Published On: 21 Korrik, 2016
Bota |

Britania brenda këtij viti nuk do të nis negociatat për largimin nga BE

Kryeministrja e re britanike, Thereza May, ka deklaruar se vendi i saj nuk do të nisë negociatat zyrtare për largimin nga BE-ja brenda këtij viti.

Ajo tha kështu pas takimit të mbajtur me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, raporton KTV.

Duke folur në Berlin, pas takimit me kancelaren e Gjermanisë, kryeministrja britanike tha se “largimi me kujdes dhe rregull nga BE-ja, do të kërkojë kohë”.

Por, nga ana tjetër, ajo insistoi se Mbretëria e Bashkuar do të ruajë “lidhjet e ngushta ekonomike” me unionin. Nga ana e saj, Merkel tha se të dyja palët dëshirojnë të arrijnë rezultatin më të mirë për Britaninë, por bëri thirrje për më shumë qartësi sa i përket afateve kohore.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...