Published On: 7 Janar, 2016

Brenda pesë ditëve në Maqedoni u regjistruan 11.766

  • Gjatë 2015 në Maqedoni tanzituan 700.000 refugjatë, ndërsa kohët e fundit lejohen vetëm refugjatët nga Afganistani, Iraku dhe Siria.

Brenda pesë ditëve të fundit në Maqedoni janë regjistruar 11.766 refugjatë nga Siria, Iraku dhe Afganistani. Gjatë vitit të kaluar në vendin ballkanik u regjistruan plotë 700.000 të tillë, njofton Bota sot.

Për tu përballur nga kriza e refugjatëve Maqedonia së fundi ka marrë ndihmë nga Slovenia, Serbia, Kroacia, Hungaria dhe Çekia, të cilat kanë dërguar edhe disa ushtarë për të patrualluar kufirin jugor me Greqinë, pranë qytetit të Gjevgjelisë. Ata janë pajisur edhe me kamera të teknologjisë së lartë, për të evituar migrantët ilegalë.

Ata janë në bisedime që së shpejti të vijnë edhe ushtarë nga Polonia dhe Austria.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...