Published On: 4 Korrik, 2016

Boshkoski: Kosovari Florim Maloku 8 vjet dergjet pa faj në burgun e Shkupit

Ish-ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë Lube Boshkoski, në një konferencë për shtyp sot në Shkup nuk ka dashur të flasë për lëndët ”Fushata” dhe ”Rover”, për të cilët vuajti burgun, porse, siç u shpreh, për një çast shumë serioz në të cilin ndodhet gjyqësia e Maqedonisë.

Sipas Boshkoskit, më shumë se gjysma e të burgosurve në Maqedoni janë të dënuar pa prova.

Boshkoski, i cili ishte ministër i policisë në kohën e konfliktit shqiptaro-maqedonas në vitin 2001, tha se është duke u angazhuar posaçërisht për një të burgosur nga Kosova, me emrin Florim Maloku, për të cilin pohon se tash e 8 vjet është në burg për një vepër që nuk e ka kryer. Boshkoski ka kaluar 5 vite burg bashkë me Malokun.

Ai ka përmendur edhe kushtet e këqija në burgjet e Maqedonisë, duke u shprehur se duhet t’u ndihmohet drejtorive të burgjeve për t’i përmirësuar ato.

“Unë ju garantoj se atje ka edhe persona të dënuar me burg të përjetshëm për të cilët nuk është dëshmuar vepra. Ky është një problem serioz me të cilin po ballafaqohet Maqedonia, problem të cilin pres që të zgjidhet dhe kuptohet seriozisht, ndërsa për rastin tim të tjerë po flasin”, deklaroi Boshkoski.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...