Published On: 14 Shtator, 2016

Bombardime bukureshtare


Pamflet – (Portret amoral për shokun Osman Shahini)

Baki Ymeri

Nuk është hera e parë që e demaskojmë në shtypin elektronik dhe atë të shtypur. Ky “njeri” më duket se nuk është njeri por ujk, ulkonjë, arushë dhe ari! Pse? Sepse shoku Osman Shahinit i pengon shtypi i shtypur. Misioni i tij është destruktiv, antikosovar dhe antishqiptar. E di apo nuk e di ministri i Diasporës, Zt. Valon Murati, se me kend ka të bëjë, se çfarë butakut ia ka besuar misionin e sekretarit të ministrisë respektive? Vetëm një ishudbash i Titos dhe vetëm një informator destruktiv i SHIK-ut mund të jetë aq i pandjeshëm, i padëgjueshëm, i pandërgjegjshëm dhe i denjë për ta flakur në koshin e plehërave të historisë.
Në Facebook qarkullojnë informata shqiptare e gjermane gjoja se “gjithë politikanët e Kosovës qenkan kriminelë”, gjë që nuk e besojmë. Ka ndonjë hajdut në ndonjë parti apo ndonjë matrapaz që mendon se është më i mençur se ministri i tij? Shoku Osman Shahini i partisë së minsitrit Murati është sekretar i çakorduar. Egoizëm, indiferencë apo harresë? Ndoshta të gjitha këto na e qesin në hije idealin kombëtar për të vajtur përpara, për të promovuar imazhin e Kosovës në botë! Shoku Osman vendos për buxhetin e ministrisë, e jo zoti ministër. Si pasojë e injorantëve të këtillë Kosova ndodhet në një “qorrsokak” ballkanik nga i cili nuk dilet dot.

Sekretari më i dobët i Kosovës trime

Si të kam more fshatar i Shtimjes? Dje e humbe shansin për t’u bërë kryetar bashkie kurse nesër do ta humbish foteljen e butë të një sekretari me kokë të fortë! Kur të sulmova për herë të parë në shtyp, i porosita redaksitë ta fshijnë shkrimin tim, por tani nuk të ka mbetur tjetër veçse të ta japë ministria misionin për fshirjen e nevojtoreve të saj! Nuk ta kam frikën more maskara, sepse Bubullima e Bukureshtit ka frikë vetëm nga Zoti dhe fjala. Po ti pse nuk e mbajte fjalën lidhur me kërkesën që ta bëmë? Pse i angazhove analfabetët tu për dy vjet me rradhë ta injorojnë kërkesën tonë? Zotrote je ai që tallesh me buxhetin qeveritar të destinuar për mbarëvajtjen e kulturës kombëtare? Pse e turpëron ministrinë respektive? Pse militon për vdekjen e revistës më të vjetër të diasporës shqiptare?
Mos u trembe vallë nga ky stil ballkanik i fjalorit tim? Mos u brengos se nuk e kam ndërmend t’i konkuroj Faik Konicës, por e kam ndërmend të të bëj njeri, të të zbres nga druri në tokë, të të them se nuk je urangutan por një sekretar i dehur dhe i mbushur me mëkate! Të lumtë, më thot një mik imi nga Sllovenia: “Më pëlqen korektësia të jemi të hapur dhe t’u tregojmë se ne i kuptojmë gjërat, por nuk heshtim. Kësi injorantësh ka përplotë shqiptaria, dhe më vjen keq, por ky është realiteti.” Koleg i nderuar, më shkruan një intelektual i kalibrit të lartë nga Kosova: “Nuk u nguta me përgjigjen letrës tënde të fundit sepse nuk dijsha çka të thoja për çka më pyetshe! Poashtu mund të kem vetëm keqardhje për zyrat adekuate të pushtetit aktual që nuk e përkrahin tribunën më të vjetër të diasporës shqiptare. Unë mbetem gjithnjë larg këtyre tutkunëve që po e fundosin Kosovën.”

Tutkunët e Kosovës

Tutkun po se po, por majmun jo, sepse nuk na ka hije të kepërdorim funksionin që na e ka falë komuniteti shqiptar i Rumanisë. Pamflet i ashpër dhe i “egër” apo jo! Ne nuk prekim liritë dhe të drejtat e njeriut, por kemi të drejtë të prekim karakterin tënd që s’e ke! Zotrote je ai që prek të drejtën e botimit të shtypit shqip sepse buxheti i ministrisë nuk është buxheti i fshatarit të Shtimjes që tenton ta shfrytëzosh sipas interesave personale dhe nepotiste! Zotrote mendon se je boshti i botës dhe krejt bota sillet rreth teje! Të shohim cilat janë dëmet e që ia ke bërë ministrisë respektive si pasojë e rekomandimeve tua për shpërdorimin e buxhetit! E para, më 11 Janar 2016 Bota Sot boton artikullin “Ministria e Diasporës dha 3 mijë euro vetëm për gjumin e zyrtarëve të saj në një vikend”. Dhe më tej:
“Ministria e Diasporës mblodhi 29 zyrtarë të saj dhe që nga dita e premte e deri të dielën e kaluar qëndruan në Durrës, të Shqipërisë. Ata ishte planifikuar që atje të diskutonin dhe shihnin format buxhetore të ministrisë për vitin e ri, edhe pse një gjë e tillë do të mund të bëhej çdo ditë pune në zyret e tyre. Qëndrimin në Durrës e ka konfirmuar edhe udhëheqësi i divizionit për komunikim në këtë ministri, Lorik Pustina. Ai tha se udhëtime të tilla janë edhe formë pushimi, pasi që ndihmojnë në reflektim për gabimet e bëra në vitin paraprak.” Dhe më tej: “Përndryshe buxheti i vitit 2016 i cili është ndarë për Ministrinë e Diasporës, është rreth 1.6 milion euro dhe nga të cilat rreth 130 mijë euro janë për subvencione ndërsa pjesa e mbetur e buxhetit përdoret për shpenzime komunale, paga mëditje dhe kategori të mallrave dhe shërbimeve.”
Çka thot Arifi në komentin e tij lidhur me këtë situatë qesharake? Ministria e cila pos shpenzimit te buxhetit, asnjë rol tjetër nuk ka. Punëtorët të cilët gjenden jashtë Kosovës, për të hyrë dhe dalë në kufi, Merdare, Dheu i Bardhë, Vermicë etj. duhet të presin deri nga 10-15 orë, plus dhe paguajnë gjobën për makinat në emër të sigurimit, kartonit të gjelbër. Ministri i Diasporës dhe zyrtarët tjerë vijnë në Perëndim, shetisin nëpër klube, nëpër hotele të shqiptarëve, nganjëherë marrin pjesë në promovimin e ndonjë libri të pa vlerë fare dhe nuk paguajnë asnjë cent, duke marrë fuktura false për t’i arsytuar paratë.
Kush mund të më bindë mua për rolin pozitiv të Ministrise së Diasporës, le të urdhërojë!”
Po këtë e thot edhe Xunaj: “Kanë qenë në Durrës për harxhimin e buxhetit të Kosovës së varfër. Siç duket, më shumë po shtyhen se kush është më i fuqishëm që ta dëmtojnë buxhetin e Kosovës!” Shaban Arusha del me një koment më të fortë, i cili e konsideron ministrin Murati “rebel”, duke shtuar se Kosova nuk ka nevojë për njerëz të korruptuar që nuk çajnë kokën për bashkatdhetarët tanë. Ne kemi të drejtë të distancohemi nga sintagmat “rebel” apo “rrugaç” sepse i këtillë nuk është ministri Murati por sekretari i ministrisë respektive, shoku Osman Shahini i cili nga ky çast duhet të japë dorëheqje! Jo vetëm pse vepron në disfavor të revistës “Shqiptari”, por edhe në disfavor të Kosovës sonë që është shkëndija që e kall energjinë dhe vatra më e shenjtë e mërgimtarëve tanë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...