Published On: 18 Qershor, 2016

Burdush demokracia

 

A është Kanuni i Lekë Dukagjinit libër fetar? Si ndodhi që një libër me vlerë arkivore është devalvuar aq shumë, deri aty saqë po i shërben së keqes. Gjakmarrja eshte kobi i shqiptareve, dhe a jane shqiptaret duke jetuar me ligjet e mesjetes, tash kur duhet promovuar shteti… Kohet e e fundit jane shpeshtuar kerkesat per azil ne shtetet perendimore duke u proklamuar rreziku per gjakemarrje dhe ngujimi i familjeve te shumta shqiptare, kjo eshte njolla me e keqe qe po e bartin shume shqiptare “incognito” ne zyret dhe gjykatat per emigracion. Diaspora shqiptare eshte ne gjum, me teper eshte e koncentruar ne promovimin e “vlerave” e me pak eshte e angazhuar ne zbutjen e fenomenit “gjakemarrje”, qe dalengadale po shnderrohet si “vlere tradicionale kombetare” . Qendrat fetare jane te angazhuara me teper ne ftofjen e marredhenieve te brendshme dhe promovimin e freskave, apo kultivimin e kultures orientale sesa ne edukimin shpirterore te shqiptareve per te zbutur raportet ndernjerezore, nder vellazerore, apo ato sherbejne vetem per te “gjobitur” anetaret per te konkretizuar jeten ne amshim ne kohen e materializmit klasik. Predikimet per nje jete perrallore ne boten tjeter e gjera te nje injorance te pashembellt, kane perfshire faqet e internetit, ndersa “Burdushi” i cili lufton “megjite” e “sehiret” eshte shnderruar ne megahit te televizioneve, njejte sikurse Burdushi nje kohe figuronte ne top liste ai fare injoranti “Carleone” i Gjilanit, i cili vizitonte diskotekat si nje artist “holivudian”, per pikepamjet e “llum proletariatit” E politi-lucet qe bejne politike restoranesh, e fotografi “hajde moj Selvie” jane bere gazi i dynjase dhe promovuesit me te keqinje te folk muzikes “tallava” romo-sllave te stilit Esma Rexhepova…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...