Published On: 16 Janar, 2016

Bora arrin deri në 30 centimetra

Reshje të mëdha dëbore në Dibër Reshje dëbore me intensitet të lartë kanë përfshirë Qarkun e Dibrës, që nga orët e para të mëngjesit të së shtunës.

Trashësia arrin deri në 10 cm, ndërsa në zonat malore në lartësi mbi 800 m kalon në 25-30 cm. Rruga nacionale Peshkopi- Qafa e Buallit kalohet normalisht pa probleme, ndërsa janë në gatishmëri 10 mjete borëpastruese dhe 3 fadroma.

Rruga Peshkopi-Kala e Dodës kalohet me zinxhirë, për shkak se trashësia e borës është më e madhe.Ura e Çerenecit – Steblevë , qarkullimi bëhet pjesërisht me zinxhirë dhe nuk janë shfaqur ende probleme. Rrugët rurale kanë filluar të paraqesin probleme, ndaj policia u bën thirrje drejtuesve të mjeteve të përdorin zinxhirët.

E izoluar plotësisht është njësia Administrative Lurë, e cila prej disa ditësh nuk komunikon me Dibrën. Probleme ka edhe në disa fshatra të Selishtës dhe të Kalasë së Dodës. Vazhdojnë të jenë të izoluar fshati Radë i Kalasë së Dodës, fshatrat Bellovë, Cerjan dhe Zagrad të Njësisë Administrative Melan, që prej dy javësh, pasi rrugët janë dëmtuar nga përrenjtë malorë dhe Bashkia nuk ka marrë masa për t’i riparuar./ Top Channel

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...