Published On: 25 Gusht, 2016

Britania e Madhe kërkon në OKB që seancat për Kosovën të mbahen më rrallë

Përfaqësuesi i Britanisë së Madhe në Këshillin e Sigurimit në OKB, Matthew Rycroft , ka folur në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në raportin për Kosovën. Përfaqësuesi i Britanisë të Madhe ka kërkuar zvogëlimin e seancave të Këshillit të Sigurimit për Kosovën, për shkak se tashmë nuk ekzistojnë probleme madhore, shkruan Gazeta Express

“Kosova është e pavarur por ende po diskutohet për ekzistencën e saj. Le të shohim olimpiadën , ku fitoi medalje të artë Majlinda Kelmendi dhe e kuptojmë që kjo epokë ka përfunduar” tha Rycroft.

Ai më tej theksoi që po raportohet çdo ditë për protesta në Kosovë por nuk po raportohet që me mijëra persona u gëzuan për xhudisten Majlinda Kelmendi që fitoi medalje të artë në RIO.

Përfaqësuesi Britanik shprehu keqardhje për ndaljen e dialogut midis Serbisë dhe Kosovës por shprehu bindje se heqja e barrikadës në urën e Ibrit është një ogur i mirë ku mund të përfitojnë të dyja shtetet.

Matthew Rycroft paralajmëroi se së shpejti do të emërohet Kryeprokurori i Gjykatës Speciale që do të hetojë krimet e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Mire e ka Britania e Madhe…nese delegatet dhe autoritetet e shteteve perfaqesuese te KS nuke kane nevoje me per meditje ateher, keto seanca te KS per Kosoven , mund te mbahen edhe nji here ne vit

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...