Published On: 3 Maj, 2016

Bujar Bukoshi, spiun i UDB-së dhe KOS-it, pohon gazetari Eftimov

 • Në emisionin: Në qendër sesi CIA e ka përgatitur UÇK

Gazetari maqedonas Vasko Eftimov ka deklaruar se ish kryeministri i Kosovës ishte bashkëpunëtor i UDB-së dhe i KOS-it, shërbimit ushtarak jugosllav.
Pas kësaj deklarate gazetari Eftimov është suspenduar nga Alsat. Deklarata se Bujar Bukoshi bashkëpunëtorë i DB-së dhe i KOS-it dëgjohet nga min. 43.

Pas deklarimit të Fatos Klosit se Bujar Bukoshi e ka financuar SHIK-un, qnë ishte një befasi për publikun, është e pakuptueshme heshtja e tij për atë që po ngjet rreth tij. Edhe emisioni dokumentar i Vasko Efimov gjatë bashkëbisedimit si në video hap shumë dilema, ngase Bukoshi nga min. 43 akuzohet si bashkëpunëtorë i UDB-së dhe KOS-it, derisa strukturën e vetme të organizuar ushtarake e pranon atë të Pashtrikut dhe të Dukagjinit ku komandant ishte Ramush Haradinaj dhe Tahir Zemaj me dy korpuse dhe përmbi 10 Brigada. Ai përmend shifrën e 35.000 ushtarëve të UÇK-së të përfshirë në aktivitete ushtarake. Shumëçka e thënë nuk mund të pranohet si e vërtetë, por ngjarjet e fundit në Kosovë po tregojnë se edhe versioni i milionerëve të Kosovës nuk ishte aq i pastër. Ai akuzon edhe aparatin serb dhe atë të politikës se është korruptuar-blerë… Shumëçka mbetet e hapur për analizë, por ajo që pranohet nga të gjithë është se SHBA-ja ishte ajo që vendosi realitetet në terren dhe krijoi Republikën e Kosovës, edhepse shëndeti i popullatës, sipas tij, është vënë në rrezik për shkak të përdorimit të uraniumit të zbutur dhe rrezikut për sëmundje në përmasa të mëdha, sidomos në pjesën e Dukagjinit, padyshim që duhet të thuhet e vërteta dhe të merren masat adekuate shëdetësore për zbutjen e problemit.

Videoja përshkruan luftën, takimin e diplomatit Holbruk me Millosheviqin, pastaj angazhimin e ambadaorit William Walker, flet për grupin e Besnik Kastratit, se si ishte përgatitur NATO-ja të sulmojë Serbinë 6 muaj më herët, por për shkak të humbjes së caqeve në Kijevë të forcave të UÇK-së është shtyrë bombadimi. Po ashtu flet se si janë përgatitur forcat e NATO-s dhe ardhja e marincave amerikanq nq Maqedoni dhe Shqipqri, blerja e zyrtarëve serbë-korruptimi i tyre, krijimi i forcave të rregullta ushtarake në kuadër të FARK-ut, pastaj ushtrimet në Shqipëri në 6 kampe ushtarake, me pajtimin e Rugovës, organizmi i brendshëm ushtarak në fillim të viteve të ‘90-ta, vrasja e jasharajve etj… SHQIPTARI.EU

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/vrasjet-politike-xhevat-jusufi-u-vra-ne-prite-nga-komandantet-milioner-pasi-nuk-pranoi-ta-heqe-foton-e-rugoves/

http://www.shqiptari.eu/zvicra-tregon-racizem-ndaj-kosoves-ne-anen-e-serbeve-merr-dush-te-ftohte/

 
Displaying 7 Comments
Have Your Say
 1. DEDA thotë:

  Pse lejohen disa frikacak qe gjate luftes,ose jane fshehe e fute vrimave,ose kane qene ne sherbim te pushtuesit.Kushe ngatrron UCK-ne me disa cetnik te quajtur FARKU AI NUK MUNDET TE JTE ATDHETAR,dhe kujton se me arrestimin e dsa ushtarakve,erdhi koha te hidhet balt mbl UCK-ne, me qellim riabilitimin e disa anti shqiptare.Jo kjo nuk do ndodhe.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 2. Sinan Kastrati thotë:

  http://www.shqiptari.eu/ibrahim-kelmendi-isa-mustafa-peshkaqen-me-i-madh-se-azem-syla/
  Mirë mjes Xhafer Leci, Shefqet Jashari dhe Sefedin Krasniqi. Kur flisni ju tre, ne të tjerët vetëm kënaqemi me shkrimet tuaja e fjalët me shumë fakte. Kalofshit mirë!
  Sefë, ta dërgova dhe e vendosa ne krye të vendit linkun që ti po e kërkon, shendet, të treve!
  Sinan Kastrati

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 3. Sefedin Krasniqi thotë:

  I nderuari Xhafer Leci,

  Une sa mbaj mend nuk kam shkruar asgjë në këtë temë. Askund s’e kam cilësuar Bukoshin si UDB-ash.Unë kam shkruar një koment si reagim ndaj një shkrimi të Ibrahim Kelmendit dhe kam thënë që Ibrahimi nuk ka të drejtë t’i kërkojë asnjë përgjegjësi Bujarit për 3%, sepse s’ka paguar kurrë asnjë cent në këtë fond.
  Por, Bukoshi ka gjynahe tjera sa të duash rreth Fondit të 3% dhe llogari kanë të drejtë të kërkojnë vetëm ata që kanë paguar në foindin në fjalë.
  Reagimin tim ndaj Ibrahimit nuk po e gjej më, por as shkrimine Ibrahimit.
  Sidoqoftë, këtij pisit (oficerit) serb buk i besoj asgjë siç nuk i besoj a gazetarit maqedon apo atij Jugosllavit, sepse të tretë janë antishqiptarë të përbetuar.
  Nga ana tjetër thuhet se pas emërtimit të Bujarit kryeminister, UDB e ka marrë dhe e ka instrumentalizu, pastaj e ka dërgu në Gërmi dhe e kë lënë në një kosh të plehrave dhe i ka thënë njërit (që unë e njoh dhe jeton në Prishtinë si është më së miri), shko merre Bujarin dhe thuaj të ikë jashtë në Perëndim. Jam i sigurtë që Bujari nuk ka pasur asnjë problem për ikje, sepse rrugën e ka pasur të hapur.
  Xhafer kam një pyetje për ty. A ke njohuri që edhe pas lufte Bujari i ka paguar mirë për goxha do vite pas luftrës; si në Gjrermani, Zvicër etj. disa aktivistë të Fondit të 3% dhe kështu ua ka mbyllur gojën që mos t’i kërkojnë përgjegjësi. Është thënë që së paku ehde një deputet aktual i LDK-së ka marrë rrogë të majme nga Bukoshi etj! Di ti gjë për këtë?

  Gjithë të mirat
  SK

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 4. Xhafer Leci thotë:

  Pjesë nga libri im: Unë mendoj se ende nuk është thënë thelbi kryesor, pse ishte dr.Bukoshi aq i dobët në organizimin e luftës. Dhe a duhej të jetë një politikan aq kokëfortë si Bukoshi? Qe një rast më 1994 në Leonberg të Gjermanisë. Një i ri e pyeti kryeministrin nëse paraqitet nevoja për luftë, si do të bëhet organizimi nga këtu? Dr.Bukoshi i tha “Ashtu siç keni ardhur me duar në xhepa edhe ashtu kthehuni! A ishte kjo një përgjigje normale apo jo? Ndoshta kryeministri ishte i mllefosur nga pyetjet provokative me dhe pa emra të anëtarëve të LDK-së, që bëhëshim, si psh. nga vëllau i funksionarit të LDK-së, Rexhep Gjergjit, i cili studionte në Gjermani, Naim Gjergji, i cili i bëri një pyetje dr. Bukoshit, dhe pyetja nuk u bë publike dhe Bukoshi i tha nuk të përgjigjem, sepse pyetja nuk ështe e jotja, por vetëm emri yt! Këtë duhet ta dijë Hafiz Gagica, pse nuk i bënin pyetjet vetë drejtuesit e degës së LDK-së? Ndoshta zotërinjët mendonin se kryeministri duhet punuar sipas konceptit të partisë? Institucionet dalin nga partitë, por ato vëhen mbi partitë, por këtë s’e kuptonin Gagica me shokë, apo nuk donin ta kuptonin?! Dihet se me tre ministra në perëndim dhe me pjesën më të madhe të popullit në marrëdhënie jo të mira, nuk ka mundësi për një organizim të mirë. Shkurt, Bukoshi u tregua politikan i dobët dhe i papërgjegjshëm. Megjithatë, fajet nuk i kishte vetëm ai. Ato i kishte edhe LDK-ja, sidomos kryesia e degës në Gjermani.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 5. Xhafer Leci thotë:

  I nderuar Sefedin, për të gjitha besoj dhe deri diku i di se ashtu janë siç keni shkrue ju. Nuk besoj të ketë qenë bashkëpuntor i UDB-së.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 6. Shefqet Jashari-Strofci thotë:

  Veprimtaria e Bukoshit para luftes dhe pas luftes tregon se ai ka punuar për Serbisë e jo për Kosoven.Rugoven e ka penguar për kryerjen e detyrimeve shtetrore duke mos e finansuar. Ahmet Krasniqin e ka penguar në të gjitha aspektet. Xhavit Halitit i ka dhënë tëholla me miljana.Me Ibrahim Kelemendin, Rexhep Qosjen e me Halil Bicajn janë munduar t’ia marin SHP.të UçK-së Xhavitit në bazë të Marrëveshjes së Tiranës e nënshkruar në mes shtabit të Halil Bicajt dhe Shtabit të Xh.Halititit. Ky kompllot u bë për ta shkatrruar FARK-un. Koha do të tregon se Bukoshi ka punuar me vetdije dhe me marrëveshje me Beogradin kundër Rugoves dhe FARK-ut.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(4)
 7. Xhafer Leci thotë:

  Bujar Bukoshi ka bërë shumë gabime, ama nuk e besoj të këtë qenë bashkëpunëtor i UDB-së dhe i KOS-it ! Tash Beogrdi është duke luftue me mjete tjera të rrezikshme për neve shqiptarët, me moton: Përçaj e sundo !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...