt, mbushesh me krenari për pjesën dërmuese të luftëtarëve të lirisë. Burrat ishin ata që morën guximin për t’i kthyer pushkën armikut për t’na e sjellë lirinë, duke mos e anashkaluar kontributin dhe pjesëmarrjen e gruas shqiptare.
Në kohën e paqes po ndodh e kundërta. Gruaja shqiptare në funksion të ndërtimit të shtetit po manifeston guxim, mençuri, dije e kujdes.
Situata e pasluftës në Kosovë ka prodhuar vrasje misterioze të figurave politike, krim të organizuar, korrupsion, uzurpime të pronave publike, zhvatje dhe abuzim. Nga gjykimet, dyshimet dhe perceptimet e deritashme, individët e përfshirë në këto vepra rezultojnë në shumicën dërmuese të rasteve të jenë burra.
Diskursi publik i grave tona në politikë është shumë më i artikuluar dhe kritik ndaj të metave në qeverisje, por edhe ndaj liderëve të partive të tyre politike.
Rasti i Vjosa Osmanit tashmë është i njohur se si e sfidoi liderin e LDK-së në Kuvendin zgjedhor. Ajo gjatë asaj sfide u përball me shantazhe e presion për të hequr dorë nga kandidatura për kryetare të partisë. Edhe pse zonja Osmani nuk arriti ta fitoj betejën, ajo gjatë gjithë kohës ka reflektuar personalitetin e një njeriu të guximshëm, parimor dhe këmbëngulës për të ndryshuar qasjen e funksionimit dhe organizimit të partisë, në mënyrë që kjo qasje të bartet edhe në jetën institucionale.
Epitetin e një gruaje të guximshme dhe me autoritet e kishte edhe ish-Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga. Pavarësisht disa lapsuseve që i bënte në të folurit publik, ajo ka krijuar një autoritet pozitiv në rrafshin ndërkombëtar. Ish-Presidentja Jahjaga do të mbahet mend me urtinë e saj që asnjëherë nuk u është kundërpërgjigjur deklaratave publike përbuzëse dhe të ulëta që bëheshin në adresë të saj.
Shembull tjetër është kryetarja aktuale e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila. Qysh në ditët e para zonja Kusari është përballur me shantazhe e presione të ndryshme nga individë a grupe të cilëve nuk u ka shkuar për shtati sjellja e rendit dhe ligjit në qeverisje të asaj komune. Kjo komunë ditëve të fundit është shpallur komuna më transparente në Kosovë.
Për guxim dhe kontribut në elitën aktuale politike shquhen edhe Donika Kadaj Bujupi, Albulena Haxhiu, Donika Gërvalla dhe Vlora Çitaku, duke mos përjashtuar edhe figura të tjera të shumta.
Guximi dhe inteligjenca e gruas nuk po mungon as në luftimin e të keqes nëpërmes gazetarisë hulumtuese. Jeta Xharra dhe Arbana Xharra janë duke i dhënë shumë këtij vendi. Ato po luftojnë me vendosmëri për ta demaskuar të keqen. Po ashtu, dua ta veçoj edhe analisten politike, Kimete Bersisha.
Duke u nisur nga kjo, jam i bindur, se shteti dhe partitë politike duhet të udhëhiqen nga gratë. Ky “diskriminim gjinor” duhet të zgjas për aq kohë sa burrat do të jenë të gatshëm ta ruajnë paqen dhe ta duan shtetin e tyre.
Më parë, kur diskriminimi gjinor ndaj gruas ishte shumë më i theksuar se sa sot, në raste thuhej: “Po vjen një njeri dhe një grua”
Nga realiteti i sotëm, më duhet të zhytem (pa dëshirë) në diskriminimin e gjinisë mashkullore, të cilës edhe vet i përkas, me thënien: “Po vjen një njeri dhe një burrë”
Do të dëshiroja në të ardhmen e afërt të krijohet një realitet i ri, nga i cili do të dilte thënia më e bukur dhe më gjentile : “Po vjen një grua dhe një burrë”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...