Published On: 7 Janar, 2016

Branisllav Sinadinovski: Janë 100 mijë shqiptarë ortodoks në Maqedoni!

Sot festohet nata e Buzmit, që është një festë familjare për të gjithë të krishterët ortodoks. Ekipi ynë televiziv në prag të kësaj feste, vizitoi familjen  shqiptare ortodokse, të kryefamiljarit Branisllav Sinadinovski. Ai thotë se këtu mungojnë kishat ortodokse shqiptare, ndërsa nga ana tjetër, nuk mungojnë, sipas tij, kërcënimet dhe sulmet për të penguar deklarimin e hapur dhe zyrtar të tyre si shqiptarë.

“Mesazhi im është të festojmë edhe njëmijë vjet të tjera dhe të përparojmë edhe më shumë, të ndërtojmë jo një, po më shumë kisha, çdokënd ku do të kërkojë dhe do të jetë e nevojshme për popullin shqiptar ortodoks, meqenëse atë e ndërtojnë maqedonasit, nuk shoh arsye përse ne jo, nuk kërkojmë shumë financa nga shteti sepse kemi edhe përkrahje nga gurbetçarët dhe njerëzit tanë”, thotë Sinadinovski.

Ai për gjendjen e Rekës së Epërme, theksoi se duhet angazhim dhe ndihmë prej popullit shqiptar, pa dallim feje. Sipas tij, numri i shqiptarëve ortodoks arrin mbi 100 mijë, dhe ata shërbejnë nëpër funksione të ndryshme.

“Mangësia jonë është se Reka e epërme gjate kohë, jo rastësisht është e anashkaluar. Një numër i madh i objekteve ndodhen në gjendje mizore, duhet mjete që të riparohen; Një pjesë e madhe nga të rinjtë ortodoks të komunitetit shqiptar e kanë harruar gjuhën, dhe në këtë plan është punë e vështire që të ripërtërihet. Jemi optimist dhe besojmë se me ndihmën e vëllezërve tanë myslimanë e katolikë, jo vetëm të Maqedoni por edhe të Shqipërisë dhe Kosovës, do të arrijmë sukses, sepse këtu harrojmë traditat. Vërtetë, ne i përkasim tre feve, por jemi një popull edhe atë popull i fortë, lirisht mund të them se shek. 21 i takon popullit shqiptar”, shtoi ai.

Branisllav Sinadinovski ndjehet krenar me prejardhjen e tij, ndërsa deklaron se do të insistojë përmes bashkësisë fetare shqiptare ortodokse, të njihet ky komunitet, pavarësisht kundërshtimeve të politikës maqedonase.

Përgatiti: Miradie Hasani

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. emini thotë:

    Zoti krijoi njeriun dhe gjithe krijesat dhe boten perreth. Krijesa me e persosur eshte njeriu dhe bota sot ka mbi 7 miliarde njerez. Keta njerez qe popullojne Globin jane te racave te ndrushme, me ngjyra te ndrushme, me antrpologji dhe pamje te ndryshme, me kultura, gjuhe, histori, mentalitetr, zakone, adete, pikepamje, kombe dhe perkatesi fetare te ndryshme. Kjo boten ku neve jetojme e ben me interesante, ashtu sic ndodhe me nje luadh te mbudhur me lule te ndryshme, me ngjyra, me madhesi, me ere te ndryshme. Zoti eshte i gjithefuqishe, eshte i pakufishem ne arritjet e tij,dhe po te donte do te krijonte vetem nje popull, me nje gjuhe te vetme dhe me nje fe te vetme. Por, jo. I madherishmi ka krijuar kombe dhe popuj te ndryshem, njeriut i ka fale mundesine e intelktit, mundesine e te menduarit dhe te gjykimit. Mubdesine qe ai ne kete bote te perkohshme te ndertoje menyren e te jetuarit, menyren e gjallimit ne nje vend, ne nje komunitet, ne nje territor te caktuar ku ai ka lindur. Ne momentumin e lindjes individi i perket nje vendi, nje populli, nje gjuhe, nje religjioni te trasheguar nga prinderit. Humbja, shmangia, largimi, zvetenimi, devijimi nga kjo rruge eshte gjeja me e keqe qe mund t’i ndodhe nje individi, nje etnikumi, nje grupi etnik apo nje kombi. Pa marre parasysh arsyet qe shkaktojne kete fenomen te neveritshem, te dhunshem dhe degradues. Kjo mund te ndodhe nga pushtete te dhunshme, raciste, shovene, totalitare, jo civilizuese, degraduese, fashiste sic ishin regjimet serbosllave ne krejt ish Jugosllavine si dhe ne Maqedoni. Ata raciste, qe me gjithe goditjen e mache qe moren me shkaterrimin e dhembshem te Jugosllavise, ne Maqedoni ende po perpeliten, ende kombit shqiptar po i shkaktojne dhembie, gjakosje, perbuzje, represalie burgosje dhe denigrim, duke u munduar qe ta zhdukin nga keto troje, me menyrat, metodat, politikat me barbare deri te perpjekja qe vellezerit tane te ritit ortodoks ti asimilojne ne menyren me brutale, me te neveritshme, me cnjerezore. Por, kjo nuk munnd te behet pa deshiren, pa vullnetin lejen e Zotit. Dhe tani vellezrit tone ortodoks po zgjohen, po i kthehen rrenjes se tyre dhe kjo eshte krejt e natyrshme, krejt normale dhe kjo ndodhe me vullnetine tyre dhe te Zotit. Te gjithe shqiptaret e deshirojne kete dhe i pershendesin vellezerit vellezerit e tyre.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(9) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...