Published On: 24 Qershor, 2016

Britania e Madhe e braktisi Bashkimin Europian. Tronditet ëndrra europiane, tregjet financiare po ashtu tronditen – Video

 

Mbi një milion britanikë ishin më shumë që i kanë dhënë mbështetje idesë për braktisjen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian. Vota kundër qëndrimit të mëtejshëm në BE, sipas analistëve është votë për kthimin e sovranitetit Britanisë së Madhe. Në fakt Britania e Madhe llogaritet të jetë ekonomia e pestë botërore, dhe dalja e saj e ka dëmtuar shumë Bashkimin Europian, si në aspektin politiki edhe në atë ekonomik, pavarësisht që Britania, gjithëherë kishte ruajtur mëvetësinë e saj dhe nuk i është nënshtruar në tërësi frymkës së BE-së. Dalja e Britanisë së Madhe pritet ta krijojë një lloj rendi të ri në Europë dhe në botë. Ndryshimet e mëdha më pas do të vijnë.
Afër 17 milionë britanikë përkatësisht 16.992.701 kanë votuar për ta braktisur BE-në, ndërsa 15.812.943 kanë votuar për të mbetur në BE.
Të parat që janë tronditur janë politika, ndërsa tregjet janë të tronditura tërësisht. Euro është zhvlerësuar me rreth pesë për qind deri tani në raport me dollarin, por ka humbur shumë edhe në raport me valutat e tjera.

SHQIPTARI.EU

Referendum count
Remain campaigners
Nigel Farage
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Xhafe Keci thotë:

    Nuk ka aq shumë rëndësi, Britania edhe ashtu kurr nuk e pranoj euron si monedh të përbashkët… Pas pak vitesh besoj se Britania do rikthet në EU…

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...