Published On: 21 Maj, 2016

Bulliqi i përgjigjet Mustafës për hartat

Deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqinjë nga zërat kryesorë kundër vijës së demarkacionit të caktuar nga ekipet e Qeverisë së Kosovës – ka reaguar pas asaj që ka thënë kryeministri Mustafa.

Bulliqaj ka thënë se në mbledhjen e KP të LDK-së është diskutuar kalimthi, ku janë diskutuar faktet nga terreni, vërejtjet dhe brengat rreth atij procesi.

 Ky është postimi i plotë të Shpejtim Bulliqit në Facebook:

Të nderuar miq

Sot ndër tjera në mbledhjen e KP te LDK-së, për herë te parë u diskutua në strukturat e LDK-së kalimthi edhe çështja e demarkacionit mes Kosovës e Malit te Zi. Ne këtë diskutim të zhvilluar nga disa anëtarë të këshillit të LDK-së u paraqiten edhe fakte nga terreni, vërejtjet dhe brengat rreth këtij procesi dhe me kërkesën qe të përdoren të gjitha mjetet për të fituar të vërtetën e këtij procesi përmes rishqyrtimi.

Të vetmit që ishin dhe janë kundër këtyre fakteve dhe në një forme bënin përpjekje për ta arsyetuar ketë proces si “të drejtë” dhe “në dobi” të territorit të Kosovës ishin ata te cilët nuk kanë njohuri profesionale për procesin dhe mendimet e të tjerëve i marrin si të gatshme pa i shtjerre të gjitha faktet dhe faktografitë shkencore dhe ligjore. Këto fakte dhe faktografi janë të punuara dhe publikuara nga institucionet shtetërore dhe te sigurisë të një periudhe kohore ku baballarët tanë dhe shërbyesit e atij shteti as qe kane guxuar t’i vënin në pikëpyetje dhe tani kur janë ne dobi të Kosovës përpiqen t’i hedhin si te pa sakta.

Opinionit të gjerë i bëjmë me dije edhe njëherë se hartat, faktet dhe dokumentacionet e shfrytëzuara nuk janë tonat por janë të ish -Jugosllavisë, SHBA, Britanisë se Madhe, Gjermanisë, Rusisë, te cilat dëshmojnë vërtetësinë e kufirit deri më 31.12.1988.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...