Published On: 24 Qershor, 2016

“Brexit”, Londra kërkon shkëputjen nga Britania: Duam BE-në (Video)

Kryeqyteti britanik, Londra ishte në shumicë dërrmuese për të qëndruar në Bashkimin Evropian, ndryshe nga disa zona të tjera industriale që votuan pro daljes, duke sjell edhe përmbysjen e rezultatit në favor të “Brexit”.

Londinezët votuan 70% pro qëndrimin në BE. Por, tashmë një lëvizje e re ka nisur në Londër, që kërkon që të aplikojë si qytet në BE.

 “Londra është një qytet ndërkombëtar, dhe ne duam të mbetet në zemër të Evropës”, thuhet në peticionin e nisur në faqen Change.org.

“Le të përballemi me pjesën tjetër të vendit, e cila nuk është dakord…..kështu që të bëjmë divorc zyrtar dhe ne të shkojmë me miqtë tanë në kontinent”, thuhet më tej.

Peticioni, sipas gazetës britanike “Independent”, i drejtohet kryetarit të komunës, Sadiq Khan, për ta deklaruar Londrën të pavarur dhe të aplikojë për t’iu bashkuar në BE, duke u përfshirë madje edhe në zonën Shengen dhe në euro.

28 mijë persona kanë nënshkruar peticionin vetëm pak orë pas u hap.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...