Published On: 23 Shkurt, 2016

“Botërori i 2026 me 40 skuadra”

  • Një prej kandidatëve kryesorë për tu emëruar presidenti i ri i FIFA-s në zgjedhjet e 26 shkurtit, sekretari i përgjithshëm i UEFA-s italiani, Gianni Infantino,ka tënë se në vitin 2026 do një botëror me 40 skuadra.

Më herët diçka të tillë e kanë propozuar edhe të tjerë krerë të lartë të FIFA-s dhe UEFA-s, kjo për vetë faktin pasi me 40 skuadra ky kompeticion do të ishte akoma më i bukur dhe me më shumë sharm, interesi për Kupën e Botës do të rritej shumë më tepër dhe mbi të gjitha do tu jepej mundësi edhe kombëtareve disi më të vogla të tentonin kualifikimin.

“Mendoj se një kampionat Botëror duhet të ketë 40 skuadra duke filluar që nga viti 2026. Kupa e Botës është një eveniment unik që tërheq shumë njerëz njëherë në 4 vjet”.

“Ky kompeticion është mënyra më e mirë për të reklamuar një sport të mrekullueshëm si futbolli në të gjithë globin. Nëse shtojmë numrin e skuadrave nga 32 në 40 do të jepnim mundësi 8 shteteve të tjera të shijonin një muaj të çmendur futbolli, në mënyrën më pasionante të mundshme”.

“Megjithatë ky është vetëm një propozim i imi sepse më parë kjo gjë duhet diskutuar me të gjitha federatat e përfshira në FIFA. Shikoni Euro 2016 ne e rritëm me 8 skuadra numrin e ekipeve pjesëmarrëse dhe për kompeticionin që do të zhvillohet në Francë verën e ardhshme ka një interesim të jashtëzakonshëm”, ka thënë Infantino.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...