Published On: 26 Janar, 2016
Bota |

Brazili angazhon ushtrinë në luftën kundër virusit Zika

  • Qeveria braziliane ka thënë se do të angazhojë 220.000 ushtarë në luftën e saj kundër përhapjes së virusit Zika.

Ushtarët do të shkojnë derë më derë. duke shpërndarë fletëpalosje se si t’i shmangen shpërndarjes së virusit Zika. Ky hap erdhi pasi ministri brazilian i Shëndetësisë, Marcelo Castro, tha se janë duke humbur shumë në luftën e tyre kundër virusit. Deri tani nuk ka kurë apo vaksinë kundër virusit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se virusi ka gjasa të përhapet pothuajse në gjithë Amerikën. Virusi tani më ka prekur 21 shtete në Karaibe, në veri dhe jug të Amerikës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...