Published On: 24 Janar, 2016

Bregdeti lindor i SHBA-ve, i gjithi përfshihet nga moti i ligë – temperatura të ulta (Video&40 Foto +)

  • Shqiptarët, qëndrojnë të mbyllur në shtëpi, ndërsa postojnë në rrjetet sociale fotografi nga jashtë shtëpive të mbuluar nga dëbora e madhe, që ka arritur deri në gjysmë metri. (Fotot janë marrë nga rrjetet sociale).
Beqir SINA 

NEW YORK CITY – Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe përkatësisht bregdeti lindor i saj janë ende të pushtuara nga stuhia e fortë që ka goditur vendin prej nda mëngjesi i ditës së shtunë.

Deri më tani stuhia e fortë që ka goditur pjesën veri lindore, dhe juglindore të SHBA, ka shkaktuar mbi 10 viktima.

Temperaturat pritet të arrijnë deri në -20 gradë celsius në verilindje dhe vende të tjera të vendit, ndërkohë erërat e acarta do t’i ulin edhe më tej temperaturat, në gjithë bregdetin lindor të SHBA. Deri ditën e mërkurë, thuajse gjysma e SHBA do të ketë temperatura nën 0 gradë celsius.

Stuhia e dëborës qe ka mbërthyer te paktën 20 shtete ne brigjet lindore ne SHBA, ka shkaktuar 10 viktima. 6 nga viktimat kane gjetur vdekjen ne Karolinën e Veriut si pasoje e aksidenteve rrugore te shkaktuara nga akulli, ndërsa te tjerët ne Tenesi dhe Kentaki.
Autoritetet thanë se rreth 1 mije aksidente rrugore kane ndodhur vetëm ne Virgjinia. Në Karolinën e Veriut 100 mijë shtëpi thuhet se kanë mbetur pa energji.

Kurse, përveç paralizimit të transportit rrugor e hekurudhor, stuhia ka sjellë probleme edhe në transportin ajror, ku thuhet se rreth 7 mijë fluturime të anuluara në disa shtete.

Deri tani gjendjen e emergjencës e kanë shpallur 10 shtete amerikane, se bashku me kryeqytetin Washington D.C i cili është përfshirë nga një dimër i paparë. Ai është mbuluar nga bora, qe arrin trashësinë 22 cm.

Sipas parashikimeve, trashësia e borës në disa qytete do të arrijë në 76 cm. në orët në vijim.

Kjo situate ka sjellë edhe pezullimin e transportit publik në disa nga qytetet kryesore përgjatë gjithë fundjavës.

Autoritetet kane paralajmëruar 85 milionë njerëz për rrezikun nga stuhia dhe që të shmangin udhëtimet.

Pritet që shpejtësia e erës të arrije deri në 80 km orë përpara se stuhia të dobësohet. Një pjesë e supermarketeve amerikane, kanë mungesa të produkteve për shkak të fluksit të lartë tē blerësve.

 

Një ndër qytetet më të prekura nga stuhia është edhe New Yorku

Kryetari i Bashkisë së qytetit të New Yorkut, Bill de Blasio lëshoi ​​për shtypin njujorkez, sot një deklaratë ku bëhet fjalë për të ndalur udhëtimet ditën e shtunë, duke u bërë thirrje njujorkezëve për të qëndruar në shtëpi – për shkak të stuhisë së fort që ka mbuluar qytetin me më shumë se një këmbë dëborë në pjesët e qytetit.

Ndalimi i udhëtimit hyri në fuqi sot pasdite në orën 2:30 pm dhe është në fuqi thanë autoritetet deri në mesnatë, çka do të thotë se vetëm do të lejohen të lëvizin automjetet zyrtare me raste emergjente dhe automjetet e autorizuara për të pastruar rrugët – për pjesën tjetër të ditës.

Shërbimi hekurudhor i linjave të metrosë, dhe atyre të jashtme u pezulluan deri në orën 4 pm, vetëm linjat e nëndheshme të metrosë në Manhattan u tha se do të vazhdojnë për linja të kufizuara në oraret normale e tyre të fundjavës.

Dy linjat më të rëndësishme të transportit të udhëtarëve me trenat e linjave të jashtme The Long Island Rail Road dhe Metro-North – gjithashtu, do të mbesin mbyllur deri në orën 4 am të ditës së nesërme

Zyrtarët e shërbimit të autobusëve për linjat brenda qytetit dhe jashtë New Yorkut, njoftuan në një konferencë për shtyp se prej mëngjesit që të gjithë shërbimi lokal dhe Express me autobus të qytetit pezullohet deri në mesnatë.

Terminali Autoriteti Portual mbyllet deri në orën 4 pasdite, dhe biletarit dhe informacioni i autobusëve të Autoritetit Portual janë pezulluar dhe nuk shërbejnë deri në orën 3:30 pm

Qyteti është nën i gjithë në një state emergence – dimërore deri në mesnatë, shpallur nga autoritetet shtetërore.

Policia paralajmërojë se do të tërheq nga rrugët çdo automjet civile në lëvizje – madje edhe njerëzit që thyejnë urdhrin e bashkisë për ndalimin e udhëtimit, t’i arrestojë.

Kryetari i bashkisë, zoti DiBlasio, tha se është e domosdoshme për njerëzit që të qëndrojnë larg rrugëve kështu që punëtorët e pastrimit dhe 500 automjetet e qytetit me thika dhe hedhëse kripe mund të pastrojnë rrugët, që të jenë në gatishmëri vetëm për emergjenca.

Policia thotë se ka pasur më shumë se 200 aksidente sot jashtë qytetit, dhe se ata kanë tërhequr – me towed rreth 300 makina.

Kryetari i Bashkisë thotë se kjo stuhi ka të ngjarë të jetë si një nga më të mëdhatë në historinë e qytetit.

Vendkalimet, e urave kryesore në qytet janë të mbyllur, në urën Robert F. Kennedy, Henry Hudson, Cross Bay dhe urave Marine Parkway. Kurse, niveli dytë i urës Verrazano Narrows është i mbyllur për të gjitha automjetet .

Qytetarëve vazhdimisht u dërgohet në celular apo telefon një sinjal “Alert” duke u bërë thirrje për të kontrolluar statusin e shërbimeve të MTA në internet, Facebook dhe Tweeter për të qëndruar me të gjitha informacionet, update që lidhen me stuhinë dhe ndryshimin e kushteve.

Që nga ora 4 pasdite, dy aeroporete kryesore ndërkombëtare Laguardia dhe JFK qendrojnë të mbylluara, qindra fulturime u pezulluan mbasi dendësia e dëborës arriti në trashësinë 20,4 inç, ndërsa nëqendër të qytetit Central Park kishte 19.3 inç dëborë.

1510_1533440500318085_7617195161031747252_n.jpg

10650062_1118537648176650_8276688162862917556_n.jpg

11221436_930448783689981_7552862069522613696_o.jpg

12438983_10208634075517351_8265379544389098757_n.jpg

12474095_930335557034637_3767745202510631706_o.jpg

12507179_1118394574857624_1846814765277635979_n.jpg

12507685_10156666807305314_5291643485007541329_n.jpg

12509039_10205827927680924_7071154977639310010_n.jpg

12509235_10208634076677380_4855205825980938231_n.jpg

12509567_1131995213498551_1793819926764684319_n.jpg

12509693_10153959727253120_7795421009090358627_n.jpg

12510400_10208616610796530_3614335609942023079_n.jpg

12513796_10207622016562939_5639321338148698954_o.jpg

12522913_10208046054290222_58158567601648973_n.jpg

12523122_10204967272974119_4042293864959371367_n.jpg

12523165_10208617665182889_6220198668903926702_n.jpg

12549078_10153170766361017_6094064125431581224_n.jpg

12552767_10208616611676552_8716466408526716626_n.jpg

12552816_1118495971514151_2174187359980488901_n.jpg

12553003_10156666807280314_1858774333645890246_n.jpg

12565493_10208634075317346_182440820483788712_n.jpg

12573844_10208634075757357_1019437295834246452_n.jpg

12592290_10204967272294102_1329688435393688787_n.jpg

12604644_930335570367969_6669149201011314820_o.jpg

12628431_930448763689983_5922870340378457454_o.jpg

12631510_1533455143649954_6197335251676662506_n.jpg

506282758.jpg

506407142.jpg

548144191.jpg

548155696.jpg

548157027.jpg

aptopix_big_snowstorm_new_jersey.jpg

usa_weather_winter_storm-1.jpg

snow6.jpg

snow7.jpg

usa_weather_winter_storm.jpg

snow_new_york.jpg

snow4.jpg

snow5.jpg

big_snowstorm_kentucky-2.jpg

aptopix_big_snowstorm_new_jersey-1.jpg

dc_blizzard.jpg

big_snowstorm_kentucky-1.jpg

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...