Published On: 3 Mars, 2016

Burim Ramadani: Siguria e qytetarëve, s’është stabile!

Eksperti i sigurisë, Burmi Ramadani cilëson se djegia e veturave private të politikanëve mund të jetë me motive politike, s’i pasojë e ‘krizës’ politike në vend. Por, një situatë e tillë sipas Ramadanit, lehtë mund të merr edhe përmasa më të mëdha në rast se nuk kapen autorët e akteve të tilla, raporton gazetablic.com

Në një prononcim për “Gazeta Blic” ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Burim Ramadani, ashtu siç e ka vlerësuar s’i të papranueshme, djegiet e veturave të politikanëve, të tillë e ka parë edhe paaftësinë e institucioneve të zbatimit të ligjit për kapjen e autorëve.

Sipas, Ramadanit situata e sigurisë nuk është duke u lehtësuar me moskapjen e autorëve dhe fjalorit nxitës i cili është duke u përdorur nga të dëmtuarit nga këto raste si dhe nga personat që janë mbështetës të dëmtuarve, por është duke ndodhur e kundërta, raporton gazetablic.com

“Djegia e veturave, moskapja e autorëve dhe vazhdimi i fjalorit nxitës sigurisht se rëndon situatën e sigurisë dhe ndjenjën për siguri në përgjithësi”, ka thënë Ramadani.

Për këto zhvillime, njohësi i sigurisë i ka hedhur në faj s’i autorët e këtyre veprimeve ashtu edhe politikanët të cilët në reagimin e tyre e kanë drejtuar gishtin se nga po vije ky gjest pa e thënë fjalën e fundit drejtësia.

“Mendoj se askush nuk ka të drejtë të djegë vetura të tjerëve dhe askush nuk ka të drejtë ta bëjë rolin e gjykatësit nëse nuk është gjykatës”, ka thënë aji.

Për ngjarjet si këto duke i cilësuar s’i të panevojshme në Kosovë, Ramadanin ka thënë se janë edhe një dëshmi për sfidat e vazhdueshme të sigurisë publike.

Në muajin e kaluar, janë djegur 3 vetura, që të gjitha vetura private të politikanëve në pushtet. Vetura e parë e djegur gjatë muajit shkurt, ishte e gruas së Ministrit të Pylltarisë, Memli Krasniqit pastaj në radhë ishte vetura e Ministrit të Administrimit të Pushtetit Lokal, Barjam Gecajt si dhe e fundit për gjatë muajit shkurt ishte e shefit të Grupit Parlamentar, Adem Grabovcit. Vlen të përmendim se që nga djegia e veturës së parë, e cila në opinion është duke u cilësuar me motive politike e deri tani nuk është arrestuar asnjë person.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...