Published On: 8 Shkurt, 2016

“Bossi” i Klinës nuk e pret të martën! Shkon në Prokurorinë Speciale vullnetarisht

Kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota është paraqitur sot në Prokurorinë Speciale, ndonëse kishte afat deri të martën.

Kështu i kanë thënë Gazetës Blic burime të afërta me Prokurorinë Speciale. Sipas këtyre burimeve, Bashota ka zgjedhur të mbrohet në heshtje para prokurorit.

“Bashota është paraqitur sot në mëngjes në Prokurorinë Speciale. Ai e ka zgjedhur të mbrohet në heshtje”, i ka thënë Gazetës Blic ky burim.

Ndryshe, gjatë javës së kaluar, Policia e Kosovës së bashku me Prokurorinë Speciale e kishin bastisur Komunën e Klinës dhe pronat e Bashotës, nën dyshimin se ky i fundit ka keqëprdorur detyrën zyrtare.

Gazeta Blic ishte e para që raportoi për këtë rast dhe që Policia nuk kishte arritur që ta gjente Bashotën. Të nesërmen, Prokuroria i ka dërguar ftesë Bashotës që të paraqitet deri të martën për marrjen në pyetje, në të kundërtën do të lëshonte fletarrestim.

Bashota bashkë me katër zyrtarë të tjerë: menaxherin e prokurimit në këtë komunë, Abaz Foniqi; shefin e personelit, Xhavit Dauti, drejtoreshën e Departamentit të Kulturës, Kristinë Lazri, si dhe shoferin e familjarin, Zenel Bashota, po dyshohen për veprat penale: keqpërdorim i detyrës zyrtare, si dhe konflikt interesi./Gazeta Blic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...