Published On: 28 Shtator, 2016

Bombat në Shkup dhe Prishtinë godasin politikanët e korruptuar

Nepotizmi, korrupsioni dhe keqmenaxhimi, konsiderohen të jenë shndërruar në mentalitet qeverisës në Kosovë dhe Maqedoni. Këto të tria po rezultojnë të jenë fenomen i cili po dëmton zhvillimin e ekonomik dhe po sjellë varfëri  qytetarëve të këtyre vendeve.
Për më keq, në këto skandale janë përfshirë përfaqësues të lartë të UCK-së, të dyshuar për krime serioze, njofton agjencia e lajmeve INA.
Në Prishtinë, bisedat e përgjuara të shefit të grupit parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci, u publikuan pak ditësh më parë nga gazeta në internet, Insajderi.com, dhe në bazë të tyre zyrtarë të lartë të Partisë, sipas gazetës, shfaqin ndikimin e ushtruar nga kjo parti në emërimet në postet qeveritare, në drejtësi, media dhe në polici.
Gazeta pohon se ka mbi njëmijë biseda të përgjuara telefonike, të nxjerra me vendim gjykate, gjatë fundvitit 2011, dhe ato u rishfaqën sërish pas gati pesë vjetësh.
E njëjta ka ndodhur edhe në Maqedoni. Bombat e publikuara nga lideri i opozitës maqedonase, implikojnë krerët më të lartë të partisë në pushtet, Ali Ahmeti dhe familjarin e tij Musa Xhaferin.
Për këta të dy ekzistojnë dyshime se kanë marrë 5 milion euro ryshfet nga afera “Maxhar Telekom”.
Agjencia Amerikane për Letra me Vlerë ngriti padi para gjykatës së Nju Jorkut kundër ish drejtorëve të “Maxhar Telekom” për dhënie ryshfet politikanëve Vllado Buçkovski, Ali Ahmeti dhe Musa Xhaferi, nëpërmjet gjashtë kontratave të rrejshme me kompani të kontrolluara nga ana e biznesmenit grek, Dimitris Kondominas, i cili po ndërton hotel mbi themelet e Burmali Xhamisë.
Por, nuk është vetëm kjo vepër penale. Zyrtarë të lartë të VMRO-së dhe BDI-së janë përfshirë edhe në shumë skandale tjera, për të cilat gjykatat vendore nuk kanë filluar hetimet. Ndërsa Prokuroria Speciale, në mungesë të mekanizmave ligjor, ka dështuar në ndjekjen e tyre, deri në burgosje.
Njohësi i zhvillimeve, Arbër Zaimi thotë se, bëhet fjalë për kriminel të cilët kanë mbështetje politike. Sipas tij,  ky është një fenomen i cuditshëm ballkanik.
“Shpesh, pasi ua numëron njëmijë të zezat Berishëve, Ramëve, Metëve, Thaçëve, Mustafëve e Ahmetëve ndonjë “mbrojtës” i tyre intelektual del edhe thotë se fundi i fundit për ata le të vendosë populli me votë. Por një kriminel me mbështetje elektorale, nuk është më pak kriminel.
Populli, përballë një elite kriminale, që përditë ia përplas pasurinë e vet si shpullë fytyrës mjerimit të masave, do të duhej vërtet të vendoste. Ama jo me votë. Me mjetet që e kanë lindur republikën dhe demokracinë në atë që shpesh e quajmë “perëndim” ,shprehet ai. (INA)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...