Published On: 26 Maj, 2016
Bota |

Britani: Presioni i provimeve dhe ndarjet janë faktorë për vetëvrasjen e të rinjve

Presioni i provimeve në shkollë dhe lëndimi i vetvetes nga lidhjet e dashurisë kanë ndihmuar në një numër të madh të vetëvrasjeve, tregon një studim i bërë në Angli.

Një çerek prej 130 personave të rinj dhe fëmijëve që vdiqën në Angli kanë vdekur nga këto dy probleme të tyre, tregon një raport i bërë mbi vetëvrasjet, i bazuar në letrat dhe mendimet e të vetëvrarëve një javë para se të vdisnin.

Një pjesë e vogël e tyre ishin vetëvrarë po ashtu edhe prej humbjes së të afërmve të tyre dhe sëmundjeve, shkruan gazeta britanike Independent.

Pjesa më e madhe – 70 për qind – e atyre që vdiqën ishin meshkuj, 66 ishin të moshës mes 10 deri në 17 vjeç, pesë nga ata ishin më të rinj se 14 vjeç.

Studimi thotë se ata që u vetëvriten nuk kishin vetëm një problem, por një sërë problemesh të grumbulluara me të cilat e kishin të vështirë të ballafaqoheshin. /Insajderi/.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...