Published On: 29 Korrik, 2016

Bulliqi: Më 3 gusht do të dalin argumente të reja për Demarkacionin. Qeveria e plotësoi raportin me të gjeturat tona!

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së dhe njëherësh profesori i gjeografisë, Shpejtim Bulliqi, tha për “Gazeta Blic” se është përgatitur ‘fuqishëm’ për tu ballafaquar me argumente në lidhje me çështjen e Demarkacionit në tryezen e 3 gushtit.

Në një prononcim për “Gazeta Blic” në lidhje me çështjen në fjalë, Bulliqi paralajmëroi se do t’i nxjerrë në ‘shesh’ disa argumente të reja, për çështjen e Demarkacionit, raporton gazetablic.com

Në tryezen e 3 gushtit do të dalin në shesh shumë gjera që nuk janë thënë në asnjë formë deri më tash”, tha Bulliqi, i cili duke mos dhënë detaje për to, tregoi arsyen për të cilën është duke u kursyer.

Shumë prej të dhënave tona që i kemi hudh deri më sot janë keqpërdor nga ana e zyrtarëve shtetëror për demarkacion, andaj kemi vendosur që të kursehemi pak”, tha ai.

Profesori i Gjeografisë dhe Deputeti nga LDK, Shpejtim Bulliqi
Profesori i Gjeografisë dhe Deputeti nga LDK, Shpejtim Bulliqi

Sipas tij, Qeveria e Kosovës ka bërë plotësimin e raportit për demarkim të kufirit në mes Kosovës dhe Malit të Zi, pasi që janë dhënë argumente për këtë çështje, nga ana e profesorëve dhe deputetëve të cilët janë të mendimit se Kosova humbë një pjesë të territorit të saj, nga kjo marrëveshje.

LEXO:  Analistët: Demarkacioni mund “ta rrëzojë” koalicionin PDK-LDK. Po bëhet lojë e dyfishtë

Qeveria e Kosovës ka bërë plotësimin e raportit final të demarkacionit me të gjeturat tona. Ajo këtë e ka bërë, për të treguar se kinse i kanë trajtu edhe ato gjera”, tha Bulliqi.

“Gazeta Blic” ka provuar të kontaktoi me zëdhënësin e Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi në lidhje me këtë çështje, por ai nuk ka dhënë asnjë përgjigje deri më tani.

I heshtur karshi kësaj çështje është treguar edhe Faton Abdullahu, këshilltar politik ikryeministrit Isa Mustafa. Ai është kontaktuar sot disa herë nga “Gazeta Blic” në lidhje me këtë çështje, por nuk iu është përgjigjur thirrjeve.

“Gazeta Blic” ka gjetur se janë publikuar edhe dy raporte tjera pas publikimit të dokumentacionit të parë për përcaktimin e kufirit ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi, në faqen zyrtare të Zyrës së Kryeministrit.

Më poshtë mund të gjeni raportin e dytë dhe të tretë, për të cilët deputeti nga LDK-ja, pohoi për “Gazeta Blic” se janë keqpërdorur të dhënat e tyre.

Kliko KËTU për raportin e dytë.

Kliko KËTU për raportin e tretë.

(Gazeta Blic)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...