Published On: 19 Prill, 2016

Budallenj e mashtrues, “prijës të mëdhenj” na i ka dhuruar ky popull

Sa e mjerë duhet të jetë kjo shoqëri, vërtet sa e mjerë duhet të jetë që të mos ketë mundur të nxjerrë nga gjiri i vet përveçse kësi personash të krimbur dhe pa kurrfarë turpi, injorantë dhe të vetëkënaqur, mashtrues dhe të pangopur si Hashim Thaçi, Isa Mustafa, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj, Fatmir Limaj, Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi e Albin Kurti? Sa e mjerë duhet të jetë kjo shoqëri që të mos ketë kujt tjetër t’ia lër në duar fatin e vet?

Të urtët e të virtytshmit, nga njëra anë dhe budallenjtë e mashtruesit në anën tjetër, në raste dhe pyetje relevante të ngjashme reagojnë dhe përgjigjen ngjashëm.

Për shembull, Epaminonda (Cornelio Nepote: Prijësit e mëdhenj), aq i adhuruar nga Montagne, kishte reaguar me indinjatë ndaj dhe i kishte dhënë po atë përgjigje Diomedontit si edhe Ciao Fabrizio Luscinio ndaj Pirros, heroit të turpshëm të shqiptarëve. Dante e quante frymëzim hyjnor virtytin e Luscinios, por ky mund të jetë një tjetër muhabet tani.

Në të dy rastet, pra, përpjekjes për t’i korruptuar, këto dy personalitete, në kohë të ndryshme, pa ditur gjë për njëri-tjetrin, i ishin përgjigjur në të njëjtën mënyrë.

Budallenjtë e mashtruesit, “prijës të mëdhenj”, në pyetjet se nga vjen pasuria e tyre, përgjigjen që të gjithë me një klishe imbecilësh: «na e ka dhuruar populli». Do të thotë, për hir të veprimtarisë së tyre në kohë lufte, ata janë shpërblyer nga ata për të cilët gjoja janë bërë copash.

Ja, pak a shumë këtë përgjigje japin disa nga “prijësit”, për shembull, edhe në reagim ndaj dokumentarit të Gazetës Express, «Shtabi i milionerëve», të realizuar nga Leonard Kerquki.

Dhe, të kuptohemi, nëse kjo i sjell ndokujt ndonjë ngushëllim prej idioti, kjo është përgjigje universale. Budallenjtë dhe mashtruesit e të gjitha ngjyrave, kombeve dhe feve janë një dhe të njëjtë, në çfarëdo kohe, në çfarëdo vendi.

Mbaj mend të kem lexuar tek Ana Politkovskaja se një përgjigje të tillë i kishte dhënë një herë edhe një “prijës” çeçen. Me një modifikim rrethanash. I pyetur se nga i vinte pasuria aq e madhe, në kohë lufte, ai thjesht ishte përgjigjur, në mënyrën tipike të atij që s’ka aspak imagjinatë: më duhet të jetoj mirë që ta drejtoj luftën.

Këtë “nevojë” po ashtu e kanë pasur edhe “prijësit” e Lidhjes Demokratike të Kosovës, me Tre përqindshin dhe “prijësit” e UÇK-së me fondin Vendlindja thërret. Nëse i pyet pse i kanë mjelë ato fonde, thjesht, në mënyrën tipike të atyre që nuk kanë aspak imagjinatë, të përgjigjen: ne kishim një barrë të madhe mbi supe!

Njëri prej mjelësve më të mëdhenj të Tre përqindëshit sot është kryeministër i vendit.

Disa prej vjelësve më të mëdhenj të fondit Vendlindja thërret sot janë presidentë, ish a kryetarë Kuvendi, deputetë, bartës postesh të ndryshme zyrtare, profesorë universiteti, ambasadorë e konsuj.

Me një fjalë, këta “prijës” janë zotat e jetës sonë. Do të thotë, shkatërruesit e ekzistencës sonë. Vjedhësit e të ardhmes tonë. Vrasësit e mundësive për një jetë të dinjitetshme, të një rehatie dhe standardi të pranueshëm jetësor.

***

Te libri i tij i kujtimeve Sandor Marai përshkruan me një nocion të vetëm arsyen që e shtyri më 1948 të ikte nga sytë këmbët nga atdheu i tij i sapoçliruar, Hungaria.

Çfarë?

Budallallëku!

Budallallëku, që ishte ende më i tmerrshëm se dhuna dhe mizoria. Budallallëku, prodhimi kapital i një elite politike injorante dhe fanatike, të dhunshme dhe mizore.

Ja, kjo është ajo që unë s’e kam kuptuar as menjëherë pas luftës, as deri më tani kur veç është bërë vonë edhe për të ikur.

Kjo është ajo që është prodhuar në vendin tim, mbizotëruese: budallallëku.

Ky është shpërblimi për besimin moral dhe politik që një shoqëri e tërë ka pasur ndaj Shtabit të milionerëve, “prijësve” dhe “intelektualëve” të Tre përqindëshit.

Shtabi i milionerëve, duke u imponuar në fillim në mënyrë të dhunshme e mizore, e më pas në mënyrë “demokratike”, duke klientizuar votën e mjaftueshme për t’i fituat zgjedhjet, e ka prodhuar atë mal të pashembshëm budallallëku, i cili do t’ia zërë frymën vendit për breza të tërë në të ardhmen.

Këta janë ata që e kanë lexuar vetëm një libër, ndaj janë personat më të rrëzikshëm mbi faqen e dheut, njëjtë si të marrët, fanatikët fetarë. Këta janë ata që na kanë hipur në qafë dhe na kanë thënë se këtë po e bëjnë për të mirën tonë, sepse ne nuk dimë çka është mirë për ne. Këta anë ata që na thonë se kanë luftuar për ne, ndaj duhet ta mbyllim sqepin tash. Këta janë ata që kanë marrë plotësisht nën kontroll universitetin, drejtësinë dhe rendin dhe i përdorin për të mirën e vet. Këta janë ata që kanë vjedhur pronën publike. Këta janë ata që patën krijuar shërbime sekrete partiake, përmes të cilave kishin ushtruar terror dhe bërë krime të ndryshme. Këta janë ata që kanë përfituar nga privatizimi. Këta janë ata që i kanë krijuar vetes privilegje politike dhe ekonomike. Këta janë ata që e kanë bërë të rëndomtë dhe të pranueshme injorancën dhe të keqen. Këta janë ata që janë mishëruar me korrupsionin, haraçin shantazhin dhe zhvatjen. Këta janë ata që kanë bërë të duket normale që familje e qytetarë të tërë të ngarendin ta mashtrojnë shtetin, për ta rrëmbyer një copë të vogël të thatë nga kofsha që ata vetë e kanë shqyer me dhëmbë krokodili. Këta janë ata që kanë bërë të lejueshme që shtatëdhjetëmijë qytetarë të gënjejnë se kanë qenë pjesëtarë të UÇK-së në mënyrë që kështu ta vjedhin vendin e vet. Këta janë ata që e kanë mbushur administratën publike me familjarë dhe përkrahës politikë, edhe duke e stërngarkuar dhe kështu, pa punuar gjë të hairit, duke e rrjepur për së gjalli vendin e vet. Pra, duke prodhuar kotësi dhe budallallëk.

Këtë e kishin kuptuar ose ndierë tërë ata mijëra veta që ikën a tentuan të iknin në tërë këto vite pas luftës.

Në fund, duhet të vij te një pyetje njëmend esenciale: Sa e mjerë duhet të jetë kjo shoqëri, vërtet sa e mjerë duhet të jetë që të mos ketë mundur të nxjerrë nga gjiri i vet përveçse kësi personash të krimbur dhe pa kurrfarë turpi, injorantë dhe të vetëkënaqur, mashtrues dhe të pangopur si Hashim Thaçi, Isa Mustafa, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj, Fatmir Limaj, Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi e Albin Kurti? Sa e mjerë duhet të jetë kjo shoqëri që të mos ketë kujt tjetër t’ia lër në duar fatin e vet?

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. sefedin krasniqi thotë:

  I nderuari artikull shkrues,

  Me të gjitha pajtohem çfare keni shkruar vetëm aty ku keni shkruar se “këta e kanë lexuar vetëm një libër” nuk pajtohem. Keta s’e kanë lexuar asnjë libër. Ndoshta e kanë filluar ndonjë, por e kanë lënë për gjysmë.

  Pak më herët i dëgjoja dy hipokritë në Zonën B sesi Xhavit Haliti paraqitej një 007 shqiptar që CIA i paska besuar vetëm atij. Dhe derisa hipokrit Belba mundohej t’i shtrojë pyetje të mëdha duke e lëmuar e lëpirë (ku di unë në cilin vend!) Xhaviti i përcillte lajkat me një gjysëm buzëqeshje dhe vërtetë i shkonte mendja që CIA qenka bazuar në të gjitha informacionet që ia ka servir ky. Përkundër insistimeve të drejtor hipokrit Belbes, Xhaviti bëhej se u rezistonte tundimeve dhe presionit të hipokrit Belbës dhe prapë fliste si gjithë jetën që ka bërë LPK se gjoja duhet te kalojë edhe shumë kohë deirsa të merret vesh gjithçka apo duhet te meret vesh.

  Që CIA-n ky dhe Fatos Klosi e kanë rrejtë dhe dezinformuar lidhur me luftën s’ka anjë dyshim, por që këta paskan qenë mendjendriturit që ia kanë ndezur fenerin e Diogjenit CIA-s për Ballkan janë rrenë të kulluara.
  Megjithëse, ata (Xhaviti & Co) kanë mjaftë lekë që cilindo gazetar të huaj ta paguajnë për t’iu bërë një histori që kur ta lexojn do të prekin hundën dhe do pyesin « Hej a jam more unë a po shoh enderr !
  Të gjithë të tjerët, veç Albin Kurtit, janë surrogat i Xhavitit. Albini është më i shkolluar, prandaj është edhe më i rrezikshëm. Ky fatkeqësisht ka lexuar më shumë libra dhe ka kuptuar spjegimet se Komuna e Parisit ka rënë për fakrin se diktatura e proletariatit nuk ishte në nivel.
  SK

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...