Published On: 12 Korrik, 2016

Britania i bën thirrje Qeverisë ti respektojë të gjitha faktet, dhe të bëjë debat publik për demarkacionin

Ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruairi O’Connell i ka bere thirrje Qeverisë së Kosovës që të bëjë një debat publik në lidhje me demarkacionin dhe t’u sqarojë qytetarëve me fakte se si u demarkua kufiri me Malin e Zi, raporton KTV.

O’Connell pas takimit me ministrin e Jashtëm Enver Hoxhaj ka thënë se nuk duhet folur ne ajër por duhet shikuar të gjitha faktet.

Në anën tjetër ministri Hoxhaj ndonëse ka folur për rëndësinë e demarkacionit me një shtet anëtar të OKB-së por nuk ka specifikuar se kur ky proces do të kalojë ne Kuvend pasi, sipas tij, kjo takon kryeministrit. Hoxhaj ka folur edhe për reduktimin e qeverisë duke theksuar se ka vullnet brenda PDK-së qe numri i ministrive të zvogëlohet dhe kjo sipas tij ka gjasa të ndodhë brenda kësaj vere, ndonëse, ka theksuar, për këtë do te vendosin Mustafa dhe Veseli.

Sa i përket njohjeve Hoxhaj ka thënë se nuk do të lërë gur pa lëvizur pasi njohjet janë jetike edhe për anëtarësimin e Kosovës ne organizatat ndërkombëtare për çka ka marrë mbështetjen e ambasadorit të Britanisë së Madhe.

O’Connell ka theksuar se pavarësisht zhvillimeve Britani e Madhe – BE, Kosova do ta vazhdojë ta ketë përkrahjen nga Londra.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...