Published On: 24 Qershor, 2016

Brexit / Bursat në pikiatë, fundoset stërlina, e “pëson” edhe Euro

Edhe valutat kanë ndjerë menjëherë rezultatet e parë të Brexit. Herët në mëngjes në Azinë lindore, stërlina këmbehej me 1.4554 kundrejt dollarit, një rënie prej 2.18% krahasuar me mbylljen e djeshme, kur kishte prekur maksimumin e muajve të fundit kundrejt monedhës së gjelbër.

Valuta britanika ka rënë në orët e fundit deri në një minimum 1.4152 dollarë amerikanë, ndërkohë që gjatë javës kishte fituar pothuaj 5% kundrejt tij.

Jeni ka rimarrë humbjet fillestare dhe tani kuotohet në nivelin 105.12 kundrejt dollarit. Tokio ka pësuar rënie me më shumë se 8%, Hong KOngu me 4.67% dhe Shangai me 1.19%. Parashikohet një rënie e fortë në Bursat europiane, për shkak të Brexit. Sipas britanikes CMC Markets, bursa e Londrës pritet të ketë një rënie 7%, raporton bota.al.

Stërlina ka rënë me më shumë se 10% në kuotën 13305 dollarë, minimum ky qysh prej vitit 1985. Stërlina ka rënë me më shumë se 6% kundrejt Euros dhe 15% kundrejt jenit. Tregu i valutës ka ndjerë edhe ai pasojat e forta të referendumit në Britaninë e Madhe, ku ka fituar PO-ja për largimin nga BE. Edhe Euro ka pësuar një rënie dhe tashmë këmbëhet me më pak se 1.10 dollarë, pra një rënie prej 3.7%.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...